Happening uczniów z Nowej Wsi

30.11.2016 11:50     193

„Kochasz dzieci, nie pal śmieci” – pod tym hasłem w środę, 30 listopada, gimnazjaliści z Nowej Wsi przeprowadzili niezwykle pouczający happening. Happening, który jest kontynuacją akcji edukacyjnej prowadzonej w ostatnim czasie we wszystkich gminnych szkołach podstawowych.


Godziny porannego szczytu komunikacyjnego i marsz gimnazjalistów ul. Główną od Zespołu Szkolno– Przedszkolnego do przystanku kolejki WKD w Nowej Wsi, zapewniło uczestnikom happeningu mocny i bezpośredni przekaz – Nie pal śmieci.

 

Proceder palenie śmieci w przydomowych piecach jest szczególnie zauważany w sezonie grzewczym, pogarszając tym samym, jakość powietrza. Wszyscy wiemy, że palenie śmieci  jest niezgodne z prawem, a  przede wszystkim jest szkodliwe dla naszego zdrowia, zdrowia naszych dzieci i środowiska, w którym żyjemy. Wiemy o tym, ale mimo to zdarzają się osoby, które podchodzą do tego lekceważąco, a jak mówią raporty WHO w Polsce, co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera około 45 tys. osób.

 

Osoby palące śmieci w przydomowych piecach nie zdają sobie sprawy, że ich wydajność energetyczna jest niewielka, a konsekwencje bardzo poważne. Paląc odpady typu butelki PET, worki foliowe, gumy, opakowania po środkach chemicznych itp. powodujemy uwolnienie do atmosfery rakotwórczych dioksyn.

 

Wystarczy tylko chwilę pomyśleć – palę śmieci, dym z dioksynami wydobywa się z komina, a później wdycham to zatrute powietrze i narażam się na ciężkie choroby. Lepiej unikać sytuacji, w których zwykło się mówić „Mądry Polak po szkodzie”. Ponadto zgodnie z prawem każda osoba, która wbrew zakazowi, spala śmieci w swoich piecach podlega karze aresztu lub karze grzywny, która maksymalnie może wynieść nawet 5 tys. złotych.

 

Mimo chłodu i wczesnej pory gimnazjaliści z Nowej Wsi wyposażeni w transparenty, ulotki i specjalnie przygotowane charakteryzacje dzielnie uświadamiali kierowców i przechodniów o tym, że spalanie śmieci w przydomowych piecach i na powierzchni ziemi zatruwa nas i naszych najbliższych.

 

Z pewnością akcja została zauważona przez wielu mieszkańców naszej gminy, którzy świadomi jej przekazu przyłączą się do niej i zadbają o czyste powietrze i tym samym nasze zdrowie.   

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Teatrzyk dla dzieci, pt.: Kolorowa Wędrówka

Teatrzyk dla dzieci, pt.: "Kolorowa Wędrówka" Data wydarzenia: 24.02.2018

Sołtysi i Rady Sołeckie Nowej Wsi, sołectwa Komorów i Pęcic Małych zapraszają na teatrzyk dla dzieci, pt.: "Kolorowa Wędrówka" (24 lutego, godz.: 11:00).

czytaj więcej
Bal karnawałowy w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Tak się bawi, tak się bawi Nowa Wieś 05.02.2018 19:25

Bal karnawałowy w Nowej Wsi to już niemal tradycja. Tradycja, którą mieszkańcy bardzo chętnie kultywują i w której równie chętnie biorą udział. W tym roku odbył się już po raz szósty.

czytaj więcej
Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś 13.01.2018 11:20

Rozpoczęły się Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości. Pierwszym wydarzeniem, które zainaugurowało tegoroczne obchody było widowisko artystyczne w wykonaniu uczniów klasy III b z gimnazjum w Nowej Wsi.

czytaj więcej
Zaprzęg Świętego Mikołaja zawitał do Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Zabawa choinkowa w Nowej Wsi 18.12.2017 15:00

Zaprzęg Świętego Mikołaja zawitał do Nowej Wsi, gdzie w minioną sobotę, 16 grudnia odbyła się zabawa choinkowa.

czytaj więcej
I miejsce w klasyfikacji generalnej „Mazovia Cup” dla gminy Michałowice

I miejsce w klasyfikacji generalnej „Mazovia Cup” dla gminy Michałowice 18.12.2017 10:40

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom, jak również ich opiekunom-trenerom, którzy reprezentowali gminę Michałowice w turniejach "Mazovia Cup" w roku szkolnym 2016/2017. To dzięki nim już po raz trzeci nasza gmina zajęła I miejsce w podsumowaniu Turniejów Sportowych organizowanych w ramach Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia”.

czytaj więcej
Spotkanie wigilijne seniorów z Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie wigilijne seniorów z Nowej Wsi 17.12.2017 18:50

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Z tej okazji członkowie Koła nr 3 Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, a także mieszkańcy Nowej Wsi oraz zaproszeni goście spotkali się, aby przełamać się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia.

czytaj więcej
Koncert Pieśni Patriotycznej na góralską nutę. fot. Mariusz Marcysiak

Pieśni Patriotyczne na góralską nutę. 13.11.2017 21:15

Górale z Beskidu Śląskiego ponownie zawitali do Nowej Wsi. Tym razem przyczynkiem do wizyty był koncert pieśni patriotycznej z okazji obchodów 99. rocznicy Święta Niepodległości. Koncert, który w wykonaniu artystów ze Szczyrku okazał się niezwykle wzniosły.

czytaj więcej
Koncert kapeli góralskiej Ondraszki. fot. Mariusz Marcysiak

Ondraszki, haj! 15.10.2017 14:55

A trzech ich było szczyrkowskich górali i jedno góralka. Z samiutkiego Szczyrku do Nowej Wsi przyjechała z koncertem muzyki góralskiej kapela Ondraszki.

czytaj więcej
Zebranie mieszkańców Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Zebranie mieszkańców Nowej Wsi 01.10.2017 13:25

Zgodnie z zawiadomieniem sołtysa Nowej Wsi, Mariana Bośki w czwartek, 28 września odbyło się zebranie sołeckie, na którym mieszkańcy uchwalili fundusz sołecki na rok 2018.

czytaj więcej
Koncert kameralny. fot. Mariusz Marcysiak

Koncert muzyki dawnej 25.09.2017 20:35

Muzyka Antonio Vivaldigo, Georga Friedricha Händela i Jana Sebastiana Bacha zagościła w murach kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszkowie.

czytaj więcej