Happening uczniów z Nowej Wsi

30.11.2016 11:50     193

„Kochasz dzieci, nie pal śmieci” – pod tym hasłem w środę, 30 listopada, gimnazjaliści z Nowej Wsi przeprowadzili niezwykle pouczający happening. Happening, który jest kontynuacją akcji edukacyjnej prowadzonej w ostatnim czasie we wszystkich gminnych szkołach podstawowych.


Godziny porannego szczytu komunikacyjnego i marsz gimnazjalistów ul. Główną od Zespołu Szkolno– Przedszkolnego do przystanku kolejki WKD w Nowej Wsi, zapewniło uczestnikom happeningu mocny i bezpośredni przekaz – Nie pal śmieci.

 

Proceder palenie śmieci w przydomowych piecach jest szczególnie zauważany w sezonie grzewczym, pogarszając tym samym, jakość powietrza. Wszyscy wiemy, że palenie śmieci  jest niezgodne z prawem, a  przede wszystkim jest szkodliwe dla naszego zdrowia, zdrowia naszych dzieci i środowiska, w którym żyjemy. Wiemy o tym, ale mimo to zdarzają się osoby, które podchodzą do tego lekceważąco, a jak mówią raporty WHO w Polsce, co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera około 45 tys. osób.

 

Osoby palące śmieci w przydomowych piecach nie zdają sobie sprawy, że ich wydajność energetyczna jest niewielka, a konsekwencje bardzo poważne. Paląc odpady typu butelki PET, worki foliowe, gumy, opakowania po środkach chemicznych itp. powodujemy uwolnienie do atmosfery rakotwórczych dioksyn.

 

Wystarczy tylko chwilę pomyśleć – palę śmieci, dym z dioksynami wydobywa się z komina, a później wdycham to zatrute powietrze i narażam się na ciężkie choroby. Lepiej unikać sytuacji, w których zwykło się mówić „Mądry Polak po szkodzie”. Ponadto zgodnie z prawem każda osoba, która wbrew zakazowi, spala śmieci w swoich piecach podlega karze aresztu lub karze grzywny, która maksymalnie może wynieść nawet 5 tys. złotych.

 

Mimo chłodu i wczesnej pory gimnazjaliści z Nowej Wsi wyposażeni w transparenty, ulotki i specjalnie przygotowane charakteryzacje dzielnie uświadamiali kierowców i przechodniów o tym, że spalanie śmieci w przydomowych piecach i na powierzchni ziemi zatruwa nas i naszych najbliższych.

 

Z pewnością akcja została zauważona przez wielu mieszkańców naszej gminy, którzy świadomi jej przekazu przyłączą się do niej i zadbają o czyste powietrze i tym samym nasze zdrowie.   

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Życie i dzieło Marii Skłodowskiej - Cure - spotkanie z autorem ksiązki

Życie i dzieło Marii Skłodowskiej - Cure - spotkanie z autorem ksiązki Data wydarzenia: 24.05.2018

W świetlicy w Nowej Wsi odbędzie się spotkanie z dr. hab. Tomaszem Pospiesznym, autorem książki opowiadającej o życiu i dziele Marii Skłodowskiej - Cure pt.: Nieskalana sławą (24 maja, godz. 18:00)

czytaj więcej
Zawody spławikowe nad Smugiem. fot. Mariusz Marcysiak

Świetny wynik zawodów wędkarskich na Smugu 23.04.2018 18:30

Mistrzostwo Klubu Wędkarskiego z Nowej Wsi o puchar wójta gminy Michałowice rozstrzygnięte, a waga złowionych ryb przekroczyła 140 kg.

czytaj więcej
Smakowity włoski klimat - warsztaty kulinarne w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Smakowity włoski klimat 09.04.2018 11:55

Świat stoi otworem i można go poznawać na wiele sposobów. Jednym z nich jest kuchnia, a dokładniej mówiąc warsztaty kulinarne, które w minioną sobotę, 7 kwietnia. odbyły się w nowowiejskiej świetlicy.

czytaj więcej
Wielkanocne spotkanie seniorów z Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie Wielkanocne Koła nr 3 w Nowej Wsi 23.03.2018 08:50

W licznym gronie członkowie Koła nr 3 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowej Wsi spotkali się, aby złożyć sobie świąteczne życzenia i symbolicznie podzielić się jajeczkiem.

czytaj więcej
Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” – edycja 2018. fot. Mariusz Marcysiak

Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” – edycja 2018 17.03.2018 21:55

Za nami Wielka Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools”. Koncert finałowy, w którym wystąpili laureaci konkursu odbył się 17 marca, w sali multimedialnej urzędu gminy.

czytaj więcej
Bornus Consort – franciszkański chorał gregoriański. fot. Mariusz Marcysiak

Bornus Consort – franciszkański chorał gregoriański 11.03.2018 21:30

Śpiew, który nastraja do modlitwy, wycisza i pomaga w jej kontemplacji.

czytaj więcej
Dzień Kobiet - Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Koncertowy Dzień Kobiet 10.03.2018 19:20

Koncert artystów z „Przylądka Kultury” niczym magnes przyciągnął całe rzesze pań do remizy strażackiej w Nowej Wsi i świetlicy Kaliszowy Gaik. To był prezent dla pań z okazji ich święta, Dnia Kobiet.

czytaj więcej
Zumba w Granicy. fot. Mariusz Marcysiak

Sportowo – taneczna gmina, czyli jak w miły sposób poprawić kondycję i uwolnić przy tym solidną dawkę endorfin. 09.03.2018 10:20

Jeżeli na co dzień brak nam energii i czujemy się przemęczeni, a także nierzadko podenerwowani, to znak, że potrzebujemy czegoś dla ucha i ciała.

czytaj więcej
Teatrzyk Kolorowa Wędrówka. fot. Mariusz Marcysiak

Kolorowa wędrówka 27.02.2018 02:45

Dziecięca wyprawa w świat kolorów w poszukiwaniu zielonej krainy.

czytaj więcej
Bal karnawałowy w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Tak się bawi, tak się bawi Nowa Wieś 05.02.2018 19:25

Bal karnawałowy w Nowej Wsi to już niemal tradycja. Tradycja, którą mieszkańcy bardzo chętnie kultywują i w której równie chętnie biorą udział. W tym roku odbył się już po raz szósty.

czytaj więcej