09.04.2019 10:00

Wiosenne Porządki w Granicy i Nowej Wsi

331
Wiosna rozgościła się już w naszej gminie, a to dobra okazja, aby zrobić porządki nie tylko w naszych domach, czy ogródkach, ale również osiedlach i sołectwach. Krótko mówiąc pospolite ruszenie w walce ze śmieciami.

Tych niestety 7 kwietnia nie brakowało, co doskonale obrazują zdjęcia z kilku punktów zbiórki.

Obserwując wspólną inicjatywę samorządowców z Granicy i Nowej Wsi od razu dało się zauważyć, że czystość miejscowości, w których mieszkają leży na sercu nie tylko organizatorom akcji, ale niemal wszystkim mieszkańcom. Takie wrażenie można było odnieść przemierzając Granicę i Nową Wieś. Wszędzie można było spotkać mieszkańców przemierzających kolejne ulice w poszukiwaniu śmieci pozostawionych, a raczej wyrzuconych przez nieodpowiedzialnych ludzi. To dość osobliwe zachowanie, zwłaszcza że od pewnego czasu i zgodnie z obowiązującym prawem każdy kto zajmuje nieruchomość, nawet bez tytułu prawnego płaci za odbiór śmieci i nie ma możliwości uniknięcia tej opłaty. Ponadto Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmują od osób prywatnych [mieszkańców – red.] różnego rodzaju gabaryty bez dodatkowych opłat. W naszej gminie taki punkt znajduje się w Regułach przy ul. Granicznej 6 i czynny jest we wtorki 7:00 - 13:00, czwartki 13:00 - 19:00 i soboty 10:00 - 16:00.

Wiosenne prządki w Granicy i Nowej Wsi były pokazem solidarnej aktywności i to bez względu na status społeczny, zajmowane stanowisko, czy wiek. Na ulicach z workami w dłoniach można było spotkać rodziny z dziećmi, młodzież, dziadków, radnych, sołtysów i strażaków, na których pomoc zawsze można liczyć. To, co się udało zebrać uczestnicy zostawiali w jednym z 14 punktów zlokalizowanych w takich miejscach, żeby ich odległość nie sprawiała trudności i pozwalała na bezpieczny odbiór.

Niestety najwięcej worków zebrano w punkcie przy boisku obok szkoły, a wśród wielu przedmiotów przynoszonych przez uczestników akcji można było znaleźć stare opony, dywan, telewizor i fotele. Trudno to zrozumieć, ale te wszystkie przedmioty zostały znalezione w okolicznym lesie. Tym bardziej trudno, że ktoś musiał je tu przywieść, więc czemu nie zawiózł ich do PSZOKu?

Jednak najliczniejszymi śmieciami, które najczęściej były znajdowane w różnych miejscach m.in. przy ul. Rekreacyjnej, Szczęśliwej, Brzozowej, Głównej u zbiegu z Grodziską, Wiśniowej, Komorowskiej i Pruszkowskiej były szklane butelki oraz puszki po napojach alkoholowych. Prawdopodobnie te śmieci były wyrzucone przez osoby przejeżdżające lub przechodzące tymi ulicami. 

Tak szlachetna wspólna praca mieszkańców Granicy i Nowej Wsi zasługiwała na specjalne podziękowanie, które w imieniu organizatorów wyraziły: sołtys Nowej Wsi Elżbieta Biczyk i członkini zarządu osiedla Granica Agnieszka Paradowska. To udało się zrobić podczas popołudniowego ogniska, w trakcie którego oprócz pieczenia kiełbasek i słodkości, w tym waty cukrowej i wypieków, które przygortowały panie z nowopowstałych Kół Gospodyń Wiejskich Graniczanki z Granicy oraz Gospochy z Nowej Wsi, można było porozmawiać o tym, kto znalazł coś najbardziej niespotykanego w trakcie akcji „Rodzinne sprzątanie w Granicy i Nowej Wsi”.   

Popołudniowe ognisko na placu zabaw „Granicka Polanka” bardzo szybko zamieniło się w rodzinny piknik, co po akcji rodzinne sprzątanie było niemal oczywistą oczywistością i było jej wyśmienitym zwieńczeniem.

Przepyszne kiełbaski na ognisko ufundował sklep Małgorzaty Tolak, Granica, ul. Lawendowa 1. 

Worki, rękawiczki oraz wywóz odpadów zapewniła gmina Michałowice. 

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące odbioru opadów otrzymacie Państwo:

  • dzwoniąc pod nr telefonu: 22 350 91 11
  • lub pisząc na adres e-mail: odpady@michalowice.pl.
Podobne tematy: Granica, Nowa Wieś

Zobacz także