13.05.2019 11:55

Jubileusz Biblioteki Publicznej w Michałowicach

352
Pachnąca książkami, nowoczesna, interaktywna, otwarta na czytelnika i jego potrzeby. Taka jest Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice, która w tym roku obchodzi 65 - lecie powstania.

Tak szczególny jubileusz zasługuje na wyjątkowe uczczenie, dlatego też w sobotę, 11 maja w sali multimedialnej urzędu gminy odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięło wielu zaproszonych gości. W szczególności czytelników, ale i również obecnych oraz byłych samorządowców, którzy przez lata wspierali bibliotekę swoimi działaniami.

To było popołudnie wypełnione pięknym słowem mówionym i śpiewanym. Były życzenia i podziękowania dla czytelników, przyjaciół i pracowników biblioteki.

W pierwszej części gali dyrektor, Ewa Kisiel przedstawiła rys historyczny biblioteki. Przez 60 lat swojej działalności biblioteka wielokrotnie zmieniała siedzibę i poza każdym razem miejsca na pomieszczenie książek nie było zbyt wiele. W roku 2014 biblioteka otrzymała nowy lokal przy ul. Raszyńskiej 34 [dawniej budynek urzędu gminy – przyp. red] i tu rozwinęła swoje skrzydła.

Dziś Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice zapewnia czytelnikom dostęp do wiedzy i informacji zgromadzonych w 42 000 woluminach. W tym miejscu warto podkreślić, iż jest to bardzo duża liczba nie tylko jak na bibliotekę wiejską, ale i na miejską, gdzie niejedna z nich nie może się poszczycić tak dużym księgozbiorem. W zbiorach biblioteki oprócz książek czytelnicy znajdą audiobooki, filmy, dokumenty dźwiękowe i ebooki.

Zadowolenia z tak szerokiej oferty nie kryją czytelnicy, mieszkańcy naszej gminy. Pomysł z ebookami, które mogę czytać, kiedy i gdzie chcę jest rewelacyjny – mówił jeden z czytelników podczas niedawnego pikniku charytatywnego,  na którym swoje stoisko miała również biblioteka, a dokładniej filia biblioteki w Nowej Wsi. Słów zadowolenia i wdzięczności nie brakowało również podczas jubileuszowej gali. Ciekawe, intrygujące, wzruszające po prostu chce się czytać – mówiła czytelniczka we foyer. I faktycznie chce się czytać, a nierzadko tak bardzo, że wolumin przeczytanych tytułów w ciągu jednego roku przekracza 100 na osobę. Tak jak w przypadku Lucyny Bysiek i reprezentanta młodego pokolenia Stasia Panka. W bibliotece michałowickiej czyta się również od dawna, a do czytelników z najdłuższym stażem należy m.in. Jerzy Zabłocki, który z biblioteką jest już od 57 lat.    

Biblioteka Publiczna w Michałowicach oraz jej filia w Nowej Wsi to nie tylko i wyłącznie książki. To także różnego rodzaju warsztaty artystyczne, spektakle, prezentacje, wystawy i spotkania autorskie, na które przychodzi wielu czytelników. Tak jak na spotkanie z Mariuszem Szczygłem czy Wojciechem Chmielarzem. Kierownictwo i pracownicy swoją pracą i zaangażowaniem zarażają również czytelników, a efektem tego jest powstały pięć lat temu Dyskusyjny Klub Książki w Michałowicach, który założyły Ewa Klejment i Anna Wlaźnik.

Czym było by życie bez książek. To było by życie bez pięknego języka, bez wyobraźni, bez marzeń. Na pewno nikt z nas takiego nie chce, dlatego też cieszę się, że w naszej gminie mamy biblioteki. Biblioteki takie, które są chętnie odwiedzane przez czytelników. Biblioteki, które promują książkę – mówiła wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka. Jesteśmy takim krajem, w którym jeszcze nie do końca przyjęło się czytanie książek elektronicznych. Jednak lubimy książki w tej tradycyjnej formie. Książki, które pachną papierem i pachną drukiem… Spotkaliśmy się tutaj po to, żeby przede wszystkim docenić obecnych i byłych pracowników Biblioteki Gminnej w Michałowicach. Z tej okazji wójt – Małgorzata Pachecka oraz przewodnicząca rady gminy – Beata Rycerska wręczyły na ręce dyrektor Ewy Kisiel pamiątkowy dyplom z dedykacją.

Nie lada atrakcją obchodów jubileuszu 65-lecia powstania biblioteki w Michałowicach był koncert Łódzkiego Teatru Piosenki, który zabrał gości w podróż po muzyczny świecie znanych i lubianych przebojów.

Oczywiście na urodzinach nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu – jakże by inaczej, w kształcie książki. Jego uroczyste pokrojenie zakończyło część oficjalną uroczystości, po której przyszedł czas na liczne rozmowy i dyskusje, ale nie tylko. Tego dnia wiele podziękowań, gratulacji i życzeń od czytelników płynęło do kierownictwa i pracowników Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice. Niezwykle cennych i motywujących do dalszej jakże potrzebnej pracy. My też się do nich przyłączamy i życzymy 100 lat!

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także