Maroko – brama orientu. Spotkanie z Piotrem Kowalczykiem. fot. Mariusz Marcysiak
fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Piotr Kowalczyk - . podróżnik, geograf, pilot wycieczek i nauczyciel. fot. Mariusz Marcysiak Na slajdzie medyna w Marrakeszu. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Na zakończenie podróżnik odpowiadał na pytania uczestników spotkania. fot. Mariusz Marcysiak

W poniedziałek, 19 września każdy, kto zawitał do sali multimedialnej przy ul. Raszyńskiej w Michałowicach, choć na chwilę mógł się przenieść do Królestwa Marokańskiego.


Spotkanie, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice, poprowadził Piotr Kowalczyk - podróżnik, geograf, pilot wycieczek i nauczyciel, który odwiedza różne części świata, a następnie dzieli się z ludźmi sowimi spostrzeżeniami z wypraw.

 

Poniedziałkowe spotkanie było dla jego uczestników niezwykłą wirtualną podróżą po wyjątkowo ciekawym i interesującym kraju, pełnym kolorów i zróżnicowanych terenów. Swoją opowieść o Maroku Piotr Kowalczyk rozpoczął od ogólnej prezentacji tego kraju.

Kraj arabski z kulturą różniącą się od naszej, europejskiej w oficjalnej komunikacji urzędowej posługuje się językiem francuskim, który obok arabskiego jest również najczęściej używanym językiem wśród jego mieszkańców, ale bez obaw w większych miastach spokojnie będziemy mogli porozumieć się po angielsku. Kraj zamieszkany w 90% przez Arabów i Berberów jest otwarty na przybyszy z zewnątrz, a jednym z czynników tej otwartości jest zapewne bliskie położenie Europy.    

 

Półtoragodzinne spotkanie, podczas którego odbyła się krótka podroż, z Rabatu, stolicy kraju poprzez Casablance, Marrakesz, Fez, Rabat, Agadir i Tanger po podnóża gór Atlas i pustynie Ergu Chigaga i Erg Chebbi.

 

Maroko – brama orientu, to opowieść o niezwykle ciekawym kraju, życiu jego mieszkańców, kuchni, a także cała garść cennych wskazówek dla chcących odwiedzić ten kraj.

 

Piotr Kowalczyk – Podróżnik, geograf, pasjonat fotografii, kolekcjoner, zbieracz minerałów i skamieniałości.  W Polsce geograf i pilot wycieczek, studiował w Norwegii, jest nauczycielem geografii i języka angielskiego. Podróże zaczynał od wycieczek górskich i działalności w PTTK, potem przyszedł czas na wyprawy z cyklu „wszędzie da się rozbić namiot”- pustynie Maroka, wyspy na środku fiordów na Lofotach, bezdroża Masywu Centralnego czy norweskie góry zimą. W końcu Indie, Wyprawa do Afryki Zachodniej, ostatnio Gruzja i Sri Lanka. Miłośnik kultury Azji i jazdy autostopem. Pasjonuje go nieznane, ciągłe odkrywanie miejsc i podróże survivalowe. Woli jeździć tam gdzie kończy się droga. 

Założyciel serwisu Globtroterzy.net, pomysłodawca festiwalu Tydzień Ziemi na Uniwersytecie Szczecińskim.

 

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy 08.05.2018 09:55

Z tej okazji osobom pracującym w gminnych bibliotekach życzymy dużo zdrowia, pozytywnej energii oraz satysfakcji z każdej chwili spędzonej z czytelnikami. Niech książek i miłośników lektury wciąż Wam przybywa, a realizowane przez Was projekty przyciągają jak największą liczbę uczestników.

czytaj więcej
Warsztaty wielkanocne w bibliotekach

Warsztaty wielkanocne w bibliotekach 20.03.2018 15:05

W Bibliotece Publicznej Gminy Michałowice oraz jej filii w Nowej Wsi, w sobotę 17 marca, odbyły się Rodzinne warsztaty wielkanocne prowadzone przez Magdalenę Mosiejczyk-Gołos.

czytaj więcej
Świąteczne warsztaty w michałowickiej bibliotece

Świąteczne warsztaty w michałowickiej bibliotece 14.12.2017 12:45

Tradycyjnie już przed Świętami Bożego Narodzenia w michałowickiej bibliotece odbyły się rodzinne warsztaty. Wszyscy dobrze się bawili, a po warsztatach wrócili do domu z własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi.

czytaj więcej
Noc bibliotek w Michałowicach

Noc bibliotek w Michałowicach 07.06.2017 08:30

Za nami noc pełna wrażeń! Gośćmi Nocy Bibliotek były Beata Frankowska-Patrzykont oraz Joanna Miś-Skrzypczak, które zabrały uczestników w podróż do egzotycznych Indii oraz Ameryki Północnej przedstawiając dzieciom opowieści ziemi.

czytaj więcej
Tydzień Bibliotek za nami!

Tydzień Bibliotek za nami! 17.05.2017 14:25

W Bibliotece Publicznej Gminy Michałowice w dniach 8-15 maja odbyła się XIV edycja ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek.

czytaj więcej
Zofia i Ignacy Solarzowie. Idąc ku ludziom. fot. Mariusz Marcysiak

„Zofia i Ignacy Solarzowie. Idąc ku ludziom” 28.02.2017 12:35

W poniedziałek 27 lutego, w bibliotece w Michałowicach została otwarta wystawa opowiadająca o życiu i twórczości Zofii i Ignacego Solarzów – architektach Uniwersytetów Ludowych w Polsce.

czytaj więcej
Spotkanie autorskie Mariusza Zielke z czytelnikami. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie autorskie z Mariuszem Zielke 07.10.2016 20:35

Mariusz Zielke, dziennikarz śledczy i gospodarczy, autor powieści kryminalnych odwiedził 6 października, bibliotekę gminną w Michałowicach, gdzie odbyło się spotkanie autorskie pisarza z czytelnikami.

czytaj więcej
Scena Biblioteki Gminnej w Michałowicach - spektakl Adam i Ewa w Warszawie

Prapremiera spektaklu „Adam i Ewa w Warszawie” 17.06.2016 19:45

Przedpremierowy spektakl „Adam i Ewa w Warszawie”, który mieli okazje obejrzeć mieszkańcy naszej gminy, w czwartek 16 czerwca, to kolejna odsłona sceny biblioteki w Michałowicach.

czytaj więcej
Pamiątkowe zdjęcie uczestników Gali Gminnego Konkursu Głośnego Czytania.

Gala Gminnego Konkursu Głośnego Czytania 11.05.2016 07:05

W ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, 10 maja w sali przy ul. Raszyńskiej 34 w Michałowicach, odbyła się Gala Gminnego Konkursu Głośnego Czytania, w której to wzięli udział uczniowie gminnych szkół gminy Michałowice.

czytaj więcej
Grupy Kotki, Pszczółki i Misie uczestniczące w spotkaniu Cała gmina czyta dzieciom

Cała Gmina czyta dzieciom – po raz drugi 20.11.2015 09:10

We wtorek, 10 listopada br., odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Cała Gmina czyta dzieciom", który ma na celu popularyzację czytelnictwa wśród przedszkolaków.

czytaj więcej