26.09.2011 12:00

Nowa siedziba urzędu gminy

32
W sobotę, 24 września, nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Urzędu gminy Michałowice. Uroczystość odbyła się na terenie „budowy” w Regułach. Uczestniczył w niej Krzysztof Grabka, wójt , samorządowcy sąsiednich miejscowości, radni z naszej gminy, sołtysi, przedstawiciele firm, a także pracownicy urzędu.
O trudnościach lokalowych w budynku gminy w Michałowicach niektórzy opowiadali dowcipy. Choćby taki, że aby otworzyć szafę i wyjąć dokumenty, koleżanka, która miała biurko w pobliżu, musiała wyjść, by zrobić miejsce. Tak więc, nikogo nie trzeba było przekonywać do idei budowy nowej siedziby urzędu. Od wielu lat był to temat wielu dyskusji. Tylko jakoś trudno było podjąć decyzję… Dziś jesteśmy już na półmetku. Obecnie zakończony został pierwszy etap budowy. Stoją mury, budynek jest zadaszony.
Podczas uroczystości Krzysztof Grabka, wójt gminy, powiedział, że za rok o tej porze nowy urząd będzie otwarty dla mieszkańców. Jest to dobra informacja dla wszystkich. Poprawi się komfort pracy urzędników i obsługi mieszkańców. Posłanka Barbara Czaplicka podczas uroczystości powiedziała, że cieszy ją szczególnie lokalizacja nowego urzędu – Reguły, przy stacji kolejki WKD, w pobliżu posterunku policji . Wyraziła nadzieję, że umiejscowienie budynku „po środku gminy” sprawi, że będzie łączyła i skupiła wokół siebie wszystkie miejscowości naszej społeczności.
Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę ratusza gminy prowadził Wojciech Asiński. Podczas części oficjalnej powitał zaproszonych gości. A wśród nich: Elżbietę Smolińską, starostę powiatu pruszkowskiego, Jan Starzyńskiego, prezydenta miasta Pruszków, Pawła Rajskiego, przewodniczącego Rady Gminy, burmistrzów i wójtów sąsiednich miejscowości, a także radnych gminy Michałowice i sołtysów miejscowości należących do naszej gminy. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele miasta Vico nel Lazio, z którym nasza gmina od lat współpracuje. W kolejnej części uroczystości Krzysztof Grabka odczytał treść aktu erekcyjnego. Wszyscy zebrani, podczas tej uroczystości, mieli całkowite przekonanie, że uczestniczą w historycznym wydarzeniu w dziejach naszej gminy. Po odczytaniu treści aktu, Krzysztof Grabka poprosił, aby zebrani podpisali się pod aktem erekcyjnym.
Dokument został włożony do gilzy, a następnie przeniesiony do wcześniej przygotowanego miejsca, we wnęce głównej ściany urzędu. Akt erekcyjny w przyszłości będzie widoczny dla wszystkich wchodzących do budynku urzędu.
Kolejnym, ważnym momentem uroczystości było poświęcenie aktu. Dokonał tego, na zaproszenie Dziekana Dekanatu Pruszkowskiego ks. kanonika Andrzeja Perdzyńskiego, ksiądz prałat Leon Firlej, sprawujący przez 22 lata posługę kapłańską jako proboszcza parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach-Opaczy.

Atrakcją uroczystości był występ kwartetu smyczkowego Synaxis. Muzyka towarzyszyła gościom przez cały czas trwania uroczystości. Muzycy grali między innymi Taniec Słowiański Antonina Dworaka, utwory Fryderyka Szopena i Stanisława Moniuszki.
Wojciech Asiński kończąc część oficjalną wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby gminy powołał się na słowa króla Kazimierza Wielkiego, który podczas uroczystości aktu erekcyjnego pod budowę Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1364 roku powiedział: „Niechaj otworzy się orzeźwiające źródło, a z jego pełności niech czerpią wszyscy pragnący”. Tego, w imieniu Krzysztofa Grabki, wójta, życzył władzom gminy, urzędnikom, a przede wszystkim mieszkańcom.Zebrani gościeKwartet smyczkowy Synaxis


Podpisywanie aktu:


Wójt gminy Michałowice, Krzysztof GrabkaPrzewodniczący Rady Gminy Michałowice, Paweł Rajski
Poseł na Sejm RP, Barbara Czaplicka

Starosta Powiatu Pruszkowskiego, Elżbieta Smolińska
Wicestarosta Powiatu Pruszkowskiego, Agnieszka KuźmińskaPrzewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego, Urszula WojciechowskaPrezydent Pruszkowa, Jan Starzyński
od lewj: burmistrz Piastowa , Marek Kubicki i przewodnicząca Rady Miasta Piastowa , Maria ZiółekDziekan Dekanatu Pruszkowskiego, proboszcz parafii w Komorowie
Ksiądz Prałat Andrzej Perdzyński
Przedstawiciel władz gminy Vico Nel Lazio, Piero CostantiniZ-ca Komendanta Powiatowego Policji w Pruszkowie
Podinspektor Dariusz Krząstek

Prezes Banku Spółdzielczego w Raszynie , Grażyna Wodzińska


Poświęcenie aktu


Delegacja z Vico Nel Lazio


Specjalnie przygotowany na uroczystośc tort

Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała