19.06.2012 08:00

Dzień szkoły bez przemocy

19
To był niezwykły dzień w naszej szkole…
1 czerwca 2012 roku obchodziliśmy w szkole w sposób szczególny. Okazja ku temu była potrójna: Dzień Dziecka, „Dzień Sportu” oraz „Dzień Szkoły bez Przemocy”, ale przyświecał im jeden główny cel – dobra wspólna zabawa i zachowanie fair play.
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Nowej Wsi po raz drugi przystąpił do programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, na co dzień realizuje jego założenia, jednak Dzień Dziecka jak żaden inny podkreśla idee równości i tolerancji.
Już pod koniec kwietnia zostały ogłoszone przez pedagoga szkolnego dwa konkursy, których celem było zintegrowanie zespołów klasowych, poprzez wspólną twórczą pracę, przeciwstawianie się agresji i przemocy w szkole oraz uczenie się zdrowej rywalizacji sportowej. W konkursie na kibicowanie każda klasa miała za zadanie opracować sposób wsparcia i mobilizacji swojej drużyny zgodnie z kodeksem fair play. Zespoły razem z wychowawcami mogły przedstawić przebrania, transparenty, okrzyki, układy choreograficzne. Konkurs na plakat klasowy „Szkoła bez przemocy” miał za zadanie promowanie szkoły jako miejsca przyjaznego uczniom, nauczycielom i rodzicom.


Dzieci i młodzież wykazały się niezwykłą pomysłowością i wyobraźnią, a efekty ich pracy można było oglądać podczas prezentacji 1 czerwca i na zorganizowanej wystawie plakatów. W naszej szkole tego dnia odbyły się zawody sportowe przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego, którym przyświecała idea bezpiecznego kibicowania oraz przestrzegania zasad fair play, a także hasło: Sport to radość, sport to zdrowie, dziś się każdy o tym dowie!

O godzinie 8.00 w hali sportowej zebrały się wszystkie klasy szkoły podstawowej, a o godzinie 11.00 gimnazjaliści. Każdy zespół przygotował transparenty zagrzewające swoją drużynę do walki. Niektóre zespoły miały na sobie oryginalne przebrania lub jednakowe koszulki zaprojektowane specjalnie na tę okazję.Zebranych przywitały panie dyrektor, składając wszystkim dzieciom piękne życzenia i przypominając zasady wspólnej zabawy. Po nich nastąpiły prezentacje poszczególnych klas pod hasłem „Kibicujemy fair play”. Towarzyszył im głośny aplauz publiczności, wszystkim udzielił się duch walki i radość z uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu. Trybuny szalały, a oklaskom nie było końca. Od najmłodszych do najstarszych padały okrzyki zagrzewające do walki:
Dziś wygramy, zwyciężymy, nie na darmo wciąż ćwiczymy!
My jak żółwie nie chodzimy, my gazele wyprzedzimy!
Kto fair play kibicuje, temu szczęście dopisuje!
Pojawiła się również przeróbka piosenki „Koko koko euro spoko” autorstwa gimnazjalistów. Oto jej fragment:
Cieszy się dyrekcja
Cieszy kadra cała
Że nasza drużyna
Będzie dzisiaj grała/x2
Koko koko sport jest spoko
Piłka leci hen wysoko
Wszyscy razem zaśpiewajmy w Nowej Wsi zagrajmy!

Następnym punktem programu były zawody sportowe „Wygrajmy razem” między klasami a i klasami b, które poprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego wspomagani przez gimnazjalistów. Zawodnicy zmierzyli się w wielu konkurencjach takich jak: koszykówka, siatkówka, gimnastyka, tor przeszkód czy przeciąganie liny. Doping publiczności był wspaniały – wszyscy kibicowali zgodnie z zasadą fair play, zachęcając swoje drużyny do czystej rywalizacji.
Nad całością czuwała Komisja, która bacznie obserwowała zachowanie zawodników i kibiców w myśl jasnych zasad: Kto fair play kibicuje, na pochwałę zasługuje oraz Tylko kiedy grasz fair play, jesteś chlubą szkoły swej. Po podsumowaniu wyników wszystkich konkursów, przyszedł czas na nagrody. Zwycięskie drużyny oraz wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a najlepszym drużynom pani dyrektor ufundowała lody. Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych zajęły: klasa Ic i klasa IVa szkoły podstawowej oraz klasa IIb gimnazjum. Radość ze zwycięstwa była ogromna.


W przerwie uczniowie klasy VB przedstawili interpretację piosenki „Clocks” zespołu Coldplay, czym zasłużyli na gromkie brawa publiczności i uznanie nawet najstarszych uczniów.Na zakończenie imprezy odbył się mecz piłki siatkowej gimnazjaliści kontra nauczyciele. Zawodnicy obu drużyn stanęli na wysokości zadania, dali z siebie wszystko, walcząc o zwycięstwo z zachowaniem zasad fair play. Nauczyciele okazali się nieco lepsi i w pięknym stylu wygrali mecz. Może żarliwy doping kolegów i koleżanek skandujących: My, nauczyciele, nigdy się nie damy, zawsze swej drużynie otuchy dodamy!, zadecydował o jego wyniku.
Podczas całego turnieju zebranym w hali uczniom i nauczycielom towarzyszyła świetna zabawa i emocje sięgające zenitu. Wszyscy zaprezentowali wspaniałą postawę, której przyświecała zasada: Dziś nieważne kto wygrywa, dziś zabawa nas porywa. Turniej okazał się wielkim sukcesem i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Jadwiga Jodłowska
Adrianna Flis
Autor: Katarzyna Stygińska
Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji