Rozpoczęły się Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości. Pierwszym wydarzeniem, które zainaugurowało tegoroczne obchody było widowisko artystyczne w wykonaniu uczniów klasy III b z gimnazjum w Nowej Wsi.


Historia odzyskania przez Polskę niepodległości to pełna heroicznej walki opowieść o poświęceniu i miłości do ojczyzny. Dziś na szczęście nie trzeba walczyć, a swój patriotyzm i miłość do ojczyzny można okazywać na wiele sposobów. Między innymi taki w jaki zaprezentowali to w czwartek, 11 stycznia gimnazjaliści z Nowej Wsi.

 

To było wyjątkowe widowisko. Podróż poprzez dzieje, kiedy to nasi rodacy nie szczędzili sił w walce z zaborcami. Nowowiejska młodzież z wielką pieczołowitością przedstawiła największe i zarazem najważniejsze wydarzenie tamtych czasów. Czym niejednokrotnie wzbudzała podziw wśród zgromadzonej w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego publiczności. Publiczność, wśród której był także wójt gminy Michałowice – Krzysztof Grabka oraz przewodnicząca rady gminy – Elżbieta Biczyk i przewodnicząca rady rodziców – Agata Tomaszewska.

 

Sto lat wolnej Polski jeszcze nie równoważy nam tego czasu, kiedy to Państwa Polskiego nie było na mapach. Ale dziś z dumą i radością obserwujemy z jak dużym zapałem młodzież poznaje te wszystkie zagadnienia, które są związane z odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę. Szczególnie gdy w tym roku obchodzimy setną rocznicę – mówił wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka.

 

W widowisku, które zostało przygotowane pod okiem Elżbiety Gąsior i Małgorzaty Gajownik nie zabrakło również elementów związanych z naszą gminą. Były wspomnienia m.in. Marii Dąbrowskiej i Antoniego Marylskiego ówczesnego właściciela Dworu Polskiego w Pęcicach.

 

Występ gimnazjalistów zakończyła owacja na stojąco, a słowa uznania za wspaniały występ złożyła wicedyrektor Jadwiga Jodłowska, dodając – „duma nas rozpiera, że jesteście naszymi uczniami”.

 

Podziękowania dla młodzieży przekazała również przewodnicząca rady gminy, Elżbieta Biczyk - tą lekcją historii zagraliście nam na strunach duszy. Mogliśmy sobie wyobrazić tą radość, którą czuli nasi rodacy 11 listopada 1918 roku.   

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Teatrzyk dla dzieci, pt.: Kolorowa Wędrówka

Teatrzyk dla dzieci, pt.: "Kolorowa Wędrówka" Data wydarzenia: 24.02.2018

Sołtysi i Rady Sołeckie Nowej Wsi, sołectwa Komorów i Pęcic Małych zapraszają na teatrzyk dla dzieci, pt.: "Kolorowa Wędrówka" (24 lutego, godz.: 11:00).

czytaj więcej
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu 14.02.2018 08:40

PGE Rejon energetyczny Pruszków informuje o planowanej przerwie w dostawie energii elektrycznej w dniach 20-21 lutego w miejscowościach: Reguły, Nowa Wieś oraz Pęcice Małe.

czytaj więcej
Bal karnawałowy w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Tak się bawi, tak się bawi Nowa Wieś 05.02.2018 19:25

Bal karnawałowy w Nowej Wsi to już niemal tradycja. Tradycja, którą mieszkańcy bardzo chętnie kultywują i w której równie chętnie biorą udział. W tym roku odbył się już po raz szósty.

czytaj więcej
Zaprzęg Świętego Mikołaja zawitał do Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Zabawa choinkowa w Nowej Wsi 18.12.2017 15:00

Zaprzęg Świętego Mikołaja zawitał do Nowej Wsi, gdzie w minioną sobotę, 16 grudnia odbyła się zabawa choinkowa.

czytaj więcej
Spotkanie wigilijne seniorów z Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie wigilijne seniorów z Nowej Wsi 17.12.2017 18:50

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Z tej okazji członkowie Koła nr 3 Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, a także mieszkańcy Nowej Wsi oraz zaproszeni goście spotkali się, aby przełamać się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia.

czytaj więcej
Koncert pieśni patriotycznej w Michałowicach. fot. Mariusz Marcysiak

Patriotycznie rozśpiewane Michałowice 21.11.2017 11:00

Wydarzeniem kończącym gminne obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, był koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu chóru „Michałowiczanka”.

czytaj więcej
Święto Niepodległości - 11 Listopad 2017r. fot. Mariusz Marcysiak

11 listopada – Święto Niepodległości 13.11.2017 21:35

W tym szczególnym dla wszystkich Polaków dniu, upamiętniamy odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Z tej okazji, w ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach, odbyła się uroczysta msza św. za Ojczyznę oraz koncert pieśni patriotycznej.

czytaj więcej
Koncert Pieśni Patriotycznej na góralską nutę. fot. Mariusz Marcysiak

Pieśni Patriotyczne na góralską nutę. 13.11.2017 21:15

Górale z Beskidu Śląskiego ponownie zawitali do Nowej Wsi. Tym razem przyczynkiem do wizyty był koncert pieśni patriotycznej z okazji obchodów 99. rocznicy Święta Niepodległości. Koncert, który w wykonaniu artystów ze Szczyrku okazał się niezwykle wzniosły.

czytaj więcej
Koncert kapeli góralskiej Ondraszki. fot. Mariusz Marcysiak

Ondraszki, haj! 15.10.2017 14:55

A trzech ich było szczyrkowskich górali i jedno góralka. Z samiutkiego Szczyrku do Nowej Wsi przyjechała z koncertem muzyki góralskiej kapela Ondraszki.

czytaj więcej
Zebranie mieszkańców Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Zebranie mieszkańców Nowej Wsi 01.10.2017 13:25

Zgodnie z zawiadomieniem sołtysa Nowej Wsi, Mariana Bośki w czwartek, 28 września odbyło się zebranie sołeckie, na którym mieszkańcy uchwalili fundusz sołecki na rok 2018.

czytaj więcej