22.06.2015 11:05

Wianki – letni festyn w Komorowie

360
W sobotę, 20 czerwca, odbył się letni festyn dla mieszkańców sołectwa Komorów. Uczestniczył w nim Krzysztof Grabka z żoną, radni, a także mieszkańcy sołectwa.

Letni festyn „Komorowskie wianki” nawiązuje do starosłowiańskiej tradycji i rodzimych obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. Noc z 21 na 22 czerwca jest najkrótsza w całym roku. Jest zatem okazja, aby świętować. Mieszkańcy licznie zgromadzili się w Kaliszowym Gaiku na tzw. „potańcówce” i świetnie bawili się przy muzyce zespołu „Forte”. 

 

Piknik został zorganizowany przez radną gminy, Katarzynę Parzyńską, sołtysa, Artura Kosterę oraz Radę Sołecka Sołectwa Komorów. W świetlicy dla mieszkańców został przygotowany lekki, wiosenny poczęstunek, były pyszne sezonowe owoce, a także znakomite ciasta, kawa i herbata. Wielką atrakcją, zarówno dla dzieci i dorosłych, było również ognisko, gdzie można było upiec kiełbaskę i chleb. Był też grill, a na nim - piekły się szaszłyki i mięso.

 

Puszczanie wianków to jeden ze zwyczajów komorowskiej imprezy „Wianki”. Tuż przed zmrokiem na stawie w Kaliszowym Gaiku wianki puszczał sołtys, rada sołecka, a także dzieci i ich rodzice. W tym roku odbył się konkurs na najładniejszy wianek. Mieszkańcy entuzjastycznymi oklaskami wyłonili zwycięzców. Nagrody wręczył  Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.  

„Już za moment kończy się wiosna, zaczyna się lato, wakacyjna pora roku. - Bawmy się dobrze” – zachęcali organizatorzy i zapraszali do tańca. Do życzeń dołączył się wójt gminy, który powiedział, że wspólna zabawa w sąsiedzkim gronie, to wartościowa rzecz.

Festyn był wyjątkowo udany, wszyscy świetnie się bawili, tańce trwały do 23.00.  Katarzyna Parzyńska, radna gminy, powiedziała, że organizatorzy na kolejną imprezę aktywizującą mieszkańców zapraszają w drugiej połowie września. Wtedy wszyscy spotkają się, aby pożegnać lato.  

 

 

Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała
Podobne tematy: Sołectwo Komorów

Zobacz także