Spotkanie podróżnicze - Laos
30(piątek, 15 września, godz. 18.00)
Podróżnik opowie o swoich trzech wielomiesięcznych podróżach do Laosu. Pokaże codzienne życie animistycznych społeczności zamieszkujących laotańskie wioski. Odpowie na pytania, dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu?, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście?. Nadmieni, jak smakują czerwone mrówki i o ich leczniczym zastosowaniu oraz o wspaniałej laotańskiej kawie z płaskowyżu Bolaven.
Scharakteryzuje Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. Kobiety z tej grupy etnicznej cechują się różnorodnymi i wielobarwnymi strojami oraz efektownymi nakryciami głowy. Powie, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę. Jakie mają znaczenie bramy wraz z totemami, które znajdują się przy wjeździe i wyjeździe z wioski. Lokalne wierzenia i rytuały są ważną częścią codziennego życia tej społeczności.
Opowie też o rdzennych mieszkańcach innych grup etnicznych zamieszkujących Laos oraz o ich animistycznych wierzeniach. Zdradzi, skąd pochodzi nazwa kraju i od jakiego wywodzi się… warzywa. Pokaże, jak wytwarza się materiały tkane na krośnie. Powie także, z jakiej grupy etnicznej pochodzą kobiety, które stosują technikę batikową przy produkcji ubrań.
Unaoczni, jaki wpływ ma chińska ekspansja inwestycyjna na codzienne życie wioskowych społeczności. Jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą budowa hydroelektrowni, które znajdują się na rzece Nam Ou (dopływ Mekongu przepływający przez prowincje Phongsaly i Luang Prabang).
Hydroelektrownie destabilizują prąd rzeki, co przekłada się na problemy z połowami, utrudnienia w funkcjonowaniu rzecznych szlaków transportowych, podtopienia oraz negatywnie wpływa na lokalne gatunki zwierząt i roślin.
Miejsce:
Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej, Komorów, ul. Kraszewskiego 3.
Wydarzenie może być dokumentowane w postaci fotorelacji/filmu i może być opublikowane na stronach internetowych, w mediach społecznościowych i wydawnictwach Gminy Michałowice oraz jednostek pomocniczych oraz może być przekazywane mediom. Biorąc udział w przedsięwzięciu uczestnik/opiekun prawny uczestnika, wyraża zgodę na przetwarzanie jego/uczestnika wizerunku dla potrzeb związanych z promocją wydarzenia.
Zobacz także
(wtorek, 24 września, godz. 18.00).
(środa, 12 czerwca, godz. 10:00).
(środa, 22 maja, godz. 17:00).
(środa, 15 maja, godz. 18.00).
(sobota, 11 maja, godz. 10.00).
(piątek, 26 kwietnia, godz. 18.00).
(poniedziałek, 4 marca, godz. 18.00).
(sobota, 9 grudnia, godz. 18.00).
(sobota, 25 listopada, godz. 17.00).