07.12.2021 10:00

Wystawa Mazovia Art 2021

225
W piątek, 26 listopada odbył się wernisaż wystawy Mazovia Art. Swoje prace prezentowali uzdolnieni malarze i fotografowie młodego pokolenia z 7 gmin Zachodniego Mazowsza: Błonie, Brwinów, Leszno, Milanówek, Michałowice, Nadarzyn i Podkowa Leśna.

Wśród uczestników wystawy są absolwenci i uczniowie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz wyższych uczelni artystycznych. 

Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Gmin Zachodniego Mazowsza "Mazovia" oraz Gmina Michałowice, która jednocześnie była gospodarzem spotkania.

Wernisaż otworzyli Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice i Jerzy Wysocki, prezes Mazovii.

Do udziału w wystawie zaprosiliśmy twórców, którzy dopiero wkraczają w świat sztuki, poszukując indywidualnej drogi artystycznej. Dla tych młodych, często debiutujących artystów, możliwość prezentacji prac przed szeroką publicznością stanowi ważny moment w rozwoju kariery zawodowej. Dlatego Mazovia Art jest wyjątkowo cenną inicjatywą,  która wspiera artystów w realizacji ich życiowej misji - powiedziała Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice

 Bardzo się  cieszę się, że wernisaż i wystawa  organizowane są  u nas, w gminie Michałowice, dzięki czemu mieszkańcy mogą poznać młodych twórców i ich prace, wrażliwość, emocje, a czasem także bunt artystyczny -  dodała wójt.

Mazovia Art 2021 to przedsięwzięcie wykraczające poza ramy dotychczasowej działalności naszego Stowarzyszenia. Przez 17 lat skupialiśmy się głównie na organizacji zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży z terenu gmin członkowskich, co przynosiło i przynosi nam wiele satysfakcji. W 2012 roku ofertę programową rozszerzyliśmy o projekt pod nazwą Taneczny Festiwal Przedszkolaków - powiedział Jerzy Wysocki, prezes Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza Mazovia.

 Wierzymy, że przedsięwzięcie artystyczne Mazovia Art 2021, które jest kontynuacją naszej przygody z kulturą, przyczyni się w sposób wydatny do promocji młodych artystów pochodzących z gmin zachodniego Mazowsza u progu ich zawodowej drogi twórczej i wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń naszego Stowarzyszenia - dodał. 

Wśród eksponatów wystawy Mazovia Art są obrazy, fotografie,  grafiki i rysunki, prace z zakresu scenografii i stylizacji, których autorami są:

  • Krzysztof Mierzejewski – reprezentant gminy Błonie 

Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Otrzymał dyplom magisterski z wyróżnieniem rektorskim w 2019 roku. Specjalizuje się w grafice warsztatowej, zwłaszcza w technikach trawionych. Wykorzystuje specyfikę druku wklęsło-wypukłego. Brał udział w wielu wystawach w Warszawie, a także Katowicach, Gdańsku, Kaliszu, Lesznowoli i Błoniu. Juror w trzech ostatnich edycjach pleneru malarskiego w gminie Błonie.

Artysta jest zafascynowany geometrią. W twórczości – zarówno graficznej, jak i malarskiej – stosuje zasady rysunku architektonicznego i złotego podziału. Dzieła z zakresu grafiki zachęcają widza do zastanowienia się nad rolą architektury w życiu człowieka. Na co dzień tworzy ilustracje, zajmuje się projektowaniem graficznym oraz prowadzi warsztaty plastyczne.

  • Natalia Oskiera – reprezentantka gminy Brwinów

Pierwsze kroki stawiała w Ośrodku Kultury OKej w Brwinowie, gdzie rozwijała swoją pasję.

Ukończyła kierunek Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Dyplom pod kierunkiem dr. Jaremy Drogowskiego – film animowany (2021).

Specjalizuje się w tworzeniu ilustracji cyfrowej oraz rozwija umiejętności w animacji poklatkowej. Uwielbia rysować zwierzęta i motywy roślinne. Jej prace wyróżniają się kolorem i odrobiną humoru.

Artystka ma za sobą kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczyła w projektach warsztatowo-edukacyjnych w Niemczech.

  • Natalia Bochyńska – reprezentantka gminy Leszno

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Otrzymała dyplom ASP z wyróżnieniem w 2020 r. Artystka otrzymała stypendium z programu Kultura w sieci, 2020 r., stypendium M. St. Warszawy dla wybitnych studentów ASP oraz stypendium rektora ASP dla najlepszych studentów ASP.

Ma na swoim koncie kilka wystaw w Warszawie. Realizuje prace z zakresu ilustracji książkowych. Artystka otrzymała wyróżnienia w konkursach malarstwa i fotografii.

  • Aleksandra Ostrowska – reprezentantka gminy Michałowice

Uczyła się malarstwa w pracowni Małgorzaty Widomskiej (Liceum im. Jana III Sobieskiego) oraz Hanny Osowickiej-Kozarzewskiej. Obecnie jest studentką ostatniego roku ASP w Warszawie na Wydziale Wzornictwa - Katedra Mody
oraz malarstwa w pracowni prof. Łukasza Korolkiewicza.

Artystka eksperymentuje ze strukturą i kolorem. W pracach studyjnych jako źródło inspiracji dla wypowiedzi artystycznej najczęściej wybiera proste obiekty. Doskonale porusza się w dziedzinie sztuki współczesnej. Czerpie inspiracje do projektów z zakresu mody.

  • Robert Zybrant – z gminy Milanówek

Droga artystyczna tego twórcy rozpoczęła się od rysunku, który opanował w sposób nader perfekcyjny. Później jego pasja skierowała się w stronę surrealizmu, który pozwolił mu połączyć mistrzowski warsztat rysunkowy z ekspresją i siłą wyobraźni.

Artysta obecnie zajmuje się rysunkiem fotorealistycznym. W jego pracach można odnaleźć naturalizm i zachwyt nad detalem materialnego tworzywa. Twórca odkrywa przez widzem te fragmenty rzeczywistości, które zdają się być mistycznym elementem zagadki wszechświata.

  • Magdalena Izabela Majewska – z gminy Nadarzyn

Absolwentka Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, kierunku malarstwo w scenografii.

Jej pasją jest charakteryzacja i stylizacja. Zamiłowanie to dało jej możliwość pracy w Teatrze Wielkim przy spektaklach tj. Tosca i Carmen. Obecnie zawodowo związana jest z Nadarzyńskim Ośrodkiem Kultury jako instruktorka warsztatów artystycznych.

Artystka maluje, rzeźbi, fotografuje. Motywem przewodnim jej prac jest kobieta.

Na wystawie można obejrzeć zdjęcia stylizacji i charakteryzacji.

  • Piotr Stachurski – z gminy Podkowa Leśna

Wychowywał się w domu artystów i to właśnie dzięki rodzicom miał możliwość poznania różnych dziedzin sztuki, z których upodobał sobie malarstwo.

Od liceum uczył się rysunku i malarstwa w Państwowym Ognisku Plastycznym im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim – jest uczniem Jakuba Cwieczkowskiego – znanego mazowieckiego pejzażysty.

W 2016 roku uzyskał dyplom Magistra Sztuki w pracowni malarstwa Stanisława Trzeszczkowskiego w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Tematami jego prac są głównie portrety, akty i pejzaże. Poza malarstwem zajmuje się projektowaniem graficznym, realizacją scenografii i witrażem.

 

Kuratorem wystawy jest Pani Dominika Małgowska, która prowadziła spotkanie, natomiast koordynatorem przedsięwzięcia, Pan Mariusz Koszuta.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:  Zenon Reszka - burmistrz Błonia, Arkadiusz Kosiński - burmistrz gminy Brwinów, Grzegorz Banaszkiewicz - wójt gminy Leszno , Piotr Remiszewski -  burmistrz Milanówka, Dariusz Zwoliński -  wójt gminy Nadarzyn oraz Artur Tusiński - burmistrz Podkowy Leśnej. 

 

Wernisaż uświetnił występ finalistów konkursu muzycznego im. Wojciecha Młynarskiego „Zanim zaczynał tu Wojtek Młynarski”,  uczniów i absolwentów szkoły w Komorowie

Hanna Langner z klasy 3a SP: „Lubię wrony”

Maria Marciniak z klasy 5d SP: „Jeszcze w zielone gramy”

Julia Andrusiuk z klasy 7b SP: „Wszystko przede mną”

Julia Żółtowska z klasy 7b SP: „Lubię wracać tam, gdzie byłem”

Agata Sowińska (absolwentka szkoły w Komorowie): „Taka piosenka, taka ballada”

Anna Szczegodzińska z klasy 3b LO: „Jeszcze w zielone gramy”.

 

Autor: zdjęcia Mariusz Marcysiak
Opublikowany przez: Maria Sawicka
Podobne tematy: Mazovia Art, wystawa

Zobacz także