16.05.2013 11:00

Wymiana międzynarodowa uczniów LO w Komorowie

42
Jak co roku w kwietniu w komorowskim liceum odbyła się wymiana międzynarodowa, w której pod przewodnictwem p. Mateusza Belniaka, p. Agaty Hołody, p. Jadwigi Mikitiuk, p. Danuty Irmińskiej i p. Ewy Engel, brali udział uczniowie ze szkoły w Zwolle w Holandii, Skarnes w Norwegii i naszej szkoły. Tematem przewodnim spotkania młodzieży były „Opposites”, czyli przeciwieństwa.
Pierwszego dnia, w piątek, uczestnicy wymiany oczekiwali w niecierpliwości i napięciu na przylot swoich kolegów z zagranicy. Po odebraniu z lotniska przybyłych gości, każdy wrócił do domu zastanawiając się, co przyniesie jutro i jakie atrakcje zaplanowała szkoła na ten niezwykły tydzień. W sobotę miało miejsce oficjalne rozpoczęcie wymiany i powitanie gości, po czym każda szkoła wystawiła przygotowane przez uczniów krótkie prezentacje. Następnie organizowane były rozmaite gry i zabawy mające na celu przełamanie lodów pomiędzy młodzieżą. Tego dnia również uczennice naszego liceum zorganizowały krótki spacer po Komorowie, opowiadając przy tym wiele interesujących ciekawostek na jego temat.
Kolejny dzień był czasem przeznaczonym na bliższe poznanie osób goszczących i ich rodzin, które zabierały gości w warte uwagi miejsca w Warszawie i okolicach.
W poniedziałek młodzież brała udział w wybranych przez siebie warsztatach. Były to między innymi zajęcia muzyczne, chemiczne, biologiczne i fotograficzne. Na zajęciach muzycznych uczniowie mieli za zadanie zaprezentować dwie piosenki oraz napisać własną, co było dla niektórych nie lada wyzwaniem. Podczas warsztatów chemicznych uczniowie mogli „bawić się chemią” przeprowadzając różne reakcje chemiczne oraz biorąc udział w organizowanych pokazach. W ramach zajęć biologicznych uczestnicy wymiany pojechali do Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie zbierali potrzebne próbki roślin do przeprowadzanych później w szkole na nich badań. Z kolei podczas zajęć z fotografii młodzież miała za zadanie odnaleźć i utrwalić na zdjęciach przeciwieństwa, które dostrzegła podczas spaceru po Komorowie. Po zakończeniu warsztatów zorganizowano zawody sportowe, w których wszyscy uczestnicy wymiany chętnie brali udział, bowiem zorganizowany turniej okazał się być wspaniałą zabawą.
Szóstego dnia wymiany uczniowie mieli za zadanie nakręcić nieme filmy. W tym celu wszyscy pojechali do kina Iluzjon w Warszawie, gdzie po projekcji filmów odbył się pokaz instruujący uczniów, jak należy kręcić filmy i dobrze operować kamerą. Następnie młodzież przejęła inicjatywę i rozpoczęła tworzenie. Kolejnym punktem tego dnia był powrót do Komorowa, gdzie pod okiem specjalistów odbył się montaż filmów.
Następnego dnia kontynuowane były warsztaty. Uczniowie starali się zapiąć wszystko na ostatni guzik, ponieważ tego samego dnia pod wieczór odbył się pokaz, na którym prezentowali wiedzę oraz umiejętności zdobyte podczas warsztatów i pobytu w Polsce. W trakcie pokazu wręczane zostały nagrody dla zwycięskiej drużyny sportowej oraz autorów najciekawszych filmów.
W czwartek młodzież pojechała na wycieczkę do najbardziej interesujących miejsc w stolicy. Zwiedzili Łazienki Królewskie, Stare Miasto oraz Pałac Prezydencki. Mieli oni również okazję podziwiać panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Pod koniec wycieczki uczniowie zjedli pożegnalną kolację, w której skład wchodziły tradycyjne polskie potrawy.
Ostatni dzień był najtrudniejszy, ponieważ uczniowie, którzy podczas tego wspaniałego i pełnego wrażeń tygodnia bardzo mocno się ze sobą zżyli, byli zmuszeni się rozstać. Na lotnisku nie obyło się bez łez i emocji. Tydzień ten z pewnością zapisze się w pamięci naszych uczniów na bardzo długo. Życzymy im również, aby nowo zawarte przyjaźnie przetrwały całe lata, albo jeszcze dłużej.

Tekst: Julia Głowacka, uczennica klasy 1A LO Komorów
Zdjęcia: Karolina Gzik, uczennica klasy 2C LO Komorów i inni uczestnicy wymiany
Autor: Katarzyna Stygińska
Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji