XX Rajd Pęcicki
145Pochmurny poranek 2 października 2023 roku nie zapowiadał pięknej pogody, jaka towarzyszyła XX Jubileuszowemu Rajdowi Pęcickiemu. Wyjątkową atmosferę tego dnia czuło się już przed wymarszem. Obok uczniów klas VIII i VII znalazła się liczna grupa absolwentów oraz dwie klasy VI reprezentujące młodszych kolegów.
Uroczystość przy Pomniku Mauzoleum zgromadziła szczególnych gości, przy czym po raz pierwszy uczestniczyli w niej: pani Anna Fabisiak - zastępca wójta Gminy Michałowice, pan Łukasza Kudlicki - Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, pani Krystyna Nowakowska - siostrzenica Zbigniewa Chrzanowskiego, 14 - letniego Powstańca, który zginął w Pęcicach, oraz pan Maciej Nowak - Kreyer, Kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.
Wspomnienia związane z dawnymi rajdami wróciły na widok pani Katarzyny Bobko, dawnej nauczycielki Gimnazjum w Nowej Wsi, na czele grupy uczniów z Technikum Hotelarsko - Turystyczno - Gastronomicznego z Warszawy. Poza wymienionymi osobami, na oficjalną część XX Rajdu Pęcickiego tradycyjnie przybyli stali goście, w tym przedstawiciele władz gminy, szkół, Klubu PTTK „Varsovia”, Fundacji Dwór Polski, rodziców uczniów.
Honory gospodarza uroczystości pełniła pani Bogumiła Kukwa, dyrektor szkoły w Nowej Wsi.
Cieszyła nas obecność pani Anny Cygańskiej, która przeczytała list do młodzieży autorstwa zmarłego męża, kapitana Wojciecha Cygańskiego, a także pani Małgorzaty Włodek - Wiceprezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Tragiczną historię braci Zbyszka i Konrada Chrzanowskich, ofiar walk Powstania Warszawskiego, opowiedziała pani Krystyna Nowakowska. O pamięci i wdzięczności dla młodych Powstańców mówił pan Łukasz Kudlicki. Refleksje na temat idei Rajdu pojawiły się w słowach Anny Czechowicz, która reprezentowała liczne grono absolwentów ZSP w Nowej Wsi, obecnych w Pęcicach.
Wzruszającym widokiem był moment zapalenia znicza przed mogiłą w Pęcicach przez pana podpułkownika Stefana Pastewkę - Żołnierza Powstania Warszawskiego IV Obwodu Ochota. Kadeci z Zespołu Szkół Mundurowo - Technicznych im. Armii Krajowej w Ostrowie oraz harcerze ZHR z Komorowa i Nowej Wsi trzymali wartę przy Pomniku. Podniosły charakter momentu składania wieńców przez delegacje podkreślił dźwięk werbla, na którym grał absolwent szkoły w Nowej Wsi, Julian Niedbała.
W tym roku medalem Orzeł Pęcicki uhonorowano byłych dyrektorów szkół w Komorowie i Michałowicach: panią Małgorzatę Głodowską, pana Wojciecha Bentyna oraz pana Andrzeja Olęckiego.
Po medalach nadszedł czas wręczenia nagród uczennicom i uczniom, którzy wzięli udział w konkursie „Ci co zginęli w walce…”. Po występie uczennicy Barbary Janiszewskiej, uczniowie szkoły wręczyli nagrody swoim koleżankom i kolegom. Laureatami konkursu plastycznego zostały:
- Maja Sergiejew, Weronika Łęgosz i Jowita Ruszczyk– wyróżnienie,
- Hanna Sawicka – III miejsce,
- Lidia Klepczarek – II miejsce,
- Zofia Sawicka – Nagroda Wójta Gminy Michałowice za najlepszą pracę plastyczną.
Laureatami konkursu poetyckiego zostali:
- Łukasz Misiak, za wiersz „Wybranka żołnierza’,
- Adam Kurman, za wiersz „Na pęcickiej łące”,
- Paulina Szymanek, za wiersz „Bohaterowie Pęcic”,
- Joanna Wikalińska, za wiersz „Ci, co zginęli w boju pod Pęcicami” – III miejsce,
- Maria Marciniak, za wiersz „Ten dzień” – II miejsce,
- Zofia Tomaszewska, za wiersz „ Orlęta Pęcickie” – Nagroda Wójta Gminy Michałowice.
Nagrodę Fundacji Dwór Polski otrzymały Zofia Tomaszewska, za wiersz „Orlęta Pęcickie” oraz Zofia Sawicka, za najlepszą prace plastyczną.
Na koniec spotkania uczniowie i uczennice odczytali raport z gry terenowej „Pęcice ‘44” i Rajdu Nocnego.
Po uroczystościach wszyscy udali się na poczęstunek: tradycyjną już grochówkę serwowaną przez strażaków z OSP w Nowej Wsi.
XX Rajd Pęcicki za nami…
Beata Wiszniewska – nauczycielka z Nowej Wsi
Wielkie słowa podziękowania kierujemy do osób organizujących Rajd Pęcicki i towarzyszące mu wydarzenia: nauczycieli ze szkoły w Nowej Wsi – Pań Elżbiety Gąsior, Beaty Wiszniewskiej, Anny Adamczewskiej, Jolanty Gajewskiej i Katarzyny Kozłowskiej-Worby, Panów: Tomasza Matuszewskiego i Bartłomieja Wałęki, oraz uczniów i absolwentów tej szkoły, a także do nauczycielki ze szkoły w Michałowicach - Pani Iwony Wójciuk, oraz nauczyciela ze szkoły w Komorowie - Pana Daniela Wolborskiego.
Wasza praca i zaangażowanie są ogromne. To dzięki Wam niezłomność bohaterów pokolenia 44’ i pamięć o nich pozostaje zawsze żywa.
Zobacz także
(start: 19 sierpnia, godz. 10:00). Obowiązują zapisy!
(poniedziałek, godz. 17.30-18.30)
(poniedziałek, godz. 17.30-18.30)