Święto Niepodległości - na Placu Paderewskiego w Komorowie
Śpiewanie pieśni patriotycznych z okazji 11 listopada zgromadziło wielu mieszkańców Komorowa. Wspólne śpiewy z jedną z najwierniejszych uczestniczek śpiewania pieśni na Placu Paderewskiego. Występ przedszkolaków z przedszkola Sióstr Misjonarek w Komorowie. Występ komorowskich harcerzy. Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, częstuje mieszkańców Komorowa słodkościami. Krzysztof Grabka, dziękuję mieszkańcom Komorowa za uczestnictwo w śpiewaniu pieśni i wspaniałe budowanie wspólnoty. Występ Mateusza Mrozowskiego. Rekonstrukcja bitwy pod Pęcicami przygotowana przez Krzysztofa Majerowicza, mieszkańca Komorowa. Akcentem końcowym był gorący napitek i gorąca grochówka. Do zobaczenia za rok!
Podobne tematy: Komorów Osiedle

Po raz siódmy mieszkańcy Komorowa spotkali się na Placu Paderewskiego, by śpiewem pieśni patriotycznych uczcić 97 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W imprezie uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.


Śpiewanie pieśni patriotycznych na placu Paderewskiego w rocznicę odzyskania niepodległości stało się komorowską tradycją. Dziś przy organizacji tego wydarzenia uczestniczą komorowskie stowarzyszenia: Stowarzyszenie KOMOROWIANIE, Stowarzyszenie Kulturalny Komorów i Stowarzyszenie K40. Najważniejszy jednak jest fakt, że każdego roku na Plac Paderewskiego, by wspólnie obchodzić Święto Niepodległości  przychodzi coraz więcej mieszkańców. I choć aura jest listopadowa,  pod dąb niepodległości przychodzą całe rodziny, często z bardzo małymi dziećmi.

 

Jak zwykle mieszkańców powitali Witold Błaszczyk i Andrzej W. Jarzyński, którzy prowadzili imprezę. Andrzej Jarzyński witając, powiedział: „Naród o przeszło tysiącletniej historii z bolesnym  doświadczeniem rozbiorów i  niewoli, licznych walk o  niepodległość powinien szukać wskazań dla przyszłości właśnie w wielkich momentach swej przeszłości. Już po raz siódmy spotykamy się, by wspólnym, radosnym śpiewaniem oddać hołd naszym rodakom, dzięki którym 97 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Symbolem  tej walki o własne państwo jest bez wątpienia Marszałek Józef Piłsudski. Rozumiał on doskonale , że naród, który utracił wolność, nie może jej inaczej odzyskać,  jak tylko drogą walki zbrojnej -  przez krew i ofiarę swych synów” – powiedział Andrzej Jarzyński.

 

Do wspólnych śpiewów zachęcał Witold Błaszczyk oraz chór „Ad chock”. Śpiewanie pieśni rozpoczęło się od „Pierwszej Brygady”, następnie odśpiewano „Pierwszą kadrową”, „Wojenko, wojenko”, „Wstąp bracie między strzelce”, „O mój rozmarynie”, „Ułani, ułani”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Białe róże”. Tego dnia wystąpiły również przedszkolaki, z Przedszkola Sióstr Misjonarek w Komorowie, a także komorowscy harcerze. Dzieci zaśpiewały między innymi „Przybyli ułani pod okienko” i „Wojenko, wojenko”.

    

We wspólnym śpiewaniu z mieszkańcami Komorowa uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. Zebranych częstował wspaniałymi słodyczami-krówkami. Wszystkim podziękował za tak liczne uczestnictwo w imprezie, a przede wszystkim dziękował za wspaniałą, patriotyczną postawę i budowanie wspólnoty. W uroczystości uczestniczyli także radni z naszej gminy, którzy podobnie jak Krzysztof Grabka, rozmawiali z mieszkańcami. Mimo chłodu i popadującego deszczu, nikomu nie spieszyło się do domu.

 

Scena, podobnie jak w poprzednich latach, ustawiona została nieopodal historycznego dębu niepodległości. Na scenie wystąpił także Mateusz Bąkowski – fortepian i Tomasz Kirszling - trąbka. A także Mateusz Mrozowski. Jak zwykle śpiewy zakończone zostały pieśnią „Więc pijmy wino, szwoleżerowie”. Po koncercie wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali do kantyny, a tam czekały gorące napoje i prawdziwa, żołnierska grochówka.

 

Atrakcją  była także rekonstrukcja bitwy pod Pęcicami, którą wraz z grupą młodzieży przygotował Krzysztof Majerowicz, mieszkaniec sołectwa Komorów.

Wydarzenie z okazji 11 Listopada zostało sfinansowane z dotacji gminny Michałowice. 
 

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

50 LAT KOŁA EMERYTÓW W KOMOROWIE. Foto: bz.

50 LAT KOŁA EMERYTÓW W KOMOROWIE Foto: bz 17.04.2018 10:40

W sobotę, 14 kwietnia, komorowskie Koło nr 1 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów obchodziło jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie, w którym uczestniczyli seniorzy, wójt gminy - Krzysztof Grabka z żoną, lokalni samorządowcy, a także ksiądz prałat Andrzej Perdzyński.

czytaj więcej
Warsztaty bębniarskie w Komorowie i Michałowicach. fot. Mariusz Marcysiak

Warsztaty bębniarskie 25.02.2018 20:25

Doskonała okazja by poczuć afrykańskie rytmy i stać się mistrzem gry na djembe, najpopularniejszym afrykańskim instrumencie.

czytaj więcej
Koncepcja zagospodarowania ulicy Aleja Marii Dąbrowskiej w Komorowie wybrana !!!

Koncepcja zagospodarowania ulicy Aleja Marii Dąbrowskiej w Komorowie wybrana !!! 20.11.2017 15:15

Został rozstrzygnięty konkurs ogłoszony przez SARP na koncepcję zagospodarowania ulicy Aleja Marii Dąbrowskiej wraz z towarzyszącymi terenami przestrzeni publicznej w Komorowie. Zwycięska praca powstała w kieleckiej pracowni architektonicznej Jakub Heciak Architekci i to na jej podstawie powstanie przyszły projekt modernizacji tej ulicy.

czytaj więcej
Spotkanie wielkanocne komorowskich emerytów. Foto: bz.

Spotkanie wielkanocne komorowskich emerytów 24.04.2017 14:35

Spotkania wielkanocne emerytów są tradycją w naszej gminie. Tak było też i w tym roku. Tuż po świętach spotkali się emeryci z koła komorowskiwego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Ksiądz Andrzej Perdzyński poświęcił pokarm, a młodzież występami artystycznymi wzbogaciła spotkanie.

czytaj więcej
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Komorowie. Foto: bz.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Komorowie 16.01.2017 11:05

Podczas 25. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy padł w Komorowie rekord. Udało się zebrać ponad 58 350 zł. Jest to ponad dziesięć tysięcy więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pieniądze do puszek zbierało 94 wolontariuszy. Wielu uczniów i nauczycieli zaangażowanych było w organizację koncertu i licytację w miejscowej szkole.

czytaj więcej
Zebranie mieszkańców Osiedla Komorów

Zebranie mieszkańców Osiedla Komorów 13.04.2016 12:10

W poniedziałek, 11 kwietnia, odbyło się zebranie mieszkańców Osiedla Komorów. Prowadził je Michał Jeżewski, przewodniczący Zarządu Osiedla Komorów. Uczestniczył w nim Krzysztof Grabka, wójt gminy oraz radni z naszej gminy, Hanna Brzeska-Kalczuk i Piotr Kamiński.

czytaj więcej
Turniej Scrabble’a w Komorowie

Turniej Scrabble’a w Komorowie 23.11.2015 11:25

21 listopada, w sobotę, odbył się IV turniej gry w scrabble. Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji zdobył Krzysztof Dudzik, drugie – Witold Błaszczyk, trzecie – Danuta Irmińska.

czytaj więcej
Impreza plenerowa w Komorowie

Impreza plenerowa w Komorowie 21.09.2015 08:30

19 września odbyła się na placu Paderewskiego w Komorowie sportowa impreza plenerowa „Aktywny Komorów”. Na sportową sobotę w sąsiedzkim gronie zaprosił mieszkańców Zarząd Osiedla Komorów.

czytaj więcej
„Kochanek Sybilli Thompson - premiera przedstawienia w wykonaniu Grupy Teatralnej Seniorów Teatralnia

„Kochanek Sybilli Thompson"- premiera przedstawienia w wykonaniu Grupy Teatralnej Seniorów "Teatralnia" 01.06.2015 20:25

W sobotę, 30 maja, grupa teatralna seniorów „Teatralnia” zaprezentowała przedstawienie "Kochanek Sybilli Thompson". Premiera spektaklu odbyła się w karczmie „U Wiencka” w Komorowie.

czytaj więcej
Komorowscy emeryci podczas wielkanocnego spotkania

Komorowscy emeryci podczas wielkanocnego spotkania 13.04.2015 09:30

Spotkania wielkanocne emerytów to tradycja w naszej gminie. 11 kwietnia, w szkole w Komorowie, spotkali się emeryci z koła komorowskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Polskich.

czytaj więcej