28.08.2023 09:50

„Zielony mosteczek” w poszukiwaniu Kumaka

94
Mokradła w dolinie rzeki Utraty to niezwykle ciekawe tereny naszej gminy, na których żyją wyjątkowi mieszkańcy, tacy jak choćby Kumak zwany również Bombiną.

Podobnie jak wiele płazów, Kumak jest typowo wodnym gatunkiem. Drobną budową ciała i wyglądem zewnętrznym bardziej przypomina miniaturową ropuchę niż żabę. Ale o tym, jak wygląda i jakie ma zwyczaje doskonale opowiadał przyrodnik i biolog Michał Miazga z fundacji REC Polska podczas sobotniego spaceru ekologicznego zatytułowanego „Zielony mosteczek”.

„Zielony mosteczek” to projekt, który powstał z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich „Pęciczanki”, a jego głównym zadaniem jest proekologiczna edukacja mieszkańców naszej gminy. Sobotnie spotkanie było pierwszym z cyklu i dotyczyło wpływu mokradeł na nasze środowisko. A skoro mokradło to idealnym miejscem do spaceru były tereny wokół zalewu w Komorowie, przez który przepływa rzeka Utrata.

Michał Miazga jest doskonałym ekspertem ochrony przyrody i od ponad 20 lat realizuje projekty związane z ochroną środowiska, więc sobotni spacer był również doskonałą okazją do tego, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat żyjących w zalewie stworzeń, roślin i glonów, które pokrywają zbiornik w Komorowie. 

Te ostatnie, jak zapewnia przyrodnik to okres przejściowy, a ich intensywne występowanie jest związane z renowacją zbiornika i będzie ustępowało w kolejnych latach. O czym również informowała uczestnicząca w spacerze wójt Małgorzata Pachecka.

Piękna, letnia pogoda zachęcała do odkrywania przyrody, która jak się okazuje bywa czasem zaskakująca, tak jak już wspomniany Kumak. Ten brązowo-oliwkowy płaz z charakterystycznym jaskrawo kolorowy brzuchem – od cytrynowo żółtych barw poprzez pomarańczowe do czerwonych – jest specjalistą w unikaniu kontaktu, a w przypadkach zagrożenia doskonale potrafi odstraszać, nie tylko swoim ubarwieniem.

Na szczęście uczestnicy spotkania nie musieli się o tym przekonywać, ponieważ wszyscy szanujemy przyrodę i cieszymy się że jest częścią naszej gminy. 

Projekt został dofinansowany z budżetu gminy Michałowice w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych.

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także