23.08.2021 12:10

19,4 mln zł dofinansowania na budowę systemu tras rowerowych

222
10 sierpnia 2021 roku Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice, w imieniu gmin partnerskich podpisała umowę na dofinansowanie budowy zintegrowanego systemu tras rowerowych w naszym regionie. Wsparcie unijne wyniesie aż 19,4 mln zł.

Szanowni Państwo, 

otrzymaliśmy całą pulę środków przeznaczonych na III (i ostatni już) etap budowy zintegrowanego systemu tras rowerowych w ramach redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Środki pochodzą z funduszy unijnych .

  • Wartość projektu: 24,2 mln zł
  • Wartość dofinansowania: 19,39 mln zł

Dofinansowanie dotyczy dróg rowerowych o łącznej długości ponad 11 km (w tym w naszej gminie do 1,2 km ciągów pieszo-rowerowych wraz z oświetleniem). Część z nich już wykonaliśmy np. brakujący fragment ścieżki w ul. Topolowej w Michałowicach (między ul. Szkolną a Kolejową). Będziemy budować nową trasę rowerową, która połączy zachodnią część Reguł (ul. Zieloną i ul. Czarnieckiego) ze ścieżką rowerową w kierunku Pruszkowa, Michałowic i Warszawy. Ścieżka będzie biegła między lipami posadzonymi w 2019 roku. W przetargu rozstrzygniętym w czerwcu wyłoniliśmy wykonawcę tego odcinka – jest to firma Robokop. Inwestycję planujemy zakończyć jeszcze w tym roku.

Dla naszej gminy przeznaczone jest 1,81 mln zł, część uzyskanej kwoty. Cały projekt to aż 19,4 mln zł.  Aby dostać dofinansowanie poszukaliśmy 6 partnerów (bo współpraca między gminna jest promowana dodatkową punktacją), zostaliśmy „operatorem” (liderem) tego zadania, wytworzyliśmy ponad 200 stron dokumentów niezbędnych do wspólnej aplikacji i w końcu przygotowaliśmy technicznie projekty, tak aby miały gotowość realizacyjną.

W efekcie – otrzymaliśmy całą pulę środków, które były przeznaczone na ten cel w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Funduszy Unijnych.

My, samorządy, nie jesteśmy samotnymi wyspami. Potrafimy współpracować z sąsiadami. Teraz dodatkowo połączy nas jeszcze więcej ścieżek dla ruchu rowerowego, w ramach realizacji polityki antysmogowej. W projekcie wraz z Gminą Michałowice uczestniczą gminy Nadarzyn i Brwinów oraz miasta Pruszków, Grodzisk Mazowiecki i Żyrardów.

Małgorzata Pachecka

Wójt Gminy Michałowice

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Małgorzata Pachecka - wójt gminy Michałowice (ok. 0:57 ) mówi o projekcie - link film

Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji

Zobacz także