Happening uczniów z Nowej Wsi

30.11.2016 11:50     192

„Kochasz dzieci, nie pal śmieci” – pod tym hasłem w środę, 30 listopada, gimnazjaliści z Nowej Wsi przeprowadzili niezwykle pouczający happening. Happening, który jest kontynuacją akcji edukacyjnej prowadzonej w ostatnim czasie we wszystkich gminnych szkołach podstawowych.


Godziny porannego szczytu komunikacyjnego i marsz gimnazjalistów ul. Główną od Zespołu Szkolno– Przedszkolnego do przystanku kolejki WKD w Nowej Wsi, zapewniło uczestnikom happeningu mocny i bezpośredni przekaz – Nie pal śmieci.

 

Proceder palenie śmieci w przydomowych piecach jest szczególnie zauważany w sezonie grzewczym, pogarszając tym samym, jakość powietrza. Wszyscy wiemy, że palenie śmieci  jest niezgodne z prawem, a  przede wszystkim jest szkodliwe dla naszego zdrowia, zdrowia naszych dzieci i środowiska, w którym żyjemy. Wiemy o tym, ale mimo to zdarzają się osoby, które podchodzą do tego lekceważąco, a jak mówią raporty WHO w Polsce, co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera około 45 tys. osób.

 

Osoby palące śmieci w przydomowych piecach nie zdają sobie sprawy, że ich wydajność energetyczna jest niewielka, a konsekwencje bardzo poważne. Paląc odpady typu butelki PET, worki foliowe, gumy, opakowania po środkach chemicznych itp. powodujemy uwolnienie do atmosfery rakotwórczych dioksyn.

 

Wystarczy tylko chwilę pomyśleć – palę śmieci, dym z dioksynami wydobywa się z komina, a później wdycham to zatrute powietrze i narażam się na ciężkie choroby. Lepiej unikać sytuacji, w których zwykło się mówić „Mądry Polak po szkodzie”. Ponadto zgodnie z prawem każda osoba, która wbrew zakazowi, spala śmieci w swoich piecach podlega karze aresztu lub karze grzywny, która maksymalnie może wynieść nawet 5 tys. złotych.

 

Mimo chłodu i wczesnej pory gimnazjaliści z Nowej Wsi wyposażeni w transparenty, ulotki i specjalnie przygotowane charakteryzacje dzielnie uświadamiali kierowców i przechodniów o tym, że spalanie śmieci w przydomowych piecach i na powierzchni ziemi zatruwa nas i naszych najbliższych.

 

Z pewnością akcja została zauważona przez wielu mieszkańców naszej gminy, którzy świadomi jej przekazu przyłączą się do niej i zadbają o czyste powietrze i tym samym nasze zdrowie.   

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Opłaty za odpady komunalne

Opłaty za odpady komunalne 15.02.2016 16:15

Informujemy o sposobie naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

czytaj więcej
Koncert Pieśni Patriotycznej na góralską nutę. fot. Mariusz Marcysiak

Pieśni Patriotyczne na góralską nutę. 13.11.2017 21:15

Górale z Beskidu Śląskiego ponownie zawitali do Nowej Wsi. Tym razem przyczynkiem do wizyty był koncert pieśni patriotycznej z okazji obchodów 99. rocznicy Święta Niepodległości. Koncert, który w wykonaniu artystów ze Szczyrku okazał się niezwykle wzniosły.

czytaj więcej
Koncert kapeli góralskiej Ondraszki. fot. Mariusz Marcysiak

Ondraszki, haj! 15.10.2017 14:55

A trzech ich było szczyrkowskich górali i jedno góralka. Z samiutkiego Szczyrku do Nowej Wsi przyjechała z koncertem muzyki góralskiej kapela Ondraszki.

czytaj więcej
Zebranie mieszkańców Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Zebranie mieszkańców Nowej Wsi 01.10.2017 13:25

Zgodnie z zawiadomieniem sołtysa Nowej Wsi, Mariana Bośki w czwartek, 28 września odbyło się zebranie sołeckie, na którym mieszkańcy uchwalili fundusz sołecki na rok 2018.

czytaj więcej
Koncert kameralny. fot. Mariusz Marcysiak

Koncert muzyki dawnej 25.09.2017 20:35

Muzyka Antonio Vivaldigo, Georga Friedricha Händela i Jana Sebastiana Bacha zagościła w murach kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszkowie.

czytaj więcej
foto Urząd Gminy Michałowice

Awans nauczycieli gminnych szkół 15.09.2017 13:10

Na ostatniej sesji Rady Gminy Michałowice, która odbyła się 14 września br, powody do świętowania mieli nauczyciele gminnych szkół, którzy odebrali z rąk wójta gminy Michałowice, Krzysztofa Grabki akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego.


czytaj więcej
Piknik strażacki w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Piknik strażacki 12.09.2017 07:35

Na imprezę do strażaków w Nowej Wsi nie można było nie przyjść. Piknik rodzinny, który organizują już od ponad 10 lat zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie inaczej było w minioną niedzielę, 10 września.

czytaj więcej
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. fot. Mariusz Marcysiak

Witaj szkoło! 04.09.2017 13:35

I choć „Jeszcze w uszach szumią morskie fale, śpiewa głośno rześki, górski wiatr. Na wakacjach było, było tak wspaniale, ale teraz już do szkoły nadszedł czas.”

czytaj więcej
Michałowice - jadalnia

Wakacyjne remonty szkół 23.08.2017 13:45

Wakacje, wakacjami, a w gminnych szkołach praca wre. Właśnie kończą się remonty.

czytaj więcej
Żegnaj szkoło fot. Mariusz Marcysiak

Żegnaj szkoło! 23.06.2017 15:35

Uczniowie szkół doczekali się upragnionych wakacji. W końcu mogą odłożyć mundurki, teczki, podręczniki, zeszyty i odpocząć od nauki. Na zabawę i wypoczynek przyszedł czas.

czytaj więcej