18.04.2011 09:58

Wielkanocne spotkanie w Regułach
WRÓĆCIE DO ŹRÓDŁA

15
17 kwietnia, w Niedzielę Palmową, w Regułach, w świetlicy, która znajduje się w zabytkowym parku, odbyło się tradycyjne spotkanie wielkanocne, zorganizowane przez Radę Sołecką.
Zebranych powitał i życzenia świąteczne złożył sołtys Reguł Eugeniusz Strzelecki.

Uroczystość rozpoczął od modlitwy ks. Grzegorz Jasiński – proboszcz kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła w Pęcicach. Poświęcił potrawy i powiedział: – Przez świat przetaczają się trzęsienia ziemi, powodzie. Są to znaki czasu dawane przez Boga. Odczytujmy je. Bóg nas ostrzega. Ostatnia przepowiednia fatimska sprawdza się. Dlatego konieczny jest powrót człowieka do Boga. Życzę wam, abyście zmartwychwstali. (…) Nasza parafia z zabytkowym kościołem w Pęcicach jest jedną z najstarszych w Polsce, w powiecie wcześniej powstała tylko na Żbikowie. Wróćcie do źródła, które nazywa się Pęcice.

- Życzę, by – w tym rozszalałym świecie – Wielkanoc przebiegała w rodzinnej atmosferze – powiedział przewodniczący Rady Gminy Paweł Rajski. – Życzę wszelkiego dobra. Kontynuując to, co powiedział ksiądz proboszcz, chcę dodać, że warto nawiązywać do spuścizny Jana Pawła II. Trwa rok papieski. Teraz papieżem jest Niemiec – przyjaciel naszego papieża.

- Od urzędników i od siebie życzę, by wiosenny optymizm zamieszkał w was na dłużej – nawiązując do wypowiedzi księdza i przewodniczącego Rady Gminy, kontynuował w świątecznym, podniosłym nastroju wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka.

Eschatologia, sprawy ostateczne nie zdominowały jednak wielkanocnego spotkania. Niby przy okazji, na wyraźne życzenie mieszkańców, wójt omówił inwestycje w Regułach. Namawiał, by mieszkańcy dostrzegali coraz więcej optymistycznych faktów w ich miejscowości. Powstała ogólnodostępna strefa rekreacji w Regułach. Nawiązał do wypowiedzi proboszcza: Ruchliwa aleja Powstańców, łącząca Reguły z Pęcicami, nie ma chodnika. Piesi narażeni są na niebezpieczeństwo. Często więc z tego powodu nie idą na mszę świętą do swojego kościoła w Pęcicach, ale do Piastowa. Wójt zapewnił, że ten chodnik, razem z drogą rowerową, zostanie szybko wybudowany. Opowiedział też o staraniach, jakie zostały wszczęte, by wybudować w Regułach duży parking.

Mieszkańców chyba najbardziej interesowała budowa ratusza w Regułach. W domyśle dzięki ratuszowi Reguły staną się „stolicą” naszej gminy.

* * *
Przysłowiowe jajeczko – symbol zmartwychwstania, odrodzenia, optymizmu – na wielkanocnym stole w świetlicy w Pęcicach pojawiło się w różnych postaciach, przyrządzone na wiele sposobów i było pyszne.
Autor: Stanisław Szałapak
Opublikowany przez: Stanisław Szałapak