25.02.2018 20:25

Warsztaty bębniarskie

231
Doskonała okazja by poczuć afrykańskie rytmy i stać się mistrzem gry na djembe, najpopularniejszym afrykańskim instrumencie.

Djembe to instrument pochodzący z Afryki, który swoim kształtem przypomina kielich. Wykonany jest z jednego kawałka drewna pokrytego membraną z wysokiej jakości, naturalnej skóry naciągniętej za pomocą specjalnie splatanego, mocnego sznura. Djembe jest narzędziem muzycznym o bardzo szerokich możliwościach brzmieniowych zależnych od techniki gry, która sprawia, że świetnie sprawdza się jako instrument rytmiczny.

 

Rytmu nie zabrakło na rozpoczynających się warsztatach bębniarskich, które dla mieszkańców osiedli: Komorów i Michałowice zorganizowały ich zarządy. Pierwsze zajęcia odbyły się 21 lutego w sali przy ul. Raszyńskiej 34 w Michałowicach, a kolejne odbędą się 28 lutego w szkole w Komorowie. I tak przemiennie, co tydzień, do końca kwietnia, raz w Michałowicach, raz w Komorowie.

 

Organizatorzy zapewniają dla uczestników warsztatów bębny na miejscu, ale jeśli ktoś poczuje potrzebę ćwiczenia na swoim djembe, to oczywiście jak najbardziej można wziąć go na zajęcia ze sobą.

 

Jak wiadomo, muzyka nie tylko łączy pokolenia, ale potrafi również bawić i odprężać. Właśnie tak było na pierwszych warsztatach w Michałowicach. Prowadzący zajęcia - Rafał Wyszyński, rozpoczyna naukę od zagrania rytmu do znanej wyliczanki „Kipi kasza, kipi groch”. Jak to wygląda? To proste. Dwa basy, czyli dwa uderzenia pełnymi dłońmi na przemian, raz lewą i raz prawą ręką w środek bębna, następnie dwa slapy, czyli dwa uderzenia końcami palców na przemian, raz lewą i raz prawą ręką w brzeg bębna, po czym jeszcze raz podwójne basy i raz slap. Krótki pokaz i po chwili wszyscy uczestnicy bez trudu odtwarzają rytm, wspólnie budując atmosferę zgodnego zespołu muzycznego.

 

Warsztaty to ciekawe miejsce, w którym można dać upust energii, a radość płynąca z grania na bębnach inspiruje do tworzenia nowych rytmów.

 

Zajęcia bębniarskie są finansowane z funduszów:  osiedla Komorów i osiedla  Michałowice.

 

 

Zobacz także