21.03.2019 14:25

Wizyta studyjna samorządowców z Ukrainy

98
21 marca gościliśmy w naszej gminie przedstawicieli nowo powstałych jednostek samorządu lokalnego z Ukrainy. Podczas tej wizyty byliśmy dla ukraińskich gości przykładem dobrych praktyk dotyczących zarządzania i zasad funkcjonowania samorządów w Polsce.

W naszym kraju samorząd funkcjonuje sprawnie już blisko 30 lat (w przyszłym roku ta okrągła rocznica), na Ukrainie nadal jest w fazie rozwoju. Dlatego też wzorce jego funkcjonowania poszukiwane są w krajach, w których podejmowane są sprawne i skuteczne działania przez lokalne samorządy.

Goście z Ukrainy zainteresowani byli przede wszystkim zadaniami i kompetencjami gminy w zakresie zdrowia publicznego, pozyskiwania środków unijnych, zarządzaniem wspólnotą samorządową, komunikacją z mieszkańcami oraz konsultacjami społecznymi. Te zagadnienia szczegółowo zostały omówione w prezentacji przedstawiającej, jak to funkcjonuje w naszej gminie i jakie są plany na przyszłość.

Samorządowców interesowały także pozostałe obszary działania naszej gminy, jej infrastruktura, finanse, gospodarka odpadami, funkcjonowanie oświaty, urzędu, współpraca z młodzieżą,  itd. Pytań było mnóstwo, na wszystkie szczegółowo odpowiadała wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka. W spotkaniu gminę reprezentowali także: przewodnicząca rady gminy, Beata Rycerska i sekretarz gminy, Anna Fabisiak oraz pracownicy urzędu - Daniel Kowalski (Fundusze zewnętrzne), Marcin Bójko (Komunikacja i partycypacja społeczna) oraz Roman Żuchowski (Kultura i sprawy społeczne).

Zakończeniem, mamy nadzieję, owocnej wizyty był objazd po naszej gminie, podczas którego goście z Ukrainy mogli się przekonać, jak wieloletnie działania i możliwość samodzielnie podejmowanych decyzji przez samorząd (decentralizacja władzy) wpływa na jego rozwój.

Wizyta samorządowców z Ukrainy została zorganizowana przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

 

Podobne tematy: urząd, wizyty