Święcenie pokarmów wielkanocnych w sołectwie Komorów. Foto: bz.
Ksiądz Bartosz Skawiński święcił wielkanocne pokarmy. Foto: bz. Święconki. Foto: bz. Mieszkańcy podczas święcenia pokarmów wielkanocnych. Foto: bz. W święceniu w Kaliszowym Gaiku uczestniczyły całe rodziny. Foto: bz. Obecny był także Tadeusz Chruściak, były radny sołectwa Komorów, z żoną. Foto: bz. Jajka - symbol życia. Nierozłącznie związane z Wielkanocą. Foto: bz. Moment składania świątecznych życzeń. Foto: bz. Świąteczne życzenia! Foto: bz. Wesołych Świąt! Foto: bz.
Podobne tematy: Sołectwo Komorów

Święcenie pokarmów wielkanocnych w kościele katolickim to wielowiekowa tradycja. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów koszyczki ze święconką. Poświęcone przez księdza pokarmy trafiają później na wielkanocny stół.


Tradycją mieszkańców sołectwa Komorów jest święcenie pokarmów nie w kościele, lecz w świetlicy w Kaliszowym Gaiku. W tym roku święcenie odbyło się kolejny raz. Wcześniej, gdy nie było świetlicy, święcenia były organizowane w prywatnych domach.

 

W tym roku ceremonia rozpoczęła się o godzinie 10.30. Na ogromnym stole, przykrytym białym obrusem, mieszkańcy ustawili koszyczki ze świątecznym pokarmem przygotowanym do poświęcenia. Były w nich: jajka, chleb, kiełbasa, a także sól i pieprz. Nie mogło zabraknąć baranka paschalnego, który symbolizuje Jezusa Zmartwychwstałego. Obrzędu poświęcenia wielkanocnego pokarmu dokonał ksiądz  Bartosz Skawiński. Wspólnie z mieszkańcami modlił się, a następnie, w imieniu swoim i księdza prałata Andrzeja Perdzyńskiego, złożył zebranym świąteczne życzenia. Zachęcał wszystkich do regularnego włączania się w życie parafii i uczestniczenia w mszach świętych, nie tylko świątecznych, ale także podczas całego roku.

 

Katarzyna Parzyńska, radna, a także sołtys, Artur Kostera, wraz z całą radą sołecką z wielką starannością przygotowali świetlicę na uroczystość święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Przyłączając się do życzeń wielkanocnych księdza Bartosza, Katarzyna Parzyńska życzyła wszystkim mieszkańcom radości, dużo ciepła i rodzinnej atmosfery podczas świąt. Sołtys - Artur Kostera życzył zdrowia i jeszcze raz zdrowia!

 

Po życzeniach nastąpił moment, podczas którego organizatorzy częstowali wszystkich zebranych wielkanocnym jajkiem. Był to czas, gdy mieszkańcy nawzajem składali sobie świąteczne życzenia. Dopełnieniem i okazją do dłuższych rozmów był słodki poczęstunek, kawa i herbata. 

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

KOMOROWSKIE WIANKI 2018; Foto: bz.

KOMOROWSKIE WIANKI 2018 26.06.2018 11:40

Komorowskie Wianki odbyły się w Kaliszowym Gaiku po raz piąty. Tradycyjnie była to bardzo udana zabawa! Festyn przygotowała Katarzyna Parzyńska, radna, Artur Kostera, sołtys wraz z Radą Sołecką Sołectwa Komorów oraz grupą przyjaciół, która znakomicie współpracuje z samorządowcami. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka z żoną. Wszyscy świetnie się bawili!


czytaj więcej
W świątecznym nastroju - spotkanie w Kaliszowym Gaiku. Foto: bz.

W świątecznym nastroju - spotkanie w Kaliszowym Gaiku 23.03.2018 10:50

Powoli zbliża się wiosna… zbliżają się też święta wielkanocne. Z tej okazji, w świetlicy w Kaliszowym Gaiku, spotkali się seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów sołectwa Komorów. Wśród zaproszonych gości był wójt gminy Michałowice – Krzysztof Grabka, z żoną, Elżbieta Biczyk, przewodnicząca rady gminy i ksiądz prałat Andrzej Perdzyński.

czytaj więcej
Świąteczne warsztaty w Kaliszowym Gaiku; foto: bz.

Świąteczne warsztaty w Kaliszowym Gaiku 18.03.2018 18:50

Każdego roku, przed świętami, odbywają się w Kaliszowym Gaiku warsztaty wykonywania ozdób świątecznych. A wszystko po to, aby święta były bardziej radosne i kolorowe!


czytaj więcej
Dzień Kobiet - Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Koncertowy Dzień Kobiet 10.03.2018 19:20

Koncert artystów z „Przylądka Kultury” niczym magnes przyciągnął całe rzesze pań do remizy strażackiej w Nowej Wsi i świetlicy Kaliszowy Gaik. To był prezent dla pań z okazji ich święta, Dnia Kobiet.

czytaj więcej
Co to był za bal... - zabawa karnawałowa w Sołectwie Komorów. Foto: bz

Co to był za bal... - zabawa karnawałowa w Sołectwie Komorów 12.02.2018 09:35

W ostatnią sobotę karnawału bawili się mieszkańcy sołectwa Komorów. Tym razem tematem imprezy był świat bajek i baśni. Zabawa ostatkowa była bardzo udana.

czytaj więcej
Wieczór wigilijny w sołectwie Komorów. Foto: bz.

Wieczór wigilijny w sołectwie Komorów 18.12.2017 09:05

Wigilia w sąsiedzkim gronie w sołectwie Komorów na dobre wpisała się w tradycję tej miejscowości. Mieszkańcy tłumnie przybyli do świetlicy W kaliszowym gaiku, aby razem świętować czas przyjścia Jezusa Chrystusa na świat. W świątecznym spotkaniu uczestniczyli radni gminni, z jej przewodniczącą Elżbietą Biczyk na czele, a także Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, żoną i ksiądz proboszcz Andrzej Perdzyński.

czytaj więcej
Idą święta – warsztaty ozdób świątecznych w Kaliszowym Gaiku. Foto: bz.

Idą święta – warsztaty ozdób świątecznych w Kaliszowym Gaiku 11.12.2017 12:30

Tradycyjnie już przed świętami Bożego Narodzenia dzieci z sołectwa Komorów spotkały się na warsztatach podczas których robiły świąteczne ozdoby. Świątecznie przystrojona została również świetlica w Kaliszowym Gaiku.

czytaj więcej
Pożegranie lata - zabawa w sołectwie Komorów; Foto: bz

Pożegranie lata - zabawa w sołectwie Komorów 25.09.2017 10:10

To było pożegnanie lata, które odbyło się w drugi dzień astronomicznej jesieni – 23 września mieszkańcy sołectwa Komorów spotkali się w Kaliszowym Gaiku na wspaniałej sąsiedzkiej zabawie!


czytaj więcej
SOŁECTWO KOMORÓW – ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW Foto bz.

SOŁECTWO KOMORÓW – ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW 11.09.2017 12:05

Mieszkańcy sołectwa Komorów tradycyjnie spotkali się w świetlicy w Kaliszowym Gaiku, zebranie zwołał i prowadził Artur Kostera, sołtys, a także Katarzyna Parzyńska, radna. Uczestniczył w nim Krzysztof Grabka, wójt gminy, pracownicy urzędu, Elżbieta Biczyk, przewodnicząca rady, a także radni z terenu naszej gminy.


czytaj więcej
WIANKI - powitanie lata w Kaliszowym Gaiku

WIANKI - powitanie lata w Kaliszowym Gaiku 25.06.2017 10:40

Mieszkańcy sołectwa Komorów powitali lato wspólną zabawą i potańcówką. W festynie uczestniczył Krzysztof Grabka. Wszyscy świetnie się bawili!

czytaj więcej