09.10.2019 08:15

Wieczór włoski w gminie Michałowice

287
Znakomita kuchnia, piękne krajobrazy i zabytki. Świetne kino i muzyka, a przede wszystkim niekończące się parlare – rozmowy. Włochy to jeden z najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków przez Polaków. Tym razem to Włochy przyjechały do Polski, a dokładnie do gminy Michałowice.

Już ponad 15 lat współpracy partnerskiej naszej gminy z gminą Vico nel Lazio zaowocowało wyjątkowym wydarzeniem, jakim bez wątpienia był „Wieczór włoski w gminie Michałowice”. To był wieczór wypełniony tym wszystkim, z czym najczęściej kojarzą nam się Włochy. Nie brakowało smaków, pięknych krajobrazów, muzyki i wspólnych rozmów. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprosiła Pani Wójt Gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka oraz prezes Stowarzyszenia Przyjazne Jutro, Katarzyna Gizińska. W wydarzeniu udział wzięli goście z Włoch, z burmistrzem gminy Vico nel Lazio - Claudio Guerriero na czele, którzy aktualnie odwiedzają nasza gminę.

Sala multimedialna i hol Urzędu Gminy Michałowice tętniły życiem w sobotni wieczór, 5 października, gdzie włoskie klimaty królowały do późnych godzin wieczornych.

Proszę państwa, czas zacząć wieczór włoski – mówiła Pani Wójt Gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka witając przybyłych gości, w tym burmistrza Vico nel Lazio, Claudio Guerriero z delegacją oraz Paolo Gesumunno z Istituto Italiano di Cultura Varsavia. Wśród gości nie zabrakło również reprezentujących radę powiatu pruszkowskiego w osobie przewodniczącego – Stanisława Dymury i wiceprzewodniczącego – Pawła Zacnego. Radę gminy Michałowice reprezentowali przewodnicząca – Beata Rycerska oraz radni. Szczególe słowa powitania, Pani Wójt, Małgorzata Pachecka skierowała do Pani Jadwigi Lawrence, żony Romana Lawrence, wójta gminy Michałowice za którego kadencji rozpoczęła się współpraca z gminą Vico nel Lazio.

Powitanie w wykonaniu burmistrza Vico nel Lazio, Claudio Guerriero było doskonałą zapowiedzią tego, co czekało na wszystkich gości. Buona sera tutti. Czuję się zawsze bardzo zaszczycony i szczęśliwy, jak przyjeżdżam do Michałowic. Mam nadzieję, że będzie jeszcze niejedna okazja do moich odwiedzin tutaj. Mam też nadzieję, że z nową administracją i nowym wójtem otworzy się kolejny rozdział współpracy, która rozpoczęła się jak najlepiej, właśnie tymi wydarzeniami kulturalnymi.

Jeszcze przed częścią artystyczną na klika słów wspomnienia z pierwszego spotkania z burmistrzem, Claudio Guerriero pokusiła się Pani Wójt, Małgorzata Pachecka. Muszę powiedzieć, że pierwszy raz z Claudio spotkaliśmy się w Vico nel Lazio. Ja przyjechałam tam zupełnie incognito w czasie swoich wakacji, bo chciałam zobaczyć, jak wyglądają Włochy. Zostałam wówczas przyjęta w bardzo miły sposób. Przyznałam się, kim jestem i bardzo dużo temu pierwszemu kontaktowi zawdzięczam. Mniemam, że na pewno ta współpraca będzie kontynuowana i obustronnie będziemy czerpać z tej znajomości dwóch gmin.  

Kulminacyjnym punktem sobotniego wieczoru był koncert Luciano d’Abbruzzo przy akompaniamencie Alessandro De Berti. Występ gwiazdy wieczoru zapowiedziała prezes Stowarzyszenia Przyjazne Jutro, Katarzyna Gizińska. Przed nami na tej scenie artysta pochodzący z naszego miasta partnerskiego Vico nel Lazio. Artysta wyjątkowy, który grał dla naszego Papieża Jana Pawła II, na tej samej scenie, co Bob Dylan. Nagrał kilka płyt, występował ze znanymi artystami, a dzisiaj zabrzmi tutaj jego ostatnia płyta, która wyszła dosłownie wczoraj.

Niewątpliwie koncert Luciano d’Abbruzzo dostarczył publiczności wielu niezapomnianych wrażeń, a sam artysta pokazał wrażliwość muzyczną, która w nim drzemie równie mocno, jak nostalgia i emocje.

Po koncercie włoskiej piosenki uczestnicy wieczoru przenieśli się do foyer urzędu gminy, gdzie czekała wystawa fotografii prezentująca naszą partnerska gminę we Włoszech, Vico nel Lazio. Oczywiście włoski wieczór nie mógł się obyć bez włoskiej kuchni. Dlatego też dużym powodzeniem cieszyły się stoiska, na których czekało wiele pyszności ze słonecznej Italii.  

 

 

Opublikowany przez: Marta Opłocka
Podobne tematy: Sala multimedialna UG

Zobacz także