16.09.2012 00:00

Powiatowe Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych
w Nowej Wsi

59
16 września 2012 r. na boisku przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi odbyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek ochotniczych straży pożarnych powiatu pruszkowskiego.
Ich organizatorami byli: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Pruszkowie, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie starszy brygadier Dariusz Drzewiecki oraz wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka.

Zawody te zbiegły się z XIII Krajowym Zjazdem Ochotniczych Straży Pożarnych, który odbywał się właśnie w Warszawie.

W zawodach wzięło udział 11 ochotniczych straży pożarnych, a mianowicie: OSP Biskupice, OSP Brwinów, OSP Dawidy, OSP Falenty OSP Moszna, OSP Młochów, OSP Nadarzyn, OSP Nowa Wieś, OSP Piastów, OSP Pruszków, OSP Żółwin; w sumie 11 drużyn typu A – czyli męskich, oraz 3 drużyny w grupie C – żeńskie w dwóch dyscyplinach: 1) sztafecie pożarniczej z przeszkodami 7 x 50 m oraz 2) w ćwiczeniu bojowym.

Sztafeta pożarnicza to swoisty bieg z przeszkodami w strażackim mundurze, z ciężkim strażackim hełmem na głowie, gdzie rolę pałeczki pełni prądownica.

W ćwiczeniu bojowym drużyna składająca się w sumie z 8 strażaków ma za zadanie: zbudować linię ssawną, linię główną zakończoną rozdzielaczem i dwóch linii gaśniczych do stanowisk gaśniczych, a następnie po zassaniu wody ze zbiornika i przetłoczeniu jej do stanowisk gaśniczych obrócić prądem wody tarczę (to zadanie I roty składającej się z dwóch strażaków) i przewrócić cztery pachołki – to z kolei zadanie dla roty II (również dwóch strażaków).

Gospodarzami zawodów była Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi, czyli nasza gminna OSP. Zawody mogły odbyć się na pełnowymiarowym boisku do piłki nożnej, a takie znajduje się w Nowej Wsi.

Każdy start drużyn rozpoczynał sygnał wozu strażackiego. Zawodnicy biegli jak „do pożaru”. Czasy poszczególnych drużyn od rozpoczęcia do zakończenia konkurencji aż tak bardzo nie różniły się – więc wszyscy, którzy oglądali zawody, mogli przekonać się, że w razie pożaru czy innego zdarzenia (wypadku drogowego, kolejowego itp.) akcja przebiegnie sprawnie.

Wśród drużyn męskich najlepsza okazała się OSP Biskupice (łączny czas 114,82 sek.), drugie miejsce zajęła OSP Falenty (118,46 sek.) i trzecie – OSP Brwinów (121,80).

Jeśli chodzi o kobiece drużyny – pierwsze miejsce zajęła OSP Raszyn (133,40 sek.), drugie – OSP Biskupice (135,03 sek.), a trzecie – OSP Nadarzyn (185,16).

Zwycięskie drużyny w nagrodę otrzymały sprzęt strażacki, a strażaczki dodatkowo kosmetyki – jako niezbędny element bojowego sprzętu strażackiego.

Elżbieta Smolińska - starosta pruszkowski podczas uroczystości wręczania nagród powiedziała: - Zawody wykazały, iż w powiecie pruszkowskim możemy czuć się bezpiecznie. Mamy wspaniałych strażaków.

- Po obejrzeniu zawodów jestem pełen podziwu dla sprawności strażaków – powiedział wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka. – Gratuluję gospodarzom zawodów OSP Nowa Wieś za bardzo dobre przygotowanie tej imprezy. Zawody strażackie w naszej gminie odbyły się po raz drugi. Zapraszamy ponownie.

* * *
Sędzią głównym zawodów był brygadier Mirosław Bosiek – zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. W organizacji zawodów brał udział też Zbigniew Falkowski – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pruszkowie, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. Mazowieckiego.
Autor: Stanisław Szałapak
Opublikowany przez: Stanisław Szałapak