08.04.2013 13:00

Wielkanoc 2013 – spotkanie komorowskich emerytów

8
Spotkania wielkanocne emerytów są tradycją w naszej gminie. Zawsze uczestniczy w nich Krzysztof Grabka, który, jako wójt gminy, ją reprezentuje. Tak było też i w tym roku. 6 kwietnia, w szkole w Komorowowie, spotkali się emeryci z koła komorowskiwego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Polskich. Ksiądz Andrzej Perdzyński poświęcił pokarm, a dzieci występami artystycznymi wprowadziły zebranych w wiosenny nastrój.
Przy świątecznym stole zgromadziło się przeszło 60 osób. Wśród nich znaleźli się Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice wraz z żoną, ksiądz Andrzej Perdzyński, proboszcz komorowskiej parafii, a także Hanna Brzeska-Kalczuk, radna rady gminy. W spotkaniu wielkanocnym uczestniczyła również Anna Jankowska, skarbnik gminy i Barbara Raczyńska, pracownik urzędu gminy, która współpracuje z kołami emerytów. Zaproszonych gości tradycyjnie przywitała Felicja Ćwilichowska, przewodnicząca Koła.
Spotkanie rozpoczęło się od występu artystycznego dzieci. Wystąpił zespół Gradus ad Parnassum, który od lat prowadzi Sławomir Rymuza i który od lat swoją muzyką wzbogaca spotkania komorowskich emerytów. Wystąpili także uczniowie klas 6 Szkoły Podstawowej, którzy pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Ewy Głowali, przygotowali fragmenty „Małego Księcia” Antoine`a de Saint-Exupéry`ego. Młodzież przypomniała ważne cytaty z tego utworu. Jak choćby zdanie, że „ … dobrze widzi się sercem. Najważniejsze jest niewidzialne dla oczu”. A także stwierdzenia, że „przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”, lub, że „ Na pustyni jest się trochę samotnym. Równie samotnym jest się wśród ludzi”.
I chociaż za oknem leżał jeszcze śnieg i było chłodno, wśród zebranych zapanowała radosna wiosenna atmosfera. Po występach artystycznych uczniowie ofiarowali seniorom własnoręcznie wykonane papierowe kwiaty z życzeniami. Seniorzy odwdzięczyli się słodkimi upominkami.
Ważnym momentem była wspólna modlitwa, ksiądz Andrzej Perdzyński poświecił pokarm, a następnie złożył świąteczne życzenia. Powiedział, że przeżywamy okres świąteczny (oktawa wielkanocna) dlatego wszyscy powinniśmy się radować. Do życzeń dołączył się Krzysztof Grabka, wójt gminy, który życzył wszystkim zebranym, aby radosna wymowa świąt Wielkiej Nocy długo jeszcze towarzyszyła seniorom z Komorowa.
Po tej oficjalnej części nadszedł czas na świąteczne przysmaki. Na stołach nie zabrakło tradycyjnego jajka, sałatki warzywnej, owoców i napojów. Wszystkich ogarnął radosny nastrój. Dodatkowo świadomość, że właśnie skończyła się zima i zaczęła się wiosna – pora roku, która przynosi nadzieję i radość- wprowadziła zebranych w dobry humor.
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała