Happening uczniów z Nowej Wsi

30.11.2016 11:50     195

„Kochasz dzieci, nie pal śmieci” – pod tym hasłem w środę, 30 listopada, gimnazjaliści z Nowej Wsi przeprowadzili niezwykle pouczający happening. Happening, który jest kontynuacją akcji edukacyjnej prowadzonej w ostatnim czasie we wszystkich gminnych szkołach podstawowych.


Godziny porannego szczytu komunikacyjnego i marsz gimnazjalistów ul. Główną od Zespołu Szkolno– Przedszkolnego do przystanku kolejki WKD w Nowej Wsi, zapewniło uczestnikom happeningu mocny i bezpośredni przekaz – Nie pal śmieci.

 

Proceder palenie śmieci w przydomowych piecach jest szczególnie zauważany w sezonie grzewczym, pogarszając tym samym, jakość powietrza. Wszyscy wiemy, że palenie śmieci  jest niezgodne z prawem, a  przede wszystkim jest szkodliwe dla naszego zdrowia, zdrowia naszych dzieci i środowiska, w którym żyjemy. Wiemy o tym, ale mimo to zdarzają się osoby, które podchodzą do tego lekceważąco, a jak mówią raporty WHO w Polsce, co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera około 45 tys. osób.

 

Osoby palące śmieci w przydomowych piecach nie zdają sobie sprawy, że ich wydajność energetyczna jest niewielka, a konsekwencje bardzo poważne. Paląc odpady typu butelki PET, worki foliowe, gumy, opakowania po środkach chemicznych itp. powodujemy uwolnienie do atmosfery rakotwórczych dioksyn.

 

Wystarczy tylko chwilę pomyśleć – palę śmieci, dym z dioksynami wydobywa się z komina, a później wdycham to zatrute powietrze i narażam się na ciężkie choroby. Lepiej unikać sytuacji, w których zwykło się mówić „Mądry Polak po szkodzie”. Ponadto zgodnie z prawem każda osoba, która wbrew zakazowi, spala śmieci w swoich piecach podlega karze aresztu lub karze grzywny, która maksymalnie może wynieść nawet 5 tys. złotych.

 

Mimo chłodu i wczesnej pory gimnazjaliści z Nowej Wsi wyposażeni w transparenty, ulotki i specjalnie przygotowane charakteryzacje dzielnie uświadamiali kierowców i przechodniów o tym, że spalanie śmieci w przydomowych piecach i na powierzchni ziemi zatruwa nas i naszych najbliższych.

 

Z pewnością akcja została zauważona przez wielu mieszkańców naszej gminy, którzy świadomi jej przekazu przyłączą się do niej i zadbają o czyste powietrze i tym samym nasze zdrowie.   

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Koniec roku szkolnego 2018. fot. Mariusz Marcysiak

Koniec roku szkolnego 2018 25.06.2018 10:45

Nareszcie wakacje! Tak wyczekiwane przez wielu uczniów, którzy jak najszybciej chcieliby rozpocząć czas wspaniałej zabawy. Koniec roku szkolnego to także okazja do podsumowań i prezentacji osiągnięć, a tych w tym roku szkolnym było naprawdę sporo.

czytaj więcej
Gala Konkursu - Zdrowo i aktywnie w Gminie Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak

Zdrowo i aktywnie w Gminie Michałowice 21.06.2018 20:55

„Zdrowo i aktywnie w Gminie Michałowice” to nazwa gminnego konkursu, który propaguje zdrowy styl życia, a jego uroczysta gala, na której zostali nagrodzeni jego laureaci odbyła się 7 czerwca, w sali multimedialnej urzędu gminy.

czytaj więcej
Spotkania edukacyjne w gminnych szkołach Bezpieczne Wakacje. fot. Mariusz Marcysiak

W wakacje „Kręci mnie bezpieczeństwo” 20.06.2018 11:10

Już za kilka dni rozpoczną się upragnione wakacje, a ostatnie dni roku szkolnego są bardzo dobrą okazją na przypomnienie najważniejszych zasad bezpiecznego wypoczynku.

czytaj więcej
Dzień Dziecka w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Dzień Dziecka w Nowej Wsi 05.06.2018 22:05

Nie ma nic wspanialszego niż radość dziecka, dlatego też gry, zabawy, konkursy, tańce oraz całe mnóstwo atrakcji wypełniło piknik rodziny, który z okazji Dnia Dziecka odbył się w niedzielę, 3 czerwca, w Nowej Wsi.

czytaj więcej
Dziecięce zawody wędkarskie w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Dziecięce zawody wędkarskie 05.06.2018 20:20

3 czerwca najmłodsi mieszkańcy Nowej Wsi spróbowali swoich sił w dorocznych zawodach w wędkowaniu spławikowym.

czytaj więcej
Spotkanie z Tomaszem Pospiesznym autorem książki: Nieskalana sławą. fot. Mariusz Marcysiak

Nieskalana sławą 30.05.2018 10:25

Maria Skłodowska-Curie, historia wyjątkowej kobiety, która dzięki ciężkiej pracy, odwadze i uporowi wstrząsnęła światem nauki, ale przede wszystkim wpłynęła na życie ludzkości.

czytaj więcej
Zawody spławikowe nad Smugiem. fot. Mariusz Marcysiak

Świetny wynik zawodów wędkarskich na Smugu 23.04.2018 18:30

Mistrzostwo Klubu Wędkarskiego z Nowej Wsi o puchar wójta gminy Michałowice rozstrzygnięte, a waga złowionych ryb przekroczyła 140 kg.

czytaj więcej
Smakowity włoski klimat - warsztaty kulinarne w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Smakowity włoski klimat 09.04.2018 11:55

Świat stoi otworem i można go poznawać na wiele sposobów. Jednym z nich jest kuchnia, a dokładniej mówiąc warsztaty kulinarne, które w minioną sobotę, 7 kwietnia. odbyły się w nowowiejskiej świetlicy.

czytaj więcej
Wielkanocne spotkanie seniorów z Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie Wielkanocne Koła nr 3 w Nowej Wsi 23.03.2018 08:50

W licznym gronie członkowie Koła nr 3 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowej Wsi spotkali się, aby złożyć sobie świąteczne życzenia i symbolicznie podzielić się jajeczkiem.

czytaj więcej
Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” – edycja 2018. fot. Mariusz Marcysiak

Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” – edycja 2018 17.03.2018 21:55

Za nami Wielka Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools”. Koncert finałowy, w którym wystąpili laureaci konkursu odbył się 17 marca, w sali multimedialnej urzędu gminy.

czytaj więcej