24.05.2013 12:00

Syberia jakiej nie znacie - spotkanie w Klubie Podróży

24
We czwartek, 23 maja, odbyło się ostatnie, w sesji spotkań wiosennych, spotkanie w Klubie Podróży. Tematem była Syberia, opowiadał o niej Michał Książek.
Gościem spotkania w Klubie Podróży był Michał Książek, który od lat pracuje jako przewodnik . Od ponad 13 lat regularnie jeździ na Syberię. Michał opowiadał o zimie w najzimniejszym mieście świata – Jakucku - gdzie temperatura spada do 65 stopni poniżej zera. Michał Książek, dwa lata studiował na Uniwersytecie w Jakucku, gdzie uczył się języka jakuckiego i ewenkijskiego. Tam spotkał swoją żoną, w Jakucku urodziło się pierwsze dziecko. Obecnie mieszka z rodziną w Polsce.
Michał opowiadał, że jako dziecko zetknął się z książkami Wacława Sieroszewskiego, który spędził w JAKUCJI 12 lat na zesłaniu. Był nimi zafascynowany, a w dorosłym życiu wrócił do jego książek, swoje zainteresowania Sieroszewskim pogłębiał wędrując po Syberii jego śladami.
Spotkanie z Michałem było wspaniałą okazją poznania magicznego, odległego i jakże jeszcze mało dla nas znanego miejsca na ziemi. Jakucja geograficznie stanowi wschodnią część Syberii. Jest dziesięć razy większa niż Polska, mieszka tam niespełna 1 milion ludzi. Zima trwa w Jakucji przeszło trzy czwarte roku. Na określenie śniegu jest kilka nazw. Jak podają słowniki, Jakucja położona jest w strefie klimatu kontynentalnego wybitnie suchego, z ogromną roczną amplitudą temperatur, sięgającą 100 stopni Celsjusza. Latem temperatura potrafi osiągnąć blisko +40 °C, zimą spada nierzadko do -60 °C. Większość terytorium Jakucji, za wyjątkiem części południowo-zachodniej, pokryta jest wieczną zmarzliną, ziemia rozmarza tylko na 1 –2 metry w głąb ziemi. W Jakucji znajduje się najzimniejsze zamieszkane miejsce na ziemi – wioska Tomtor. Temperatura w styczniu 2004 spadła tam do -72,2° Celsjusza, ale przypuszcza się, że w Górach Wierchojańskich temperatura mogła spaść nawet do -78°.
Michał Książek, ukończył leśnictwo na warszawskiej SGGW i studia wschodnie na UW. Jego głównym zainteresowaniem jest ornitologia oraz kulturoznawstwo, ze szczególnym wskazaniem na Rosję i kraje byłego ZSRR. Relacje ze swych wypraw publikował miedzy innymi w "Polityce", "Gazecie Wyborczej" i "Łowcu Polskim". Niebawem nakładem wydawnictwa „Czarne” ukaże się jego książka - reportaż o Jakucji.

Spotkania w Klubie Podróży są dotowane przez Gminę Michałowice w ramach rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała