13.01.2018 11:20

Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś

477
Rozpoczęły się Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości. Pierwszym wydarzeniem, które zainaugurowało tegoroczne obchody było widowisko artystyczne w wykonaniu uczniów klasy III b z gimnazjum w Nowej Wsi.

Historia odzyskania przez Polskę niepodległości to pełna heroicznej walki opowieść o poświęceniu i miłości do ojczyzny. Dziś na szczęście nie trzeba walczyć, a swój patriotyzm i miłość do ojczyzny można okazywać na wiele sposobów. Między innymi taki w jaki zaprezentowali to w czwartek, 11 stycznia gimnazjaliści z Nowej Wsi.

 

To było wyjątkowe widowisko. Podróż poprzez dzieje, kiedy to nasi rodacy nie szczędzili sił w walce z zaborcami. Nowowiejska młodzież z wielką pieczołowitością przedstawiła największe i zarazem najważniejsze wydarzenie tamtych czasów. Czym niejednokrotnie wzbudzała podziw wśród zgromadzonej w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego publiczności. Publiczność, wśród której był także wójt gminy Michałowice – Krzysztof Grabka oraz przewodnicząca rady gminy – Elżbieta Biczyk i przewodnicząca rady rodziców – Agata Tomaszewska.

 

Sto lat wolnej Polski jeszcze nie równoważy nam tego czasu, kiedy to Państwa Polskiego nie było na mapach. Ale dziś z dumą i radością obserwujemy z jak dużym zapałem młodzież poznaje te wszystkie zagadnienia, które są związane z odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę. Szczególnie gdy w tym roku obchodzimy setną rocznicę – mówił wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka.

 

W widowisku, które zostało przygotowane pod okiem Elżbiety Gąsior i Małgorzaty Gajownik nie zabrakło również elementów związanych z naszą gminą. Były wspomnienia m.in. Marii Dąbrowskiej i Antoniego Marylskiego ówczesnego właściciela Dworu Polskiego w Pęcicach.

 

Występ gimnazjalistów zakończyła owacja na stojąco, a słowa uznania za wspaniały występ złożyła wicedyrektor Jadwiga Jodłowska, dodając – „duma nas rozpiera, że jesteście naszymi uczniami”.

 

Podziękowania dla młodzieży przekazała również przewodnicząca rady gminy, Elżbieta Biczyk - tą lekcją historii zagraliście nam na strunach duszy. Mogliśmy sobie wyobrazić tą radość, którą czuli nasi rodacy 11 listopada 1918 roku.   

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także