11.03.2018 17:25

Twórczą Kobietą być!

351
Twórcza Kobieta – czyli panie na pierwszym planie, a dokładnej ich twórczość artystyczna, która została zaprezentowana podczas spotkania, jakie odbyło się w sobotę, 10 marca.

Okazją do jego zorganizowania był przypadający kilka dni temu Dzień Kobiet, a także chęć pokazania szerszej publiczności aktywności naszych pań. Kreatorkami tego wyjątkowego wydarzenia były oczywiście panie: Hanna Barlak – członek Zarządu Osiedla Komorów i Beata Rycerska – przewodnicząca Zarządu Osiedla Michałowice.

 

Prezentacja twórczości mieszkanek naszej gminy odbyła się w remizie strażackiej w Nowej Wsi, gdzie mogłoby się wydawać, że dominują panowie, jednak nic bardziej mylnego. Wśród nowowiejskich strażaków są również strażaczki, więc miejsce jak najbardziej związane z kobietami, a w sobotnie popołudnie działo się tam sporo.

 

Występy grup muzykujących, prezentacja malarstwa i grafiki, wystawa rękodzieła, warsztaty szydełkowania, haftowania i robienia ozdób. Była także okazja do tańca w kręgu i zrobienia sobie zdjęcia podczas sesji fotograficznej. I dużo, dużo rozmów.

 

Jednak nie była to wyłącznie prezentacja talentów i twórczości pań. Prowadząca spotkanie Hanna Barlak zapraszała kobiety do rozmów, w trakcie których panie opowiadały o twórczej naturze kobiety i o tym, jak rozwijają swoje pasje. Jedną z takich opowieści była historia powstania chóru „Czerwone Korale”, którym kieruje Renata Włodarek.

 

Wszystko zaczęło się osiem lat temu od ogłoszenia o zebraniu wiejskim, podczas którego wójt zapraszał do aktywności w świetlicy, a w odpowiedzi na zaproszenie, Renata Włodarek zaproponowała zakup pianina, które miało uatrakcyjnić ofertę. Pianino pojawiło się świetlicy i od tego czasu „Czerwone Korale” rozsławiają naszą gminę zdobywając liczne nagrody podczas konkursów wokalno-muzycznych. Dodajmy, że jedną z ostatnich nagród jakie zdobył chór było I miejsce w kategorii zespoły dorośli, podczas XIX Regionalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Pruszkowie.   

 

Ciekawym spostrzeżeniem z uczestniczkami podzieliła się również Małgorzata Krasowska-Gajownik. „To co mi daje mieszkanie w tej gminie, to to, że ja przede wszystkim mogę muzycznie rozwijać dzieci, co daje mi radość i satysfakcję”. Prowadzone przez Małgorzatę Krasowską-Gajownik zespoły Przylądek Kultury, REM, Nuteczki i Nuteczki Mini również zdobywają liczne nagrody podczas konkursów dostarczając tym samym wiele radości prowadzącej, rodzicom i całej naszej gminie.   

 

Oprócz występu „Czerwonych Korali”, Małgorzaty Krasowskiej-Gajownik można było także posłuchać Hanny Barlak z koleżankami, zatańczyć z Żanetą Ryszawa oraz spróbować swoich sił na warsztatach biżuterii z Anną Stachera lub też podziwiać wystawę na której prezentowane były m.in. prace Hanny Osowickiej-Kozarzewskiej, Aleksandry Kozarzewskiej, Anny Pawlak, Joanny Mudrowskiej, Hanny Barlak i Elżbiety Zawadzkiej. Nie zabrakło również własnoręcznie przygotowanych słodkości do kawy i herbaty, a słynne pierogi Barbary Ciszek podbiły kolejne podniebienia.

 

Obserwując sobotnie wydarzenie, bez wątpienia można powiedzieć, że kobiety gminy Michałowice są twórczo aktywne. Możliwości i oferta gminy, sołectw, a także osobiste zaangażowanie mieszkańców powoduje rozwój wielu talentów i pasji.

 

Wydarzenie zostało sfinansowane z funduszy osiedli: Komorów i Michałowice.

 

 

Zobacz także