15.01.2024 12:45

Szczepienia przeciwko HPV - 2024

134
W tym roku szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewczynek i chłopców są realizowane w naszej gminie w ramach ogólnopolskiego programu szczepień.

Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną na lata 2020-2030 w ubiegłym roku ruszył rządowy program powszechnych,  bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

W 2024 r. program obejmuje dziewczęta i chłopców z roczników 2010, 2011 i 2012.

Szczepienia są realizowane w schemacie dwudawkowym szczepionkami Cervarix (2-walentną) i Gardasil 9 (9-walentną) – odstęp miedzy dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Zapisów na szczepienie można dokonać:

  1. przez Infolinię +48 800 100 101.
  2. przez Internetowe Konto Pacjenta.
  3. w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w tym w naszej gminie.

Z uwagi na uruchomienie programu szczepień finansowanego przez NFZ, który począwszy od 2024 r. pokrywa się co do głównych założeń z programem profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w gminie Michałowicach na lata 2022-2024, ten ostatni został wygaszony z końcem 2023 r.

Przez dwa lata z gminnego programu skorzystało 204 osób. 

 

Dlaczego warto szczepić? 

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiada m.in. za raka szyjki macicy, a także inne nowotwory żeńskich i męskich narządów płciowych. Kraje, które od lat stosują powszechne i bezpłatne szczepienia przeciwko HPV (np. Australia) wskazują na możliwość całkowitego wyeliminowania tego problemu zdrowotnego. A w Polsce mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności na te nowotwory.

 

 

Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji