06.07.2020 11:30

Metamorfoza Szkoły Podstawowej w Michałowicach

327
Lato będzie rewolucyjne dla Szkoły Podstawowej w Michałowicach. W dobrym tego słowa znaczeniu. Zaplanowaliśmy na ten czas serię remontów i rewitalizacji, które poprawią jakość przestrzeni nauczania.

Dotychczasowa świetlica zostanie poszerzona o dodatkowe 50 metrów za sprawą połączenia tej sali z sąsiadującym mieszkaniem, które lokalny samorząd zaoferował michałowickiej szkole. Dzięki temu dzieci zyskają sporą przestrzeń do zabaw i zajęć dydaktycznych. Z kolei nauczyciele otrzymają pomieszczenie socjalne, połączone z miejscem do przechowywania materiałów dydaktycznych, gier planszowych czy zabawek, z jakich na co dzień korzystają uczniowie przebywający w świetlicy.

Wszystkie pomieszczenia przejdą także generalny remont.

Z kolei drugie mieszkanie (także podarunek samorządu dla naszych uczniów) zostanie przekształcone w salkę zajęć dodatkowych m.in. z gliny oraz języków obcych (w obu przypadkach szkoła może komercyjnie wynajmować to pomieszczenie dla zewnętrznych firm edukacyjnych i w ten sposób zwiększać swoje środki finansowe).

Odświeżone zostaną pomieszczenia dydaktyczne przeznaczone na naukę klas zerowych.
Pani Dyrektor Widera podkreśla, że bardzo zależy jej na poprawie wyglądu i estetyki sal. Pokój nauczycielski zostanie przerobiony na większą salę lekcyjną tak potrzebną w klasach starszych.

Z kolei nauczyciele zajmą inne odświeżone pomieszczenie, z równie komfortowymi warunkami i stanowiskami wyposażonymi w komputery. A jak wiemy będą kolejne nowe. W tym miejscu jednak warto wspomnieć o tym, czego być może Państwo nie wiedzą - w ostatnich miesiącach dyrektor Widera zakupiła już 4 graficzne tablety, które służą nauczycielom do prowadzenia lekcji zdalnych w ciekawy sposób.

Stworzony zostanie nowy gabinet psychologa, tak by przestrzeń sprzyjała dzieciom. Poprzedni gabinet psycholożki zostanie przekształcony w „klasę korepetycji”. Uczniowie będą z niej korzystać w razie potrzeby indywidualnych konsultacji z nauczycielami. Oba pomieszczenia czeka metamorfoza.

Jedna z najciekawszych zmian czeka szkolne patio. Plan rewitalizacji zakłada m.in. naprawę ścian, schodów, opaski budynku, ale też wykonanie trawnika, ustawienie ławek i instalację oprawy oświetleniowej. Ta przestrzeń na wolnym powietrzu, otoczona murami szkoły w ciepłe dni może służyć jako miejsce zajęć np. z przyrody.

– Ustawimy tam krzesła stworzymy przyjazną, zieloną przestrzeń dla naszych uczniów – tak mówi pani Dorota Kossakowska - kierownik gospodarcza szkoły w Michałowicach. Będzie to także miejsce, gdzie uczniowie będą mogli pobyć na przerwach, zjeść śniadanie na zewnątrz, a jednak w środku szkoły.

Pani Dyrektor Widerze i pani Dorocie zależało na remoncie tej części szkoły, ponieważ to zielona strefa, która jest bardzo bezpieczna – nie ma kontaktu z ulicą.

Kolejną tegoroczną inwestycją będzie naprawa dachu. Ostatnie nawałnice pokazują, że to bardzo zasadny wydatek. W związku z tym zdecydowaliśmy się także zmodernizować instalację odgromową szkoły.

Duże środki pochłonie wymiana palników w piecach kotłowni w najstarszym budynku michałowickiej szkoły. Gmina sfinansuje także drzwi przeciwpożarowe do tego pomieszczenia oraz wymianę wkładu spalinowego w piecach. Zamówiona jest również dokumentacja na wykonanie termomodernizacji szkoły i gmina będzie zabiegać o uzyskanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych na ten cel.

Walka z pandemią jeszcze się nie skończyła. By zwiększyć bezpieczeństwo w szkołach przeznaczyliśmy środki na system domofonowy, tak aby zminimalizować ryzyko zarażeń z zewnątrz. Rodzice oczekujący na najmłodsze dzieci wywołane przez domofon poczekają na nie w specjalnie utworzonej „strefie rodzica”. Ulokowana od ul. Szkolnej (za szatniami) pozwoli odebrać pociechę z zerówki, ograniczając kontakt z innymi dziećmi.

Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji

Zobacz także