Ogólne zebranie mieszkańców osiedla Granica
207W zebraniu udział wzięło 47 mieszkańców. Uczestniczyła w nim Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice oraz radne: Magdalena Bronisz i Agnieszka Paradowska.
Na sali obecny był także dzielnicowy, Paweł Bugajewski. Przed rozpoczęciem zebrania mieszkańcy zgłaszali mu uwagi i zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa w Granicy. Poruszano głównie temat przekraczania prędkości na ul. Pruszkowskiej i ul. Głównej, a także zwrócono uwagę na parkujące samochody przy ul. Sabały i ul. Długiej.
Zebranie zwołał i prowadził Paweł Łapieś, przewodniczący Zarządu Osiedla Granica, który na początku przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu za okres 17 września 2019 r. – 21 września 2020 r. W minionym roku członkowie zarządu spotykali się i kontaktowali systematycznie. Dyskutowane były przez nich zagadnienia dotyczące potrzeb mieszkańców oraz omawiano tematy związane z prawidłowym funkcjonowaniem osiedla. Zarząd przyjmował także zgłoszenia od mieszkańców, na bieżąco kontaktował się z urzędem gminy, wnosząc różne sprawy. Wśród nich znalazły się m.in.: uzupełnianie ubytków w nawierzchniach drogowych, przycinka zieleni, montaż luster i progów zwalniających, utrzymanie porządku i czystości w Granicy czy zgłaszanie niedziałających latarni. W czasie pandemii zarząd był stale w kontakcie z mieszkańcami, organizując pomoc sąsiedzką.
W ramach funduszu osiedla zostały zorganizowane m.in. Jesienne sprzątanie Granicy, Andrzejki, Mikołajki dla dzieci, warsztaty świąteczne dla dzieci i dorosłych, koncerty, w tym „Osiecka filmowa” i „Z piosenką przez świat”, zabawa karnawałowa dla dzieci i dorosłych oraz II sąsiedzki turniej pong-ponga. Przez cały rok odbywały się cykliczne spotkania sportowo-rekreacyjne (pilates, zumba dla dzieci i dorosłych, joga dla kręgosłupa, taniec towarzyski, ping -pong), a także zajęcia plastyczne i kreatywne dla dzieci, laboratorium juniora i spotkania „Aktywny senior". Zorganizowano także zimową wyprzedaż sąsiedzką i wieszanie budek lęgowych dla ptaków. Z inicjatywy zarządu odbyły się także spotkania informacyjne dotyczące: dopłat i zniżek w ramach odbioru odpadów komunalnych oraz "Paszkowianki".
W kolejnym punkcie zebrania mieszkańcy zadecydowali o rozdysponowaniu środków funduszu osiedla na 2021 rok, które wynoszą 83 115,80 zł. Zostaną one przeznaczone na:
- Organizację zajęć rekreacyjno-sportowych (łącznie 43 000 zł)
- pilates – 7000 zł
- Aktywny senior – 3300 zł
- Ping- pong – 3 500 zł
- zumba dla dzieci i dorosłych - 10 600 zł
- kurs tańca – 9 700 zł
- fitness – 3 300 zł
- joga dla kręgosłupa – 5 600 zł
- Organizację imprez i zajęć aktywizujących mieszkańców (40 115, 80 zł):
- plastyka dla dzieci – 4 000 zł
- Zajęcia kreatywne dla dzieci – 5 500 zł
- Laboratorium juniora – 1 800 zł
- koncerty – 9 0000 zł
- zabawy taneczne – 2 000 zł
- Warsztaty dla osób w różnym wieku – 3 000 zł
- Imprezy integracyjno-aktywizujące mieszkańców (np. Piknik rodzinny, akcja sprzątania Granicy, impreza choinkowa) – 14 815,80 zł.
Następnie zgłaszano wnioski do budżetu, wśród których znalazły się m.in. odnowienie świetlicy i wykonanie ogrodzenia ograniczającego rozprzestrzenianie się hałasu przy świetlicy, wykonanie projektu i budowa strefy rekreacji, tężni oraz zaplecza sportowego przy boisku na terenie Wspólnoty Gruntowej w Granicy, montaż stacji systemu "Rower gminny", zabezpieczenie organizacji transportu autobusowego, przebudowa ulic: Nałkowskiej, Czeremchy i Okrężnej oraz bocznych od ul. Długiej i ul. Głównej, wykonanie oświetlenia ulicznego w ul. Jagodowej i ul. Jeżynowej oraz na parkingu przy świetlicy, wraz z jego rozbudową, oraz budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w ul. Jeżynowej i Barbary. Kolejnymi wnioskami, które zostały zgłoszone podczas zebrania, były także: wykonanie chodnika w ul. Głównej, od ronda do szkoły, rewitalizacja ul. Reja oraz wspólnie ze starostwem powiatowym - przebudowa ul. Pruszkowskiej.
W sprawach wniesionych zgłoszono m.in. zabezpieczenie w budżecie gminy środków na przycinkę i wycinkę drzew, które podczas ostatnich burz i wichur spowodowały wiele uszkodzeń, oraz pielęgnację zieleni . Mieszkańcy przedstawili także indywidualne spostrzeżenia i uwagi. Dotyczyły one m.in. możliwości dwukierunkowego ruchu rowerowego na ul. Dębowej, utrzymania czystości w pasie drogi przy ul. Sabały. Rozmawiano także o funkcjonowania świetlicy, miejscu tak ważnym dla lokalnej społeczności – jeden z mieszkańców zgłaszał problem rozprzestrzeniania się hałasu w najbliższej okolicy podczas odbywających się tam zajęć i spotkań, inni natomiast prosili o zbadanie poziomu tego hałasu, a także dziękowali, że świetlica jest w dalszym ciągu miejscem spotkań mieszkańców.
Małgorzata Pachecka, wójt gminy, podczas zebrania odpowiadała na liczne pytania mieszkańców i odnosiła się do poruszanych zagadnień dotyczących osiedla Granica, m.in. związanych z przebudową ul. Okrężnej, ul. Cyprysowej i ul. Cynamonowej, wykonania jeszcze w listopadzie br. oświetlenia w ul. Jagodowej i na parkingu przy świetlicy czy konieczności zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w związku z propozycją budowy zaplecza sportowego przy boisku.
Zobacz także

(Start czwartek, 19 stycznia, godz. 19.30-20:30).

(Start wtorek, 17 stycznia, godz. 16.30-18.00).

(Start 16 stycznia, poniedziałek, godz. 16.30).

(Start środa, 16 stycznia, godz. 19.05).

(Start poniedziałek, 16 stycznia, godz. 19.00).

(Start sobota, 21 stycznia, godz. 9.00).

(Start wtorek, 17 stycznia, godz. 20.15).

(Start wtorek, 17 stycznia, godz. 18.15)

(Start poniedziałek, 16 stycznia, godz. 20.30)

(Start środa, 18 stycznia, godz. 18.00)