26.06.2019 08:20

Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

159
To był szczególny rok w edukacji, a jego koniec to dla wszystkich uczniów jeden z najbardziej wyczekiwanych dni.

19 czerwca zakończył się rok szkolny i tego dnia we wszystkich szkołach w naszej gminie odbyły się uroczystości z tym związane. W środę wakacje, które w dotychczasowej historii są najdłuższymi [74 dni – przyp. red] rozpoczęło blisko 2 300 uczniów. Dla ponad 440 uczniów klas III gimnazjum i VIII szkoły podstawowej zakończenie roku szkolnego to również zakończenie nauki w dotychczasowych szkołach. Przed nimi nowe wyzwania i możliwości w szkołach średnich, które z racji zmian w systemie oświaty, w tym likwidacji gimnazjów spowodowało tzw. kumulację roczników tj. zwiększaną liczbę uczniów przy tej samej liczbie szkół.

Żegnamy ostatni rocznik gimnazjalistów. Smutna chwila, dla mnie szczególnie smutna, dlatego że byłem jedną z tych osób, która pracując tu wcześniej, na gwałt budowała gimnazjum po to, żeby przyjąć pierwszych gimnazjalistów. Uczestnicząc w tym momencie w pożegnaniu gimnazjalistów, no jest mi trochę smutno, dlatego że kiedyś to robiliśmy w duchu zmiany i reformy oświaty, a dzisiaj robimy to zamykając ten etap – mówił podczas uroczystości w Michałowicach zastępca wójta gminy Michałowice, Jerzy Sierak. Dziękuję, że tu mogę dziś z państwem być i żegnać ostatni rocznik gimnazjum i pierwszy rocznik VIII klas szkoły podstawowej. Dla was młodzieży stanowi to szczególnie trudny moment, dlatego że pojawiły się trudności z dostaniem do szkół średnich. Ja wierzę w to, że jesteście tak przygotowani, tak dobrze, że te trudności pokonacie i znajdziecie się w swoich wymarzonych szkołach. Wszystkiego dobrego.

Z okazji zakończenia roku szkolnego do uczniów, rodziców i nauczycieli, specjalny list wystosowała Pani Wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka.

Szanowni Państwo!

Drogie Dzieci, Rodzice, Szanowni Nauczyciele!

Cieszę się razem z Wami, że zaczyna się odpoczynek dla dzieci, nauczycieli, spokojniejszy czas dla rodziców i pracowników szkół czyli, że zaczynają się wakacje. Dobiegł końca kolejny rok pracy, pełen wysiłku, ale też miłych chwil i satysfakcji.

To był niezwyczajny rok.

  • dla uczniów - szczególnie klas 8 i 3 gimnazjalnych ze względu na utrudnioną rekrutację do szkół średnich,
  • dla dyrektorów, którzy zmagali się z nowymi przepisami i strajkami w szkołach
  • i dla nauczycieli, którzy doprowadzeni do ostateczności lekceważeniem przez rząd, podjęli trudną walkę o lepsze płace i godność swojego zawodu.

Lokalne placówki oświaty są dla nas bardzo ważne. Dlatego doceniając naszych nauczycieli zdecydowałam o podniesieniu kolejnych dodatków do wynagrodzeń – od maja zwiększony został dodatek za wychowawstwo i poza funkcję opiekuna stażu. Nauczyciele w naszej gminie otrzymują również dodatek wiejski. W sumie dodatek za wychowawstwo i dodatek wiejski sumują się do kwoty od 670 do 780 zł. To więcej niż dodatki w Warszawie.

Radni naszej Gminy przychylili się do tej propozycji i podjęli uchwałę, która umożliwi nam wypłaty dodatków - z wyrównaniem od maja. Łącznie z podniesionym jesienią ubiegłego roku dodatkiem motywacyjnym, zwiększeniem wynagrodzeń zasadniczych i dodatków stażowego i wiejskiego od stycznia tego roku, łączna zmiana wynagrodzeń nauczycieli od sierpnia zeszłego roku do dziś to kwota około 1.000 zł dla każdego nauczyciela w naszej gminie. Już teraz wynagrodzenia pedagogów z Michałowic są identyczne lub wyższe niż przytaczane jako najwyższe w kraju wynagrodzenia nauczycieli warszawskich szkół. We wrześniu kolejną podwyżkę zapowiedział MEN – o ok. 9,5 %. Wraz z dodatkami oznacza to jeszcze ok. 400 zł więcej.

Szanowni Państwo,

ostatnie wydarzenia związane z edukacją, powodują, że bardzo wiele osób wypowiada się na tematy z nią związane. Szczególnie wynagrodzenia naszych nauczycieli i ich praca staje się tematem dyskusji i niestety – pretekstem do rozprzestrzeniania nieprawdziwych informacji, tzw. fake newsów, plotek, insynuacji i manipulacji. Dlatego chciałam wyraźnie i głośno powiedzieć:

  • Jako władze gminy staramy się bardzo dbać o naszych nauczycieli, czego wyrazem są podwyżki dodatków skutkujące wynagrodzeniami na poziomie takim samym jak nauczycieli Warszawie.
  • W naszych szkołach nie brakuje nauczycieli. Ruch kadrowy jest normalny. Nie większy niż w roku ubiegłym, a kompetentni dyrektorzy poinformowali urząd gminy o dobrym przebiegu rekrutacji nauczycieli w swoich szkołach.

Jest dobrze.

Szanowni Państwo, życzę wszystkim: uczniom, rodzicom i nauczycielom przede wszystkim spokoju i odpoczynku. Życzę wspaniałych, niezapomnianych wakacji.…

Zakończenie roku szkolnego to wakacje dla uczniów i czas wytężonej pracy związanej z remontami szkół, o czym w trakcie środowych uroczystości mówił zastępca wójta, Jerzy Sierak. Szczegółowe informacje o planowanych remontach znajdują się na Remonty w Szkołach.

Wszystkim uczniom życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.  

 

 

Zobacz także