20.06.2018 11:10

W wakacje „Kręci mnie bezpieczeństwo”

224
Już za kilka dni rozpoczną się upragnione wakacje, a ostatnie dni roku szkolnego są bardzo dobrą okazją na przypomnienie najważniejszych zasad bezpiecznego wypoczynku.

Bezpieczne wakacje naszych uczniów są dla nas bardzo ważne, dlatego spotkania edukacyjne z policjantami, które w ostatnich tygodniach odbyły się we wszystkich gminnych szkołach to wspólna inicjatywa wójta gminy Michałowice, Krzysztofa Grabki oraz Komisariatu Policji w Michałowicach. Spotkania, które na celu miały przypomnieć uczniom podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, w podróży czy nad wodą.

 

Jak podkreślali w trakcie spotkań policjanci – najlepszym sposobem na bezpieczne wakacje jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz troska o bezpieczeństwo własne i innych osób.

 

  • Przechodząc przez przejście dla pieszych upewniamy się czy nie nadjeżdża samochód – lewa, prawa, lewa.
  • Poruszając się pieszo po drodze po zmroku pieszo po drodze zawsze nosimy elementy odblaskowe.
  • Jadąc samochodem zawsze pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.
  • Na rowerze zawsze jeździmy w kasku, nie przejeżdżamy przez przejście dla pieszych, poruszamy się po ścieżkach rowerowych, a gdy ich nie ma to po jezdni i zawsze przed skrętem upewniamy się, czy nie jedzie żaden samochód.
  • Nad wodą kąpiemy się tylko w wyznaczonych miejscach, pod opieką ratowników, nie skaczemy do wody, zwłaszcza gdy nie znamy zbiornika i nie wiemy, co jest na jego dnie.
  • W lesie nie palimy ognisk i nie śmiecimy.
  • W czasie burzy nie chowamy się pod drzewem.
  • W przypadku, gdy zaatakuje nas zły pies, klękamy na ziemi i zwijamy się w kłębek jak żółw chowając przy tym place u rąk i zasłaniamy buzię, szyję i brzuch.
  • Nie rozmawiamy z nieznajomymi, którzy proponują podwiezienie, zapraszają na lody, słodycze itp.
  • W sytuacjach, kiedy jesteśmy światkiem wypadku lub innego niebezpiecznego wydarzenia dzwonimy na nr 112 i wzywamy pomoc. Pamiętaj dzwoniąc na 112 najpierw podajemy imię, nazwisko, nr telefonu, w miarę możliwości dokładny adres miejsca zdarzenia, co i kiedy się stało, liczbę poszkodowanych i w jakim są stanie.

 

Bez wątpienia przestrzeganie tych zasad, jak również ukształtowanie wyobraźni i myślenia o tym co może się wydarzyć, jeśli nie będziemy uważać, znacząco zwiększa szanse na udane i przede wszystkim bezpieczne wakacje. Wakacje, po których uczniowie powrócą do szkoły wypoczęci i zdrowi.

 

Oprócz prezentacji zasad bezpieczeństwa, na uczniów czekały drobne upominki w postaci przywieszek i opasek odblaskowych sygnowanych logo gminy Michałowice. Nosząc takie odblaski bez wątpienia dzieci zwiększą swoją widoczność i bezpieczeństwo. 

 

Wakacje tuż, tuż, dlatego też wszystkim  uczniom i rodzicom życzymy wspaniałych wakacji oraz udanego i bezpiecznego wypoczynku.   

 

 

Zobacz także