19.03.2023 21:35

TRENER Z PASJĄ – GMINNY DZIEŃ TRENERA SPORTOWEGO

326
"Trener jest kimś, kto mówi ci to, czego nie chcesz słyszeć, który widzi to, czego nie chcesz widzieć – po to, żebyś był kimś, kim zawsze chciałeś być" – Tom Landry

To ważny i zarazem niełatwy zawód, który ma ogromny wpływ na młodych, ale i nie tylko młodych ludzi. Codzienna ciężka praca trenerów nad rozwojem swoich podopiecznych wymaga niezwykłego zaangażowania i wielu wyrzeczeń. Stąd też dla uczczenia ich trudu i wysiłku narodziło się w gminie Michałowice nowe święto – Gminny Dzień Trenera Sportowego. Po raz pierwszy obchodziliśmy go w tym roku, 17 marca. Powstało ono  z inicjatywy rodziców dzieci, które uczęszczają na liczne zajęcia sportowe odbywające się na terenie naszej gminy. A trzeba dodać, że w naszej gminie Michałowice działa aż 15 klubów i stowarzyszeń sportowych.

Organizując Dzień Trenera Sportowego, chcieliśmy podziękować trenerom sportowym współpracującym z naszymi mieszkańcami za ich pracę i zaangażowanie, włożone serce i dzielenie się miłością do sportu.

Cechą zawodu, który uprawiacie jest to, że Wy to potraficie zrobić. Potraficie znaleźć tą granicę, która powoduje, że możemy być w sporcie tym, kim zawsze chcielibyśmy być – mówiła podczas piątkowej uroczystości Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice.

Wiem, że rodzice to jest wielka siła, która może pomóc, ale i może niszczyć pracę trenera, ale zawsze mam nadzieję, że rodzice będą po tej dobrej stronie – powiedział Robert Samruk reprezentujący rodziców, inicjatorów Gminnego Dnia Trenera Sportowego.  

Specjalne podziękowania dla trenerów współpracujących z naszą gminą z rąk Małgorzaty Pacheckiej odebrali:

 • Katarzyna Kabala – Grupa Nordic Walking, Aneta Wikłacz i Monika Kantorska – Aqua Senior i Aktywny Senior,
 • Julita Kotecka – Nerek i Krzysztof Wójcik – Grupa Rozbiegane Michałowice,
 • Grzegorz Tomaszewski i Radosław Kusy – Uczniowski Klub Sportowy Akademia Koszykówki Komorów,
 • Robert Zawadzki – SKF ANPREL KP AMT,
 • Andrzej Makowski i Daniel Stroński – Uczniowski Klub Sportowy „W Nowej Wsi”,
 • Michał Stempel, Adrian Zabłocki, Rafał Grudziński, Łukasz Radzikowski, Magdalena Jurewicz – Uczniowski Klub Sportowy „FC Komorów”,
 • Jakub Daniluk, Kamil Szymański, Piotr Sobczak, Maciej Sachnowski, Ignacy Burs – Uczniowski Klub Sportowy Jaguar,
 • Monika Skrzypczak i Anna Adamczewska – Towarzystwo Koszykówki Nowa Wieś,
 • Marcin Jagiełło – Uczniowski Klub Sportowy „Komorów”,
 • Jan Paszkowski i Andrzej Kużela – Stowarzyszenie Sportowe „Klub Golfowy Komorów”,
 • Jarosław Gajek –  Klub Sportowy Zdrowie,
 • Marek Długokęcki – Klub Kolarski Komobike,
 • Rafał Tomala – Mazowiecki Klub Karate Kyokushin,
 • Przemysław Lewandowski – Korty Tenisowe Granica.

Wójt gminy,  Małgorzata Pachecka w swoich podziękowania podkreśliła także, że w gminie Michałowice codziennie z pracy, pomocy i pasji trenerów korzysta kilkaset osób. Ale to wszystko nie byłoby możliwe bez kogoś kto rozumie sport, a taką osobą bez wątpienia jest Marta Ostaszewska, która zajmuje się sprawami sportu  w Urzędzie Gminy Michałowice. Osoba, która bezsprzecznie ma sportowe serce i sportową duszę. 

Liczymy, że 17 marca wpisze się na stałe w kalendarz świąt nietypowych i stanie się on Ogólnopolskim Dniem skierowany do wszystkich trenerów, bez względu na uprawianą dyscyplinę sportu.

Poniżej prezentujemy kluby i stowarzyszenia sportowe działające w naszej gminie: 

 • Grupa Nordic Walking

Grupa Nordic Walking Gmina Michałowice skupia mieszkańców korzystających z tej formy ruchu. Spotkania odbywają regularnie, dwa razy w tygodniu na treningach ogólnych oraz raz w tygodniu na treningu dedykowanym seniorom. Zasobność naszej Gminy w lasy i tereny sprzyjające uprawianiu tego sportu sprawia, że ta dyscyplina przyciąga coraz więcej osób w różnym wieku. Na zajęciach szlifowana jest technika prawidłowego marszu nordic walking tak, aby służył on zdrowiu, kondycji oraz dobrej zabawie. W takim towarzystwie miło spędzany jest czas, nawiązywane są nowe znajomości, często też przyjaźnie. Grupę można spotkać maszerujących ścieżkami lasu w Komorowie, Suchym Lesie Lasu oraz wzdłuż Raszynki i Utraty. Od czasu do czasu organizowane są dłuższe rajdy w odległej okolicy, np. w Kampinoskim Parku Narodowym, na stawach raszyńskich i lasach w okolicy Otrębus. Zajęcia są dofinansowane z budżetu Gminy.

 • Aqua Senior i Aktywny Senior 

Grupa, która skupia mieszkańców w wieku 60+ preferujących zajęcia sportowe w niecce basenowej. Zajęcia w wodzie doskonalą koordynację ruchową pod opieką wykwalifikowanej kadry instruktorskiej. Podnoszą sprawność psychofizyczną osób starszych oraz zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Przeciwdziałają monotonni dnia codziennego oraz kształtują przyzwyczajenie do aktywności ruchowej. Spotkania odbywają się cyklicznie raz w tygodniu. Dzięki czemu uczestnicy mają stałą możliwość uczestniczenia w regularnych zajęciach oraz okazję do spotykania się z innymi osobami. Aqua aerobik to idealny sposób na aktywny wypoczynek, oderwanie się od codziennych problemów oraz relaks wśród znajomych rówieśników. Zajęcia są realizowane w ramach Programu Polityki Senioralnej na lata 2021-2024.

 • Grupa Rozbiegane Michałowice 

Lokalna grupa biegaczy z Gminy Michałowice, która powstała w marcu 2020 roku. Każdy może tu skorzystać z pomocy profesjonalistów w szlifowaniu formy oraz znaleźć motywację, czy też chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Celem jest propagowanie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz zdrowego trybu życia. Dostarczenie radości z biegania, wyrobienie poprawnych nawyków oraz kształtowanie charakteru, które są podstawą dobrego życia. Jest to grupa, w której uczestnicy wzajemnie motywują się i napędzają do biegania. Cotygodniowe, wieczorne treningi odbywają się na bieżni przy szkole podstawowej w Michałowicach. Zajęcia są dofinansowane z budżetu Gminy.

 • Uczniowski Klub Sportowy Akademia Koszykówki Komorów

Klub rozwijający umiejętności koszykarskie dzieci i młodzieży dla których uśmiech i rozwój podopiecznych są najważniejsze. Systematyczna praca treningowa młodych sportowców przynosi niesamowite efekty na arenie Polskiej i międzynarodowej. UKS Akademia Koszykówki Komorów to miejsce, gdzie szkolenie na najwyższym poziomie łączy się z wychowaniem, indywidualnym podejściem do każdego dziecka i pasją zarówno trenerów, dzieci jak i rodziców. Klub został założony przez Grzegorza Tomaszewskiego absolwenta szkoły w Komorowie. Obecnie tworzy w Komorowie, jedną wielką koszykarską rodzinę z dużymi sukcesami. Podopieczni Klubu to wielokrotni Mistrzowie Mazowsza oraz Polski w różnych kategoriach wiekowych. Młodzież gra i trenuje nie tylko w Polsce. Bierze również udział w międzynarodowych ligach koszykarskich.

 • SKF ANPREL KP AMT  

Klub sportowy SKF Anprel Nowa Wieś powstał w 1994 r. z inicjatywy właściciela firmy Anprel Andrzeja Protasiuka. Obecnie klub prowadzi treningi piłkarskie oraz mecze sparingowe dla dorosłych na boisku w Granicy oraz na orliku w Sokołowie. Dodatkowo organizuje dla najmłodszych zajęcia podczas dni wolnych, pod nazwą Zima bądź Lato w mieście. Dzięki temu młodzi piłkarze podczas wolnych dni mają zapewnione sportowe atrakcje. W minionym roku Stowarzyszenie w ramach otwartego konkursu ofert przeprowadziło dodatkowo warsztaty promujące zdrowe odżywianie w codziennych treningach sportowców.

 • Uczniowski Klub Sportowy „W Nowej Wsi”

UKS Nowa Wieś jest przyszkolnym klubem sportowym, który nieprzerwanie od kilkunastu lat swoją ofertę kieruje głownie do uczniów ZSP w Nowej Wsi, ale również do dzieci i młodzieży z pozostałych terenów Gminy Michałowice. U podstaw pomysłu powstania klubu było stworzenie przyjaznego miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Uczniowski klub UKS Nowa Wieś został stworzony by zaspokoić potrzebę rozwijania umiejętności sportowych z piłki nożnej w czasie wolnym. Obecnie klub zrzesza ponad 100 dzieci w wieku od 5 do 15 lat, zawodników z terenu Gminy Michałowice. Zawodnicy biorą udział w rozgrywkach ligowych i turniejach. Ponadto organizowane są cyklicznie półkolonie i obozy sportowe dla klubowych wychowanków. Na koncie widnieją liczne sukcesy w rozgrywkach ligowych oraz turniejach. 

 • Uczniowski Klub Sportowy „FC Komorów”

Powstał w roku 2011 z inicjatywy rodziców dzieci, które chodziły na zajęcia z piłki nożnej w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. Celem Klubu jest zapewnienie dzieciom, młodzieży i dorosłym jak najlepszych warunków do uprawiania sportu, a dokładniej Piłki Nożnej, która jako gra zespołowa uczy współpracy, dyscypliny i kształtuję charakter. Aktualnie w Klubie trenuje ok. 200 zawodników w dziewięciu grupach od drużyny Seniorskiej przez wszystkie drużyny młodzieżowe, aż po najmłodszych: przedszkolaków. W strukturach organizacyjnych klubu znajduję się 5 osobowy zarząd składający się z rodziców dzieci trenujących w klubie oraz 7 trenerów z kwalifikacjami i międzynarodowymi licencjami UEFA.

 • Uczniowski Klub Sportowy Jaguar  

Klub, którego najważniejszym celem jest indywidualny rozwój dziecka poprzez formy ruchowe ukierunkowane na piłkę nożną oraz rozwijanie pasji sportowych wśród podopiecznych. Uczniowski Klub Sportowy Jaguar Michałowice powstał przy szkole w Michałowicach w listopadzie 2015 roku z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego Jakuba Daniluka. Klub zrzesza dzieci do 12 roku życia, które zamieszkują głównie Gminę Michałowice. W chwili obecnej w klubie trenuje około 180 zawodników w 10 grupach treningowych. Zajęcia w okresie letnim odbywają się na boisku przy szkole w Michałowicach, w okresie zimowym pod balonem. Klub rozwija pasje sportowe wśród zawodników pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej i odkrywa piłkarskie talenty. Drużyny regularnie biorą udział w rozgrywkach organizowanych przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej, a od 2022 roku klub posiada Zieloną gwiazdkę certyfikowanych szkółek piłkarskich PZPN. UKS Jaguar Michałowice regularnie organizuje obozy piłkarskie, półkolonie, mecze, pikniki rodzinne i wspiera akcje charytatywne budując lokalną społeczność.

 • Towarzystwo Koszykówki Nowa Wieś 

Ideą TK Nowa Wieś jest aktywizacja kobiet poprzez sport. Potrzeba ruchu i aktywizacja dziewcząt są czynnikiem decydującym o kontynuacji przez TK Nowa Wieś dotychczasowego szkolenia drużyn młodzieżowych UKS Nowa Wieś. TK Nowa Wieś jest odpowiedzią na potrzeby środowiska lokalnego. Drużyna biorąca udział w oficjalnych rozgrywkach II Ligi Kobiet WOZKosz i PZKosz reprezentuje Gminę Michałowice na arenach sportowych w Polsce. Klub prowadzi także pracę z najmłodszymi dziećmi z klas 0 - III z gminnych szkół, które uczą się umiejętności koszykarskich poprzez gry i zabawy ogólnorozwojowe z elementami koszykówki.

 • Uczniowski Klub Sportowy „Komorów” 

UKS „Komorów”, został założony w 2003 r. W tym roku przypada jubileusz 20-lecia działalności. Początkowo za główny cel stawiał głównie przygotowanie młodzieży do rozgrywek i udziału w rozmaitych imprezach sportowych oraz zawodach. Dodatkowo szkolenie dzieci, upowszechnianie różnych dyscyplin sportowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, organizację masowych turniejów i imprez oraz wspieranie akcji charytatywnych. Posiadając doskonałą bazę sportową, znajdującą się na terenie ZSO w Komorowie, początkowo powstały dwie sekcje: tenisa stołowego dla każdego i koszykówki chłopców, a z czasem utworzyły się nowe. Obecnie są to: tenis stołowy, samoobrona, bodybuilding, siatkówka, strzelectwo sportowe. Zajęcia prowadzone są na wysokim poziomie, jednocześnie podtrzymują lokalne tradycje i promują społeczność, a także okolicę. Klub jako pożytek publiczny działa w szerokim zakresie – sportowym, społecznym, charytatywnym, gdzie poza sportowymi imprezami, wspiera i współpracuje na wielu płaszczyznach z podmiotami takimi jak GOPS, OPS, WOŚP, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i wiele innych. Klub upowszechnia kulturę fizyczną z różnych dyscyplin sportu działając rekreacyjnie i prozdrowotnie. Przekazuje treści edukacyjne i poznawcze, wspiera szkołę i lokalne przedsięwzięcia oraz organizuje akcje społeczno-charytatywne.

 • Stowarzyszenie Sportowe „Klub Golfowy Komorów” 

Klub Golfowy Komorów podejmuje działania propagujące golf w Gminie Michałowice. Ważną inicjatywą jest realizacja projektu pn.,, Golf jest OK” skierowanego do mieszkańców. Jego celem jest przekonanie do uprawiania golfa w każdym wieku i w każdych warunkach pogodowych, który korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną, jest znakomitą formą rekreacji dla całych rodzin. Byliśmy z golfem w Szkołach Podstawowych i w Domu Seniora. Od kilku lat organizujemy ,,Dzień Golfa w Gminie Michałowice” na którym wszyscy mieszkańcy znakomicie bawią się kijem i piłeczką. Członkowie golfiści ćwiczą swoje umiejętność na strzelnicy golfowej - driving range – w Sokołowie. Naszym celem jest zbudowanie ,,Akademii Golfa” z wszystkimi jej elementami. Zapraszamy wszystkich chętnych do rozpoczęcia swojej przygody z golfem.

 • Klub Sportowy Zdrowie 

Klub Sportowy Zdrowie szkoli w trzech dyscyplinach: karate, taniec i łucznictwo.

Sekcja karate powstała w 1990 roku, jej założycielem jest Jarosław Gajek. Zajęcia prowadzone są na czterech poziomach zaawansowania.Sekcja taneczna powstała w klubie w 2000 roku. Prowadzi ją Dorota Jastrzębska – Sabała. Aktualnie są cztery grupy taneczne: SQŁADZIK maluszki, SQŁADZIK mini, SQŁADZIK i SQŁAD. Sekcja łucznicza powstała w roku 2021, a zajęcia prowadzi trener łucznictwa Marta Gajek – Czaja. Szkolenia odbywają się w ramach projektów finansowanych przez Gminę Michałowice.Klub realizuje co roku kilka cyklicznych projektów dla mieszkańców naszej Gminy: Turniej Karate o Puchar Wójta Gminy Michałowice, Program, „Pierwszaczek” - bezpłatne zajęcia dla uczniów z najmłodszych klas, Michałowickie Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży

 • Klub Kolarski Komobike 

Klub powstał jako oficjalne stowarzyszenie w 2018 roku w celu prowadzenia szkolenia w kolarstwie i upowszechniania aktywności sportowej w Gminie Michałowice. Wcześniej funkcjonował jako nieformalna grupa pasjonatów, gdzie już na tym etapie odnosił znaczące sukcesy sportowe w skali kraju. Drużyna skupia się głównie na kolarstwie górskim, startuje również na szosie i na torze. Komobike było najlepszą drużyną w wielu wyścigach rowerowych. Zawodnicy klubu mają na koncie tytuły Mistrza Polski w maratonie MTB. W ramach Klubu działa także szkółka kolarska dla dzieci w wieku szkoły podstawowej. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w sezonie od kwietnia do października. 

 • Mazowiecki Klub Karate Kyokushin 

Największy klub sportowy karate Kyokushin na Mazowszu działający od 1991 roku. Celem działalności Klubu jest popularyzacja karate kyokushin jako sztuki walki, dyscypliny sportowej, samoobrony oraz sposobu na życie. Sekcja w Komorowie istnieje od 22 lat, a jej trenerem jest sensei Marcin Radziszewski, wychowanek sekcji z pierwszego pokolenia trenujących. Szkolenie prowadzone jest w 3 grupach podzielonych według wieku i zaawansowania, gdzie łącznie trenuje około 40 osób z Komorowa i okolicznych miejscowości. Zawodnicy z sekcji w Komorowie biorą udział w zawodach sportowych i zdobywają medale na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim. Klub rozwija się dynamicznie, a jego działalność skutecznie łączy szkolenie sportowe, wychowanie i promocję zdrowego stylu życia.

 • Korty Tenisowe Granica 

W 2021 r. doszło do podpisania umowy dzierżawy kortów tenisowych między Szkołą Tenisa Ziemnego PLTENIS10 a gminą Michałowice. W ramach umowy Szkoła Tenisa Ziemnego PLTENIS10 podjęła się przeprowadzenia kompleksowej renowacji kortów oraz ich zadaszenia (hala pneumatyczna). Ponadto zobowiązała się do prowadzenia darmowych treningów tenisa ziemnego dla dzieci z klas 1-3 ze szkoły im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi (w ramach dodatkowych zajęć dla dzieci ze szkolnej
świetlicy). Obecnie szkolą już ok. 80 dzieci ze świetlicy. Przez cały rok, na kortach prowadzone są również zajęcia komercyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia zarówno indywidualne, jak i grupowe (max do 4 osób w grupie). Z kortów obecnie korzysta ok. 150 osób. Organizowane są amatorskie turnieje dla młodzieży, cykliczne turnieje deblowe (GRANICA TENNIS CUP), utworzona została Amatorska Liga Tenisowa „LIGA BEZ GRANIC” pod patronatem Wójt Gminy Michałowice. Szkoła ma w planach organizację kolejnych stałych turniejów m.in. turnieju singlowego w kategorii kobiet (L’oreal Ladies Tennis Cup). Korty Granica i Szkoła Tenisa Ziemnego PLTENIS10 w czasie ferii zimowych oraz wakacji prowadzą także darmowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z Gminy Michałowice.
Podsumowując, przez półtoraroczny okres działalności wykonano ogrom pracy, aby korty tenisowe w Granicy odpowiednio funkcjonowały. Udało się także zrealizować wiele celów promujących Korty Granica i Gminę Michałowice.

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także