24.07.2019 08:10

TAŃCE W KRĘGU - w wykonaniu twórczych kobiet z Komorowa

213
"TWÓRCZA KOBIETA" tym razem zaprosiła na warsztaty "Tańców w Kręgu" do Komorowa. Spotkanie prowadziła Żaneta Ryszawa, uczestniczyło w nim ponad dwadzieścia pań z naszej gminy.

"Tańce w Kręgu" cieszą się wśród pań z naszej gminy dużym powodzeniem. Zajęcia, które odbyły się w Komorowie, w poniedziałek 22 lipca, były już kolejnymi warsztatami. Wcześniej zorganizowane były między innymi w Nowej Wsi i Sokołowie. Spotkania prowadzi Żaneta Ryszawa, certyfikowana psychoterapeutka, specjalizująca się w terapii tańcem i ruchem. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin (z jedną krótką przerwą).

W komorowskich warsztatach uczestniczyło blisko dwadzieścia pań w różnym wieku. W połowie były to panie, które wcześniej uczestniczyły już w „Tańcach w Kręgu” i „poczuły” dobroczynny wpływ wspólnego tańca. Druga połowa – to panie, które po raz pierwszy chciały doświadczyć tego, jak wspólny taniec może regenerująco i ożywczo oddziaływać na ciało i umysł. Żaneta Ryszawa rozpoczęła spotkanie od tańców łatwiejszych i wolniejszych, przechodząc następnie do układów bardziej złożonych. Tańce w kręgu są „harmonią poznawania siebie i komunikacji z innymi. Są to proste tańce z różnych stron świata. Tańczone w kręgu, pozwalają każdemu, bez względu na wiek i umiejętności, na włączenie się, bycie w grupie, a zarazem na indywidualną ekspresję, relaksację i dobrą zabawę" - mówiła Żaneta Ryszawa. Kroki w tańcach w kręgu są proste i jak mówi Judith Lenne Hanna: „Taneczny krąg daje poczucie bezpieczeństwa, solidarności, stabilności i nieprzemijalności”.

Wpływ tańców w kręgu na nasz organizm jest nieoceniony: zwiększa poczucie przynależności i bycie aktywnym, wzmacnia poczucie własnej wartości, przywraca siły witalne, pozwala na odpoczynek i regenerację psychofizyczną, wzbudza pozytywne emocje, wpływa na wzrost endorfin w organizmie (hormonu szczęścia).

Tańce w kręgu po raz pierwszy zebrane zostały przez tancerza, choreografa i etnografa Bernarda Wosiena i jego córkę Gabrielę w latach 70-tych XX wieku. Zainspirowali swoją kolekcją innych nauczycieli tańca, którzy, podobnie jak oni, docierają do zapomnianych już miejsc i źródeł, spisują dawne tańce, odkrywają ich historię i symbolikę. Tworzone są też współczesne choreografie do istniejących utworów klasycznych i ludowych. Każdy taniec opowiada jakąś historię, może być lustrem i drogowskazem.

Żaneta Ryszawa - certyfikowana psychoterapeutka, specjalizująca się w terapii tańcem i ruchem, coach, pedagog, terapeutka Kinezjologii Edukacyjnej, dyplomowana instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała (Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen) oraz instruktorka tańców w kręgu.

Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także