Święto Niepodległości - 11 Listopad 2017r. fot. Mariusz Marcysiak
Obchody rozpoczęła uroczysta msza św w intencji Ojczyzny. fot. Mariusz Marcysiak Następnie publiczność wysłuchała koncertu pieśni patriotycznych. fot. Mariusz Marcysiak Koncertu wysłuchał również wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka wraz z małżonką. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Oczywiście nie mogło zabraknąć przygotowanego przez cukiernię Łuksza okolicznościowego tortu, który uroczyście pokroili wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Na pikniku niepodległościowym były kiełbaski z grilla, a zadbali o to mieszkańcy Michałowic Wsi oraz Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak

W tym szczególnym dla wszystkich Polaków dniu, upamiętniamy odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Z tej okazji, w ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach, odbyła się uroczysta msza św. za Ojczyznę oraz koncert pieśni patriotycznej.


Uroczysta msza św. rozpoczęła obchody Święta Niepodległości w Michałowicach, a koncelebrował ją ks. proboszcz Marek Małkiewicz. Dziś jest nam łatwiej się jednoczyć niż w czasach, kiedy nasi przodkowe musieli walczyć o wolność i niepodległość ojczyzny. Ojczyzny, która jest dobrem nas wszystkich – mówił swojej homilii ks. proboszcz Marek Malkiewicz. Bądźmy wierni naszej wierze, ale także ludziom, którzy złożyli ofiarę ze swojego życia za naszą wolność. Bądź wierni dziedzictwu intelektualnemu, kulturalnemu i duchowemu, które nam pozostawili.  

 

Zaraz po zakończeniu mszy zebrani w kościele mieszkańcy naszej gminy oraz goście wysłuchali podniosłego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów: Anny Potyrały-Listwon – sopran, Kamili Malik – skrzypce, Pawła Lipnickiego – baryton oraz Pawła Listwonia – instrumenty klawiszowe. Koncert rozpoczęła niezwykle wzruszającą uwertura pochodząca ze znanego serialu „Polskie Drogi”, a której autorem jest Andrzej Kurylewicz. Pośród wielu utworów, których można było wysłuchać w ten świąteczny dzień znalazły się m. in. „Idzie żołnierz borem lasem”, „Maki”, „Pieśń rycerska”, „Pieśń konfederatów barskich”, „Mazurek 3.go maja”, „Sygnały”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Warszawianka”, „Modlitwa o pokój” i „O mój rozmarynie”. Jednak największe emocje wzbudziło wspólne wykonanie „Roty”, która należy do kanonu polskich pieśni patriotycznych i jest jednym z hymnów narodowych Polski. 

 

Koncert był dla nas wszystkich swoistą podróżą poprzez dzieje naszej ojczyzny – mówił wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka, dziękując artystom za wzruszający występ. Podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację uroczystości Święta Niepodległości, a w szczególności mieszkańcom Michałowic-Wsi z sołtys, Adrianą Król-Popiel na czele, mieszkańcom Opaczy-Kolonii pod przewodnictwem radnej, Anny Kamińskiej oraz wolontariuszom z Gminnego Centrum Wolontariatu pod kierownictwem koordynatora Marka Piątkowskiego, którzy w ramach społecznej inicjatywy przyczynili się do pomyślnego przebiegu uroczystości Święta Niepodległości.

 

Ostatnią częścią obchodów był piknik niepodległościowy, który jak co roku odbył się na dziedzińcu kościoła. Były kiełbaski i kaszanka z grilla, sławna grochówka strażaków z Nowej Wsi, słodycze, kawa i herbata. Oczywiście nie mogło również zabraknąć przygotowanego przez cukiernię Łuksza okolicznościowego tortu, który uroczyście pokroili wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka i ks. proboszcz Marek Małkiewicz.  

 

Wspaniała atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom, a uśmiech na twarzach niech będzie dowodem nie tylko na radość z uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, ale przede wszystkim radość ze świętowania niepodległości naszej ojczyzny.  

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś 13.01.2018 11:20

Rozpoczęły się Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości. Pierwszym wydarzeniem, które zainaugurowało tegoroczne obchody było widowisko artystyczne w wykonaniu uczniów klasy III b z gimnazjum w Nowej Wsi.

czytaj więcej
Koncert pieśni patriotycznej w Michałowicach. fot. Mariusz Marcysiak

Patriotycznie rozśpiewane Michałowice 21.11.2017 11:00

Wydarzeniem kończącym gminne obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, był koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu chóru „Michałowiczanka”.

czytaj więcej
Gminne obchody Święta Niepodległości. fot. Mariusz Marcysiak

Święto Niepodległości w Michałowicach 12.11.2016 09:55

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskaną przez Polskę niepodległość i jest tym świętem, w którym Polacy okazują swój patriotyzm. Z tej okazji 11 listopada, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach, odbyła się uroczysta msza św. za Ojczyznę oraz koncert pieśni patriotycznej po którym mieszkańcy udali się piknik niepodległościowy.

czytaj więcej
Wieczór Pieśni Patriotycznej w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Wieczór Pieśni Patriotycznej – Opacz-Kolonia 10.11.2016 22:40

W przeddzień Święta Niepodległości w świetlicy przy ul. Ryżowej 90, w Opaczy-Kolonii, miało miejsce uroczyste wydarzenie – Wieczór Pieśni Patriotycznej. Wydarzenie w trakcie, którego mieszkańcy wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów z chórów „Czerwone Korale i Czerwone Koraliki”.

czytaj więcej
Na pierwszym planie dzieci z zespołu wokalnego „Czerwone Koraliki”

„Wieczór pieśni patriotycznej” w Opaczy-Kolonii 14.11.2015 23:30

12 listopada 2015 r., w świetlicy w Opaczy-Kolonii, już po raz szósty, z okazji Święta Niepodległości odbyła się patriotyczna uroczystość.

czytaj więcej
Patriotyczny koncert w kościele w Michałowicach. Od lewej: Grażyna Mądroch, Jan Zakrzewski, Ryszard Morka i Ewelina Hańska

Uroczystość Święta Niepodległości gminy Michałowice 13.11.2015 23:10

11 listopada, jak co roku, w przepełnionym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach odbyła się gminna uroczystość Święta Niepodległości.

czytaj więcej
Patriotyczna uroczystość w kościele w Michałowicach. Za występ Piwnicy pod Baranami publiczność dziękuje na stojąco

Gminne obchody Dnia Niepodległości 13.11.2014 18:10

11 listopada 2014 r., w przepełnionym kościele pw. WNMP w Michałowicach, jak co roku, odbyła się gminna uroczystość obchodów Święta Niepodległości. Wziął w nich udział wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka, radni, sołtysi oraz przewodniczący zarządów osiedli.

czytaj więcej
Dzień Niepodległości wv Komorowie

Komorowianie śpiewem uczcili Dzień Niepodległości 13.11.2014 17:10

Już po raz szósty mieszkańcy Komorowa i Granicy spotkali się na Placu Paderewskiego by śpiewem pieśni patriotycznych uczcić 96 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pieśni patriotyczne i legionowe śpiewali wszyscy zebrani. W imprezie uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.


czytaj więcej
Koncert pieśni patriotycznych w Nowej Wsi

Koncert pieśni patriotycznych w Nowej Wsi 13.11.2014 12:40

W poniedziałek, 10 listopada, w Nowej Wsi, odbył się koncert pieśni patriotycznych. Wystąpili artyści: Małgorzata Orłowska, Roman Gryń i Bogdan Narloch. Imprezę zorganizowała Elżbieta Biczyk, radna z Nowej Wsi wraz z sołtysem i radą sołecką. Uczestniczył w niej Krzysztof Grabka, wójt gminy, z żoną.

czytaj więcej
Zespół Dur-Mol

Koncert patriotyczny Michałowic Wsi oraz Opaczy Małej 13.11.2014 12:20

9 listopada 2014 r., w sali multimedialnej w wyremontowanym budynku po urzędzie gminy w Michałowicach odbył się koncert pieśni i piosenki patriotycznej w wykonaniu zespołu Dur-Mol.

czytaj więcej