01.03.2012 08:10

Wystawa kultury ludowej

14
Narzędzia, naczynia, ozdoby i stroje ludowe, to tylko niektóre z eksponatów sprzed wielu lat, które można obejrzeć na wystawie w Gminnym Przedszkolu w Michałowicach. Wystawa, przybliżająca dzieciom piękno i różnorodność kultury ludowej, potrwa do końca czerwca.
„Zapoznanie z elementami kultury ludowej wybranych regionów Polski”- to jedno z zadań programu dydaktyczno-wychowawczego, który realizowany jest w bieżącym roku w przedszkolu w Michałowicach. Polska kultura ludowa stanowi zbiór wytworów wiejskich społeczności lokalnej, jest bardzo różnorodna, na co wpływ miała historia. Wydawać się może, że edukacja regionalna, jest już przebrzmiałym akcentem w toku wychowania i kształcenia dzieci. Jednak w życiu przedszkolnym stanowi istotny element budujący aktywność poznawczą i wychowującą małe dziecko. Wprowadza je w świat wartości ściśle związany z kulturą domową, lokalną; przybliża historię i tradycję regionu oraz rozbudza naturalną wrażliwość dziecka.

W holu gminnego przedszkola, pod słomianą strzechą znajdują się dawne eksponaty. Można tutaj zapoznać się z elementami dawnego wyposażenia domów i chat wiejskich. Wychowankowie z wielkim zainteresowaniem zapoznają się z nimi, niejednokrotnie pytając panie, rodziców czy dziadków: „Do czego dana rzecz służyła?”. W czasach automatyzacji i elektryfikacji , niektóre rekwizyty zgromadzone w kąciku wydają się jak z bajki. A jeszcze niespełna wiek temu tary, czy żelazka z „duszą” były codziennością. Prezentowane w kąciku regionalne wycinanki czy ludowe stroje, które czasami można spotkać podczas specjalnych uroczystości i festynów w niektórych zakątkach Polski, wzbudzają wielką ciekawość, a równocześnie zachwyt.
Dzięki wystawie przedszkole przybrało niepowtarzalny i oryginalny wygląd, dzieci zaś na co dzień mogą obcować ze sztuką ludową i poznawać jej walory artystyczne. Wszystkie eksponaty zostały zgromadzone dzięki wielkiemu wsparciu rodziców, dziadków i znajomych wychowanków przedszkola, za co bardzo dziękujemy.

Wystawa będzie otwarta do końca czerwca. Wszystkich serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia w godzinach pracy przedszkola.
Gminne Przedszkole w Michałowicach, ul. Szkolna 13.

Magdalena Chrzanowska-Frelek

Autor: Katarzyna Stygińska
Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji