Akcja "Wiem, jak segregować" w szkole w Nowej Wsi
50Akcja „Wiem, jak segregować” zorganizowana w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. M. Kopernika w Nowej Wsi obejmowała warsztaty w grupach przedszkolnej oraz w klasach 1-3. Jej celem było promowanie prawidłowej segregacji odpadów oraz zachęcenie dzieci do działań na rzecz ograniczenia ich ilości.
Warsztaty zostały zakończone prelekcją, której celem było podsumowanie dotychczas zgromadzonych wiadomości. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak długo trwa rozkład poszczególnych odpadów oraz zapoznały się z pojęciami recyklingu i upcyklingu. Duże zaciekawienie wzbudziły informacje dotyczące czasu „życia śmieci”, dzieci do tej pory nie były świadome, jak długo zmieszane odpady zalegają na wysypiskach. Radą na to okazała się prawidłowa segregacja i recykling czyli przetwarzanie odpadów na rzeczy gotowe do ponownego użycia. Uczniowie nie zdawali sobie sprawy z tego, iż np. zużyte plastikowe butelki mogą zostać przetworzone na ubrania czy meble ogrodowe. Nowością dla wszystkich okazało się także pojęcie upcyklingu, który pomijając etap przetwarzania w fabryce, pobudza do kreatywności i myślenia. Okazało się, że z odpadów mogą powstać wartościowe, przydatne w codziennym życiu przedmioty takie jak np. bransoletki, przyborniki na biurko czy torebki. Część uczniów przekonała się o tym podczas warsztatów, na których sami zrobili naszyjniki z zawleczek po puszkach czy karmniki dla ptaków z butelek po mleku.
W drugiej części apelu uczestnicy przystąpili do realizacji ciekawych zadań. Pierwsze z nich polegało na dopasowaniu poszczególnych odpadów do odpowiedniego miejsca na osi czasu wskazującego ich rozkład. Uczniowie bezbłędnie poradzili sobie z wykonaniem tego polecenia. Podczas drugiego zadania wszyscy zostali podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymała grę ekologiczną pt. Pajączek. Z wielkim zaangażowaniem uczniowie przystąpili do gry. To polecenie okazało się trochę trudniejsze, wymagało dopasowania prawidłowych zachowań proekologicznych do odpowiednich kategorii. Przy niewielkim wsparciu nauczycieli i prowadzących gry zostały prawidłowo rozegrane.
Na zakończenie apelu klasa 1c zaśpiewała piosenkę pt. „Mamy rady na odpady”, dzięki której uczniowie mieli okazję jeszcze raz powtórzyć sobie zasady prawidłowej segregacji odpadów. Niektórym uczniom piosenka tak się spodobała, że nawet po zakończeniu apelu nadal sobie ją śpiewali.
Koordynatorzy ZSP w Nowej Wsi
Projekt „Działaj dla klimatu. Inicjatywy podnoszące świadomość ekologiczną w szkołach w gminach Brwinów i Michałowice w partnerstwie z Sandgerdi Elementary School z Islandii” korzysta z dofinansowania korzysta z dofinansowania o wartości ponad 2,9 mln zł w ramach Mechanizmu Finansowego EOG. Fundusze EOG to wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Projekt otrzymał również dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości ponad 0,5 mln zł.