04.10.2018 17:20

XV Rajd Pęcicki

306
Marsz uczniów wszystkich gminnych szkół uczcił pamięć poległych i pomordowanych w bitwie pod Pęcicami. 91 ofiar, które oddały swoje życie w obronie ojczyzny.

Tegoroczny rajd, który odbył się już po raz piętnasty to wydarzenie będące hołdem młodych ludzi dla młodych ludzi. Powstańców Warszawskich, którzy swój ostatni bój stoczyli właśnie pod Pęcicami.

To szczególne wydarzenie, jak i uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem mauzoleum odbyło się we wtorek, 2 października 2018 roku. Roku, w którym świętujemy 100. lecie odzyskania niepodległości.

Przed pomnikiem mauzoleum w Pęcicach zapada cisza, wszyscy stoją na baczność, wprowadzane są poczty sztandarowe i rozbrzmiewa hymn, a wśród uczestników rajdu są: wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka, przewodnicząca rady gminy Elżbieta Biczyk, ksiądz Grzegorz Jasiński, Władysława Marcinkiewicz - prezes Środowiska Żołnierzy AK IV Obwód Ochota, Wojciech Cygański - powstaniec warszawski ze zgrupowania Bartkiewicz, Michał Grocholski - strzelec Szarych Szeregów IV Obwodu Ochota i uczestnik bitwy Pęcickiej, Stefan Pastewka - uczestnik Powstania Warszawskiego, Czesław Łukasik - były jeniec Dworu Pęcickiego, Jerzy Pamrow - prezes klubu PTTK Varsovia, Włodzimierz Majdewicz - współorganizator Rajdu po Kamienistej Drodze, Stanisław Książkiewicz - płk. Wojska Polskiego i prezes Związku Kombatantów Warszawa Ochota, Elzbieta Makowska, Maciej Janaszek - honorowy prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, harcerz i pisarz Tadeusz Hubert Jakubowski oraz przewodnik PTTK - Bernard Malinowski.

"Rajd Pęcicki to wydarzenie, które na stałe wpisało się w tradycję naszej szkoły, ale nie tylko naszej szkoły, bo również całej naszej gminy Michałowice" – mówiła dyr. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi, Jadwiga Jodłowska. "Zainicjowany przed piętnastu laty przez naszych nauczycieli Elżbietę Gąsior – nauczyciela historii i Tomasza Matuszewskiego – nauczyciela wychowania fizycznego początkowo jako rajd szkolny, stał się rajdem gminnym. Ideą rajdu, tak naprawdę, od samego początku było oddanie hołdu powstańcom poległym w bitwie pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 roku, ale również krzewienie postaw patriotycznych wśród naszych uczniów".

"Dla mnie dzisiejszy dzień jest szczególny, ponieważ już po raz dziesiąty uczestniczę w rajdzie i zawsze z dumą w nich uczestniczyłem" – mówił wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka. "Mam ogromną satysfakcję, że tak duża grupa uczniów bierze czyny udział. Wielokrotnie powtarzałem i będę powtarzał mając na względzie tych, którzy pamiętają tamte czasy, którzy w tamtych czasach uczestniczyli w walce o niepodległość, jest to ogromna i wspaniała okazja, żeby w tej żywej lekcji historii uczestniczyć. Oprócz tego, że jesteśmy tu, że wspominamy tych, którzy tu zginęli, czcimy ich, to jest jeszcze ten czas, żeby próbować zrozumieć to wszystko co się stało".

Wspólną modlitwę uczestnicy rajdu odmówili pod przewodnictwem ks. Sebastiana Śledziony, który w swoich słowach wstępu nawiązał do listu św. Jana Pawła II: „Wiele osób myśląc o Powstaniu Warszawskim zadaje sobie wiele pytań, a jednym z takich pytań jest to, czy było to potrzebne. Powstania Warszawskiego nie wolno rozpatrywać tylko w kontekście strat i korzyści politycznych, historycznych i militarnych. Myśląc o Powstaniu Warszawskim trzeba w milczeniu i z pochyloną głowa patrzeć na tych, którzy ponieśli tak wysoką cenę”.

W tym roku komandorami rajdu byli Elżbieta Gąsior, Beata Wiszniewska i Tomasz Matuszewski, a wspomagali ich nauczyciele ze szkół w Komorowie, Michałowicach i Nowej Wsi. Oczywiście obecny rajd znacznie się różni od tego z przed piętnastu lat. To znacznie szerszy projekt, który w poszerzonej formule, o konkursy poetycko-plastyczne pod patronatem wójta gminy Michałowice oraz grę terenową, jeszcze bardziej angażuje naszą młodzież w propagowanie wartości patriotycznych i pamięć o tych, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny.

Laureaci tegorocznej edycji konkursów „Ci, co zginęli w walce…” i gry terenowej „Pęcice 44”: 

Kategoria poetycka

I miejsce – Nagroda Wójta Gminy Michałowice - Zuzanna Sieczka, szkoła w Nowej Wsi

II miejsce – Julia Sieczka, szkoła w Nowej Wsi

III miejsce – Jan Kowalczyk, szkoła w Nowej Wsi

Wyróżnienia: Kamila Białowąs - szkoła w Michałowicach, Weronika Jurczuk - szkoła w Nowej Wsi, Julia Perzyna - szkoła w Nowej Wsi

Kategoria plastyczna

I miejsce – Nagroda Wójta Gminy Michałowice - Julia Sankowska, szkoła w Nowej Wsi

II miejsce – Adam Dziedzic, szkoła w Komorowie

III miejsce – Aleksandra Poniatowska, szkoła w Nowej Wsi

Wyróżnienia: Amelia Żak - szkoła w Michałowicach, Monika Grądalska - szkoła w Nowej Wsi, Aleksander Kwietniak - szkoła w Nowej Wsi.

Gra terenowa „Pęcice 44”

Zwyciężyła drużyna w składzie – Jan Erdman i Maciej Zieliński, szkoła w Nowej Wsi.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do obejrzenia prac konkursowych, a także rysu historycznego rajdu, z którym w najbliższym czasie będzie można się zapoznać podczas wystawy w holu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi.    

Rajd Pęcicki do bardzo udana lekcja historii, którą zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku w pobliskim parku, a na ten dość chłodny dzień strażacy z Nowej Wsi przygotowali dla wszystkich uczestników przepyszną i rozgrzewającą grochówkę.

 

 

Zobacz także