25.11.2019 10:20

Viva Italia! Viva Polonia!

143
Za sprawą wystawy malarskiej pt. „Italia dwa spojrzenia” penisola italiana, czyli półwysep apeniński ponownie zagościł w murach Urzędu Gminy Michałowice. To już kolejne wydarzenie w ramach polsko-włoskiej współpracy kulturalnej.

22 listopada w sali multimedialnej urzędu gminy odbył się wernisaż otwierający wystawę prac malarskich autorstwa Laury Federici i Pauliny Kopestyńskiej.

Laura Federici – mieszka i pracuje w Rzymie. Często podróżowała jednak do Syrii, gdzie brała udział w wystawach i warsztatach w Damaszku i Aleppo. W 1999 roku stworzyła 12 animowanych sekwencji do filmu „Un Amore” Gianluca Tavarelli, który wygrał festiwal filmowy w Nowym Jorku i San Francisco. Wystawiała szeroko na arenie międzynarodowej, a ostatnio w Makro Muzeum w Rzymie i Wietnamie ze swoim nowym projektem „Dziennik Mekonga”. Lubi opowiadać o miejscach codziennego życia, częściach miasta, które przemierzamy nieuważnie, z nieobecnym spojrzeniem. Tych częściach, w których nigdy nie przystajemy, nieokreślonych, bez formy, skrawków, małych niedokończonych przestrzeni. Ten krajobraz jest jej, nieistniejący i intymny. Jej prace charakteryzują się różnymi środkami wyrazu: są to duże obrazy olejne, filmy, malarskie elementy na fotografii. Artystka porusza się na pograniczu malarstwa i mechanicznego rejestrowania rzeczywistości, ożywia konstelację dzieł, które komunikują się ze sobą w ciągłej grze pomiędzy pamięcią, a wizją.

Paulina Kopestyńska – urodziła się w Jakucji (Syberia). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. W.I. Surikowa w Moskwie. Członek Stowarzyszenia Akwarelistów Włoskich (AIA) Członek Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich (SAP) Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK) Honorowy Członek Związku Artystów Jakucji (Union of Arts of Russia). Jest laureatką wielu prestiżowych nagród (np. 2003 - 2. nagroda na międzynarodowej wystawie Primavera femminile w Galerii Eustachi w Medionalnie, 2004 - laureatka nagrody Lions Club w Galerii Vittorio Emanuele w Medionalnie, 2005 - nagroda Premio Arte Georgio Mondadori). Prace Pauliny Kopestyńskiej prezentowane były na wystawach, m.in. w Polsce, Rosji, Belgii, we Włoszech, Francji, Szwajcarii i Meksyku. Prowadzi autorskie warsztaty malarskie w Polsce i poza granicą. Od kilku lat współpracuje z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Piątkowy wernisaż został zorganizowany w współpracy Urzędu Gminy Michałowice oraz Istituto Italiano di Cultura Varsovia, Stowarzyszenia Przyjazne Jutro i Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nadarzyn-Raszyn-Michałowice.

Po raz kolejny spotykamy się w naszym Urzędzie Gminy, w nowej jego odsłonie, w nowej funkcji – mówiła Pani Dominika Małgowska,  witając przybyłych gości. Dzisiaj mamy przestrzeń galeryjną i zapraszamy was na spotkanie z artystami malarzami. Gośćmi z Polski i Itali. Bardzo serdecznie witam dyrektora Instytutu Kultury Włoskiej Pana Roberto Cincotta, prezesa naszego Stowarzyszenia LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice Pana Michała Marciniaka, Panią Katarzynę Gizińską prezeskę Stowarzyszenia Przyjazne Jutro oraz Pana Paolo Gesumunno z Instytutu Kultury Włoskiej, a także przedstawicieli naszej rady gminy Panią Beatę Rycerska – przewodnicząca rady gminy, Maćka Polarczyka i naszych artystów Laurę Federici i Paulinę Kopestyńską.

Wernisaż był nie tylko doskonałą okazją do obejrzenia dobrego malarstwa, ale także okazją do poznania historii ich powstawania, którą chętnie z odwiedzającymi dzieli się artyści.

W atmosferę prezentowanych prac, odwiedzających wystawę wprowadził gitarzysta, Alessandro De Berti, którego nieco ponad miesiąc temu gościliśmy podczas wieczoru włoskiego w naszej gminie, w trakcie którego wystąpił razem z Luciano d’Abbruzzo.

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Sala multimedialna UG

Zobacz także