19.04.2010 12:00

W hołdzie ofiarom smoleńskiej katastrofy – 10 kwietnia 2010 roku

5
W niedzielę, 18 kwietnia, odbyła się w komorowskim kościele msza żałobna w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W uroczystości uczestniczyli harcerze i mieszkańcy naszej gminy. Złożone zostały kwiaty w Miejscu Pamięci na Zieleńcu przy ulicy Kotońskiego w Komorowie.
Mszy koncelebrowanej upamiętniającej śmierć 96 ofiar tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem przewodniczył ksiądz prałat Andrzej Perdzyński, proboszcz komorowskiej parafii. W czasie homilii ksiądz prałat przywołał postać Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP i powiedział, że był to człowiek, dla którego ojczyzna i patriotyzm, to nie były puste słowa, który poświęcił swoje życie, aby prawda o zbrodni w Katyniu stała się powszechna. Powiedział też, że chrześcijanie powinni ufać w boski sens zdarzeń. Ufać, że ta ofiara, nie pójdzie na marne, ale wyda dobre owoce.
Wspomniał również, że tragedia z 10 kwietnia dotyka nas bezpośrednio, ponieważ wśród ofiar smoleńskiej katastrofy lotniczej był mieszkaniec naszej gminy – Artur Francuz – oficer BOR, który w czasie wizyty w Katyniu miał pełnić służbę przy prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie na uchodźstwie. Msza żałobna odbędzie się 21 kwietnia, o godz. 9.00 w kościele w Warszawie, a następnie ciało zostanie przewiezione na cmentarz w Komorowie, gdzie, około godz. 11.00, nastąpi ceremonia pożegnania Artura Francuza.
Na zakończenie mszy wszyscy zaśpiewali „Boże, coś Polskę” a następnie przeszli w miejsce pamięci ofiar drugiej wojny świtowej i tam złożyli kwiaty. Harcerze raz jeszcze odczytali listę osób, które zginęły w drodze do Katynia. Wiązanki złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Kulturalny Komorów, Stowarzyszenia K40, a także mieszkańcy Komorowa, Granicy, Nowej Wsi i innych miejscowości. Zebrani zapalili znicze i odśpiewali Rotę.
Mszę świętą poprzedziła część muzyczna, w wykonaniu Anny i Witolda Błaszczyków oraz Anny Tyszki.
Uroczystość upamiętniającą tragiczną śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej oraz pozostałych uczestników katastrofy przygotowało Stowarzyszenie Kulturalny Komorów i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Komorowie. Z tej okazji organizatorzy przygotowali ulotkę, której napisali: Jak zapamiętamy ten dzień, jak zapamiętamy ofiary tragedii?
Aurelia Zalewska - „To wstrząsające wydarzenie. To nasza nowa karta historii, która pociągnęła kolejne ofiary Polaków. To ofiara ludzi, którzy służyli Polsce, walczyli o prawdę historyczną, o oddanie czci poległym za Ojczyznę”(...) „Ta ofiara nie może być zmarnowana. (...) Ta ofiara przed laty i ta obecna to wyzwanie dla nas, dla narodów, aby nastąpiła trwała przemiana w obliczu łączącego nas bólu ”.
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała