13.09.2010 11:00

Uroczystości w komorowskiej parafii

12
W niedzielę, 12 września w parafii w Komorowie odbył się spektakl muzyczny – Rapsod Pamięci „Wrota do nieba”. Gwiazdą wieczoru była Grażyna Mądroch. Była to również niedziela odpustowa w komorowskiej parafii. Na uroczystości obecny był ksiądz biskup Tadeusz Pikus, który odprawił mszę świętą.
8 września Kościół Katolicki obchodzi święto narodzenia Najświętszej Marii Panny. Dlatego w najbliższą niedzielę po 8 września w naszej parafii organizowane są uroczystości odpustowe. W tym roku Komorów odwiedził ksiądz biskup Tadeusz Pikus. Przewodniczył uroczystej sumie o godzinie 12.30, a także poświecił pomnik Matki Boskiej Katyńskiej, który stanął przed kościołem, vis-a-vis figury Matki Bożej. Autorem wizerunku Matki Boskiej Katyńskiej, który umieszczony jest na polnym kamieniu z podpisem Katyń 1940, jest Andrzej Pietraszek, komorowianin, właściciel pracowni plastycznej zajmującej się projektowaniem scenografii, wykonawstwem witraży, pucharów, rzeźb, statuetek, lamp i biżuterii.
Wieczorny spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez Lidię Kulczyńską-Pilich zamykał uroczystą niedzielę odpustową w Komorowie. Koncert dedykowany był ofiarom Katynia i zmarłym w smoleńskiej katastrofie. Gwiazdą wieczoru była Grażyna Mądroch, która wykonała „Exultate, Jubilate” Wolfganga Amadusza Mozarta oraz „Wokalizę” Wojciecha Kilara z filmu „Dziewiąte wrota”, artystce akompaniował Adam Sychowski. W roli narratorów wystąpili Witold Błaszczyk i Wojciech Irmiński, którzy wspominali ofiary Katynia, a także tragedię pod Smoleńskiem, która wydarzyła się pół roku temu – 10 kwietnia. Na ścianach bocznych kościoła prezentowane były zdjęcia, najpierw wojenne - pomordowanych żołnierzy, a potem zdjęcia współczesne. Na przykład zdjęcia upamiętniające wizytę prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w naszej parafii. Ryszard Kaczorowski był jedną z ofiar w katastrofie pod Smoleńskiem. Twórcy spektaklu „Wrota do nieba” przypomnieli również postać księdza Romana Indrzejczyka, kapelana Prezydenta RP i Artura Francuza, oficera BOR, którzy związani byli z Komorowem i naszą parafią.
Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali Hymn do Boga o zachowanie wolności.
Scenografię do spektaklu przygotowali: Piotr Zieliński, Marek Słodkowski, Andrzej Pilich, Andrzej Pietraszek i Lech Skupiński.
Organizatorami wieczoru muzycznego była parafia NNMP w Komorowie, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów „Komorowianie”, Fundacja im. Bogny Sokorskiej oraz Stowarzyszenie Kulturalny Komorów.
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała