23.06.2014 10:30

Wymiana międzynarodowa w komorowskim liceum

225
W dniach 3 – 10 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym w Komorowie odbyła się po raz kolejny uczniowska wymiana międzynarodowa.

Została ona zorganizowana przez nauczycieli: Danutę Irmińską, Jadwigę Mikitiuk, Ewę Engel, Agatę Hołody oraz Mateusza Belniaka. Jak co roku odwiedzili nas uczniowie ze szkoły w Zwolle w Holandii oraz z miejscowości Skarnes w Norwegii. Oprócz tego mieliśmy również zaszczyt gościć po raz pierwszy w murach naszej szkoły uczniów ze szkoły w Curtea de Arges z Rumunii. Tematem przewodnim całego projektu było „What you can’t see”, czyli to, czego nie widać.

 

Pierwszego dnia, czyli we wtorek podekscytowani uczniowie pojechali na lotnisko w celu odebrania gości, którzy mieli u nich mieszkać przez tydzień. Nazajutrz miało miejsce oficjalne rozpoczęcie wymiany, przedstawienie sobie uczniów oraz zorganizowane gry zespołowe, które miały na celu przełamanie lodów i bliższe zapoznanie się ze sobą. Następnym punktem programu była lekcja na temat kręcenia filmów, po której uczniowie zostali podzieleni na grupy, które miały za zadanie zrealizować film począwszy od napisania scenariusza, po zmontowanie całej ekranizacji.

 

W czwartek młodzież brała udział w warsztatach, które wybrali przed rozpoczęciem projektu. Były to między innymi zajęcia o tematyce chemicznej, biologicznej, muzycznej, teatralnej oraz fotograficznej. Warsztaty chemiczne prowadzone były przez grupę studentów z Politechniki Warszawskiej. Uczniowie przeprowadzali wybuchowo ciekawe i często zaskakujące eksperymenty. Na zajęciach biologicznych młodzież nauczyła się patrzeć na naturę, aby zaobserwować to, co często niesłusznie pomijamy. W tym celu wybrali się do lasu aby odnaleźć rozmaite gatunki ptaków, które chowały się pośród drzew. Uczniowie biorący udział w warsztatach muzycznych mieli za zadanie przygotować trzy utwory muzyczne, z czego jedną piosenkę musieli napisać sami. Na warsztatach teatralnych licealiści przygotowali krótkie przedstawienie na podstawie scenariusza napisanego przez jednego z uczniów. Uczniowie biorący udział w warsztatach fotograficznych mieli chyba najtrudniejsze zadanie, ponieważ musieli uchwycić na zdjęciach to, czego nie widać. Pod koniec dnia odbyły się zawody sportowe, podczas których, pomimo rywalizacji uczniowie świetnie się bawili. Następnego dnia uczniowie kontynuowali uczestnictwo w warsztatach oraz przygotowywali się na pokazanie nabytych podczas zajęć umiejętności podczas wieczoru podsumowującego.

 

W sobotę rano na uczniów czekała w szkole niespodzianka – nauka tańca, po której strudzeni udali się na obiad w szkolnej stołówce. Po przerwie zaczęli przygotowywać się i dopinać wszystko na ostatni guzik, aby wieczorny pokaz wypadł jak najlepiej. Niedziela była dniem specjalnym. Uczniowie mogli sami zadecydować jak chcą spędzić ten czas. Młodzież zdecydowała się pojechać z gośćmi do stolicy w celu pokazania im Łazienek Królewskich, po czym cała grupa udała się na kręgle.

 

W poniedziałek licealiści ponownie odwiedzili stolicę, tym razem jednak wspólnie z nauczycielami, którzy zaplanowali na ten czas zwiedzanie Zamku Królewskiego oraz grę miejską, mającą na celu pokazanie uczniom Starego Miasta i Traktu Królewskiego. Pod koniec dnia wycieczka udała się do karczmy z tradycyjnymi polskimi potrawami, które przypadły do gustu naszym kolegom i koleżankom z zagranicy. Wtorek był dniem kończącym całą wymianę. Młodzież odwiozła na lotnisko gości i pożegnała się z nimi. Nie obyło się oczywiście bez łez i smutku. Wielu uczniów było zaskoczonych jak mocno potrafili się zaprzyjaźnić z licealistami z innych krajów, w tak krótkim czasie.

 

tekst: Julia Głowacka, uczennica LO Komorów

zdjęcia: Julia Głowacka i Nina van Egmond

Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji
Podobne tematy: szkoła w Komorowie

Zobacz także