Rozpoczęły się Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości. Pierwszym wydarzeniem, które zainaugurowało tegoroczne obchody było widowisko artystyczne w wykonaniu uczniów klasy III b z gimnazjum w Nowej Wsi.


Historia odzyskania przez Polskę niepodległości to pełna heroicznej walki opowieść o poświęceniu i miłości do ojczyzny. Dziś na szczęście nie trzeba walczyć, a swój patriotyzm i miłość do ojczyzny można okazywać na wiele sposobów. Między innymi taki w jaki zaprezentowali to w czwartek, 11 stycznia gimnazjaliści z Nowej Wsi.

 

To było wyjątkowe widowisko. Podróż poprzez dzieje, kiedy to nasi rodacy nie szczędzili sił w walce z zaborcami. Nowowiejska młodzież z wielką pieczołowitością przedstawiła największe i zarazem najważniejsze wydarzenie tamtych czasów. Czym niejednokrotnie wzbudzała podziw wśród zgromadzonej w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego publiczności. Publiczność, wśród której był także wójt gminy Michałowice – Krzysztof Grabka oraz przewodnicząca rady gminy – Elżbieta Biczyk i przewodnicząca rady rodziców – Agata Tomaszewska.

 

Sto lat wolnej Polski jeszcze nie równoważy nam tego czasu, kiedy to Państwa Polskiego nie było na mapach. Ale dziś z dumą i radością obserwujemy z jak dużym zapałem młodzież poznaje te wszystkie zagadnienia, które są związane z odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę. Szczególnie gdy w tym roku obchodzimy setną rocznicę – mówił wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka.

 

W widowisku, które zostało przygotowane pod okiem Elżbiety Gąsior i Małgorzaty Gajownik nie zabrakło również elementów związanych z naszą gminą. Były wspomnienia m.in. Marii Dąbrowskiej i Antoniego Marylskiego ówczesnego właściciela Dworu Polskiego w Pęcicach.

 

Występ gimnazjalistów zakończyła owacja na stojąco, a słowa uznania za wspaniały występ złożyła wicedyrektor Jadwiga Jodłowska, dodając – „duma nas rozpiera, że jesteście naszymi uczniami”.

 

Podziękowania dla młodzieży przekazała również przewodnicząca rady gminy, Elżbieta Biczyk - tą lekcją historii zagraliście nam na strunach duszy. Mogliśmy sobie wyobrazić tą radość, którą czuli nasi rodacy 11 listopada 1918 roku.   

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Dzień Dziecka w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Dzień Dziecka w Nowej Wsi 05.06.2018 22:05

Nie ma nic wspanialszego niż radość dziecka, dlatego też gry, zabawy, konkursy, tańce oraz całe mnóstwo atrakcji wypełniło piknik rodziny, który z okazji Dnia Dziecka odbył się w niedzielę, 3 czerwca, w Nowej Wsi.

czytaj więcej
Dziecięce zawody wędkarskie w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Dziecięce zawody wędkarskie 05.06.2018 20:20

3 czerwca najmłodsi mieszkańcy Nowej Wsi spróbowali swoich sił w dorocznych zawodach w wędkowaniu spławikowym.

czytaj więcej
Spotkanie z Tomaszem Pospiesznym autorem książki: Nieskalana sławą. fot. Mariusz Marcysiak

Nieskalana sławą 30.05.2018 10:25

Maria Skłodowska-Curie, historia wyjątkowej kobiety, która dzięki ciężkiej pracy, odwadze i uporowi wstrząsnęła światem nauki, ale przede wszystkim wpłynęła na życie ludzkości.

czytaj więcej
Zawody spławikowe nad Smugiem. fot. Mariusz Marcysiak

Świetny wynik zawodów wędkarskich na Smugu 23.04.2018 18:30

Mistrzostwo Klubu Wędkarskiego z Nowej Wsi o puchar wójta gminy Michałowice rozstrzygnięte, a waga złowionych ryb przekroczyła 140 kg.

czytaj więcej
Smakowity włoski klimat - warsztaty kulinarne w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Smakowity włoski klimat 09.04.2018 11:55

Świat stoi otworem i można go poznawać na wiele sposobów. Jednym z nich jest kuchnia, a dokładniej mówiąc warsztaty kulinarne, które w minioną sobotę, 7 kwietnia. odbyły się w nowowiejskiej świetlicy.

czytaj więcej
Wielkanocne spotkanie seniorów z Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie Wielkanocne Koła nr 3 w Nowej Wsi 23.03.2018 08:50

W licznym gronie członkowie Koła nr 3 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowej Wsi spotkali się, aby złożyć sobie świąteczne życzenia i symbolicznie podzielić się jajeczkiem.

czytaj więcej
Bornus Consort – franciszkański chorał gregoriański. fot. Mariusz Marcysiak

Bornus Consort – franciszkański chorał gregoriański 11.03.2018 21:30

Śpiew, który nastraja do modlitwy, wycisza i pomaga w jej kontemplacji.

czytaj więcej
Dzień Kobiet - Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Koncertowy Dzień Kobiet 10.03.2018 19:20

Koncert artystów z „Przylądka Kultury” niczym magnes przyciągnął całe rzesze pań do remizy strażackiej w Nowej Wsi i świetlicy Kaliszowy Gaik. To był prezent dla pań z okazji ich święta, Dnia Kobiet.

czytaj więcej
Zumba w Granicy. fot. Mariusz Marcysiak

Sportowo – taneczna gmina, czyli jak w miły sposób poprawić kondycję i uwolnić przy tym solidną dawkę endorfin. 09.03.2018 10:20

Jeżeli na co dzień brak nam energii i czujemy się przemęczeni, a także nierzadko podenerwowani, to znak, że potrzebujemy czegoś dla ucha i ciała.

czytaj więcej
Teatrzyk Kolorowa Wędrówka. fot. Mariusz Marcysiak

Kolorowa wędrówka 27.02.2018 02:45

Dziecięca wyprawa w świat kolorów w poszukiwaniu zielonej krainy.

czytaj więcej