02.09.2021 18:30

„Dzień Otwarty” w Dziennym Domu Seniora+ w Komorowie

131
Miejsce z iście rodzinną atmosferą, w którym nie brakuje okazji do podtrzymania aktywności społecznych i ruchowych. Taki jest Dzienny Dom Seniora+ w Komorowie, dom, który powstał z myślą o seniorach.

Na stronie DDS+ w Komorowie czytamy – Dzienny Dom Senior+ w Komorowie zaprasza mieszkańców gminy Michałowice, osoby, które chcą jesień swego życia spędzić w otoczeniu życzliwych osób, kreatywnie i pożytecznie zagospodarować swój czas wzmacniając zdrowie psychiczne i fizyczne – oczywiście, jak piszą, tak robią. Można się było o tym przekonać 26 sierpnia podczas „Dnia Otwartego”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko podopiecznych, ale i wielu gości, wśród których była także Pani wójt, Małgorzata Pachecka.

O placówce i o tym jak powstała opowiedziała Dorota Sepczyńska, kierownik DDS+ w Komorowie.  Dom jest ośrodkiem wsparcia dla osób starszych, który działa zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, a swoja działalność rozpoczął w lutym 2019 roku i znajduje się w strukturze Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej gminy Michałowice. Zarówno dom, który posiada 30 miejsc dla kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, jak i otaczający go ogród są przystosowane do osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy gminy Michałowice mogą korzystać z opieki DDS+ w Komorowie przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Ponadto podopieczni, którzy mają trudności z dostaniem się do DDS+ mogą liczyć na transport zarówno do placówki, jak i do domu. W trakcie pobytu uczestnicy mają do dyspozycji liczne zajęcia i warsztaty. Dba o to wykwalifikowany personel, pięcioosobowa kadra, w skład której wchodzą: fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, dwóch opiekunów i kierownik - poinformowała Dorota Sepczyńska, kierownik DDS+ w Komorowie. – Podopieczni mają również zapewnione usługi socjalne i opiekuńcze takie jak śniadania, obiady, pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, usługi edukacyjne, kulturalno-oświatowe, aktywności ruchowej, kinezyterapii, konsultacje specjalistyczne i porady – dodała.

Budynek, w którym funkcjonuje DDS+ pełnił wiele funkcji. – Zanim w tym miejscu powstał Dzienny Dom Seniora + było wiele różnych przeznaczeń tego budynku, ale żadna z tych inwestycji nie powiodła się tak dobrze jak Dzienny Dom Seniora + – mówi Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice. - Jak dobrze jest zbudować dom, który służy innym osobom. Ten dom jest otwarty dla wszystkich seniorów w całej gminie Michałowice. Naprawdę to jest najlepszy projekt, który spotkał ten budynek i najlepsze jego wykorzystanie – dodaje.

Podczas uroczystości Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice, wręczyła pamiątkowe dyplomy najbardziej aktywnym seniorom.

Miłą niespodziankę dla seniorów miał Michał Jeżewski, prezes wydawnictwa książkowego "Fronda" i jednocześnie przewodniczący zarządu Osiedla Komorów, który wzbogacił bibliotekę DDS+ o piękne wydawnictwa książkowe.

Podczas „Dnia Otwartego”, goście mogli zapoznać się z budynkiem, jego wyposażeniem jak i ofertą DDS+ w Komorowie. Dom dysponuje: salą rehabilitacyjną wyposażoną w sprzęt do gimnastyki i kinezyterapii indywidualnej, biblioteką, salą klubową, salą ogólną, pokojem ciszy, gabinetem do konsultacji specjalistycznych, kuchnią, pełnym węzłem sanitarnym, szatnią, przestronnym holem i korytarzem. 

Oczywiście nie mogło również zabraknąć prezentacji zajęć i warsztatów, które cieszą się wśród seniorów dużą popularnością. Była to ledwie część z tego co na co dzień dom oferuje swoim podopiecznym, a i tak kilkugodzinny program był wypełniony co do minuty. W programie znalazły się m.in.: zajęcia z dogoterapii, aktywności ruchowej, treningu umysłu, muzykoterapii i warsztatów decoupage. Wydarzenie uświetnił koncert chóru „Michałowiczanka”, kierowanego przez Piotra Gwiazdeckiego. 

Po prezentacji, na uczestników czwartkowego wydarzenia czekały wyjątkowe pyszności, przygotowane podczas warsztatów kulinarnych. Smakołyki przygotowali własnoręcznie podopieczni DDS+ w Komorowie.

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: DDS+, dzień otwarty, dom seniora

Zobacz także