05.07.2024 08:00

Letni piknik w Zielonej Willi

108
W sobotę, 29 czerwca, Zielona Willa w Komorowie zaprosiła mieszkańców gminy na letni piknik, w trakcie którego odkrywano jej tajemnice.

Bilsko 100-letnia willa projektu Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy ponownie otwiera swoje podwoje. Co prawdaż na razie tylko ogrodowe, ale w wakacyjne popołudnie to najlepsze miejsce do rodzinno-sąsiedzkich spotkań.

Na letni piknik w ogrodach Zielonej Willi, zwanej również willą Grabowskich, zaprosiła wójt Małgorzata Pachecka wraz ze Stowarzyszeniem Projekt Raszyn.

Ta unikatowa modernistyczna budowla nie tylko w naszej gminie, ale i w skali naszego kraju, posiada wyjątkowe walory estetyczne i funkcjonalne. W 2023 roku dzięki staraniom gminy Michałowice i dofinasowaniu z samorządu województwa mazowieckiego willa stała się własnością naszej gminy. Jej zakup pozwoli na stworzenie „Domu Idei Miasta Ogrodu Komorów”.

To w przyszłości, po wykonaniu odpowiednich remontów. Natomiast teraz Zielona Willa zaprosiła mieszkańców gminy do swoich ogrodów, gdzie teraźniejszość przeplatała się z historią.

Już od wejścia uczestników witały smakowite pyszności i słodkości. Pyszności nie brakowało także na stoisku ze zdrowymi zielonymi koktajlami. Odbywały się warsztaty kreatywne i artystyczne. Była też okazja do własnoręcznego albo wspólnego z rodzicami zbudowania domku dla zapylaczy. Te przybierały przeróżne i czasem zaskakujące kształty i formy. Na chętnych czekały także warsztaty malarskie.

Pouczające i przydatne było spotkanie z twórczością „księżniczki sztuki polskiej”, Zofii Stryjeńskiej. W trakcie pikniku odczytano fragmenty z kodeksu zasad savoi-vivre’u, który lata temu wyszedł spod pióra Zofii Stryjeńskiej. To były naprawdę bardzo cenne rady. Tych nie brakowało również podczas krótkich warsztatów tanecznych.

Jeżeli natomiast chodzi o historię, to uczestników pikniku zaprosił Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, a dokładnie do podróży 3D w czasie. Chętni zasiadali wygodnie w fotelu, zakładali gogle VR i ruszali w filmową podróż razem z jednym z pięciu seansów. Do wyboru były: Dża-Dża” – dramat wojenny o utytułowanej polskiej tenisistce Jadwidze Jędrzejowskiej; „Nie kochać w taką noc” – komedia muzyczna w międzywojennym kabarecie z gwiazdą – Aleksandrem Żabczyńskim w roli głównej; „Kino” – film szkatułkowy o Kazimierzu Prószyńskim w 120. rocznicę stworzenia pierwszej polskiej produkcji fabularnej; „Wiktoria 1920” – widz staje się bohaterem sierpnia 1920, gdy podczas wojny polsko-bolszewickiej rusza dostarczyć depeszę do Warszawy i „MS Piłsudski” – podwodna podróż na pokład MS Piłsudskiego – słynnego polskiego transatlantyku.

Bez dwóch zdań, to było udane popołudnie, w trakcie które nie brakowało okazji do świetnej zabawy w rodzinnym gronie i ciekawym miejscu.

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Zielona willa, Komorów, piknik

Zobacz także