23.05.2011 09:00

Projekt Tenis 10

34
14 maja 2011 r., przy wspaniałej, słonecznej pogodzie odbyła się uroczysta inauguracja sezonu tenisowego na kortach przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi.
Dyrektor Zespołu Ewa Dymura nawiązała współpracę z Klubem sportowym Tennis Life z Brwinowa. Zorganizowano spotkanie dzieci, które chcą brać udział w zajęciach z tenisa ziemnego na miejscowych kortach, w ramach wdrażanego projektu Tenis 10. Każde dziecko gra w tenisa.

Jest to nowoczesny program nauczania tenisa dzieci do 10 lat, opracowany w 2010r. przez Polski Związek Tenisowy zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Główne jego założenia to: ujednolicenie i uatrakcyjnienie systemu szkolenia i rywalizacji w kategoriach do 10 lat, zapoznanie i zachęcenie jak największej liczby dzieci do uprawiania tenisa, podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia tenisa do szkół, jako dyscypliny wczesnoszkolnej.
W ramach projektu klub z Brwinowa chce zorganizować 12 imprez tenisowych w roku 2012, po jednej w miesiącu. Program wyodrębnia trzy grupy wiekowe: czerwoną (5-8 lat), pomarańczową (8-10 lat), zieloną (9-10 lat). Zajęcia będą prowadzone przez sześciu trenerów KS Tennis Life i ponad stu wolontariuszy- dzieci, młodzież i dorosłych, którzy związani są z klubem w Brwinowie, odznaczających się wysokim stopniem umiejętności gry w tenisa.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, mają możliwość dołączyć się grupy młodych adeptów tenisa ze szkół: w Brwinowie, Otrębusach, Żółwinie i Podkowie Leśnej. Nauka gry będzie odbywać się raz w tygodniu w wymiarze jednej godziny, uczestniczyć w niej mogą wszystkie dzieci z klas 0 – IV. Zajęcia dla dzieci są bezpłatne, ich koszt pokrywać będzie szkoła.
Uczniowie naszej szkoły, tak jak pozostali uczestnicy projektu, będą mieli własnego koordynatora, który zajmie się udzielaniem informacji rodzicom, sporządzaniem listy chętnych, przygotowaniem plakatów informacyjnych o prezentacjach uczniów oraz wykonywać będzie dokumentację w postaci fotografii, zamieszczanych na stronie internetowej szkoły.

Podczas sobotniego spotkania na kortach tenisowych w Nowej Wsi, mieliśmy okazję poznać trenerów i kilku wolontariuszy, którzy będą spotykali się z dziećmi. Organizatorzy omówili także zasady działalności klubu z Brwinowa i zajęć obejmujących uczniów z naszej szkoły.
Po serdecznym powitaniu przez dyrektora szkoły Ewę Dymurę i trenerów klubu sportowego, niezwykle licznie zgromadzone dzieci, zostały podzielone na dwie grupy i rozpoczęto pierwsze, wstępne zajęcia.
Aby dobrze grać w tenisa trzeba być sprawnym fizycznie, szybko biegać i mieć refleks. Gry i zabawy, w których uczestniczyli nasi uczniowie, miały właśnie przyczynić się do tego. Dzieci z wielkim zapałem brały udział w różnego rodzaju grach zręcznościowych, uczących ich podstawowych pojęć z dziedziny tenisa. Dzięki nim uczniowie poznali na przykład pojęcie linii środkowej, bocznej, serwisowej oraz poznali zasady gry w tenisa. W tym czasie druga grupa dzieci ćwiczyła refleks i szybkość poruszania się na pobliskim boisku. Druga część spotkania polegała na próbach odbijania piłek na kortach.
Zgromadzeni wokół boisk rodzice, z uwagą śledzili poczynania swoich pociech. Mieli możliwość wypicia kawy lub napoju i zjedzenia ciastka w kawiarence prowadzonej przez klasę Va z wychowawczynią Aleksandrą Piotrowską lub obejrzenia meczu piłki nożnej drużyny UKS Nowa Wieś rozgrywanego na sąsiednim boisku, trenującej pod okiem Andrzeja Makowskiego.
Pierwsze zajęcia na kortach zakończyły się o godzinie 12. Dały zainteresowanym, szansę zorientowania się jak będą wyglądały przyszłe lekcje tenisa. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodyczami ufundowanymi przez dyrektora szkoły w Nowej Wsi.
Sobotnie spotkanie na kortach z przedstawicielami klubu sportowego Tennis Live należało do niezwykle udanych. Pogoda towarzysząca zajęciom była wymarzona. Zarówno dzieci jak i ich rodzice bardzo miło i efektywnie spędzili wolne przedpołudnie.


Hanna MajkowskaAutor: Katarzyna Stygińska
Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji