09.05.2019 10:05

Wpływ Ignacego Paderewskiego na narodziny II Rzeczypospolitej

73
„Jestem Polakiem, wiernym synem ojczyzny. Myśl o Polsce wielkiej, silnej, wolnej i niepodległej była i jest treścią mego istnienia. Urzeczywistnienie jej było i jest jedyny celem mego życia” – Ignacy Jan Paderewski.

07 kwietnia w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się wykład prof. Mariana Marka Drozdowskiego, w trakcie którego mieszkańcy gminy wysłuchali historii jednej z najważniejszych postaci naszej ojczyzny.

Pianista, kompozytor, filantrop, dyplomata, polityk i mąż stanu. Tak można opisać Ignacego Jana Paderewskiego, który cieszył się większym autorytetem za granicą – szczególnie na zachodzie niż w Polsce.

Wtorkowy wykład przybliżył dzieje i życie tego wielkiego Polaka, ale był także doskonałą okazją do podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na jego temat z biografem Paderewskiego, prof. Marianem M. Drozdowskim

Jak podkreślił prof., historia Paderewskiego to historia wielkiego polskiego patrioty, który jest własnością wielu Polaków. I choć Polska by powstała bez Paderewskiego to właśnie dzięki jego kontaktom i rozmowom z prezydentem Stanów Zjednoczonych – Woodrow Wilsonem w pierwszej deklaracji z 22 stycznia 1917 roku i w 13 pkt. programu pokojowego z 8 stycznia 1918 roku znalazł się zapis o stworzeniu niepodległego państwa polskiego.

W trakcie wykładu, uczestnicy mieli również okazję zobaczyć film Wiesława Dąbrowskiego „Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy”.

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Sala multimedialna UG

Zobacz także