30.09.2020 13:10

Mistrzowie Polski w Urzędzie Gminy

374
„Historia lubi się powtarzać. a czasami także poprawiać” – mówiła Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice, na uroczystości powitania Mistrzów Polski w Urzędzie Gminy, czyli czternastoletnich koszykarzy z Komorowa.

Przed rokiem zespół koszykarzy U-14 z naszej gminy (UKS Komorów Akademia Koszykówki) zdobył WICEMISTRZOSTWO POLSKI. – Chwaliliśmy się tym sukcesem na dużym banerze, jaki zdobił Urząd Gminy – przypominała pani wójt. – Bardzo się cieszyliśmy, że w tym roku musieliśmy zamówić nowy baner! Tym razem z wymarzonym tytułem dla drużyny UKS Akademia Koszykówki Komorów.

Małgorzata Pachecka złożyła oficjalne podziękowania dla trenerów UKS Akademia Koszykówki Komorów, wyróżniając jej prezesa Grzegorza Tomaszewskiego. – Zapewne Grzegorz Tomaszewski otrzymuje wiele ofert pracy, ale od lat jest z nami i z naszymi mieszkańcami i poza to serdecznie mu dziękuję. To niesłychane jak znakomity wpływ mają nasi trenerzy na młodzież, wciąż udowadniając, że warto pracować zespołowo i marzyć. Nasze i Wasze marzenie się spełniło! Jesteście naszymi bohaterami – koszykarskimi Mistrzami Polski! – podkreślała pani wójt.

Owacje na stojąco

Gromkie owacje dla młodych adeptów koszykówki tego wieczoru wybrzmiały wiele razy.

- Pierwszy raz udało nam się zdobyć ten prestiżowy laur – mówi Maks Niemirowicz, koszykarz i Mistrz Polski w kategorii u-14. – Jestem bardzo dumny z kolegów z zespołu, naszych trenerów i sponsorów, a także z siebie! To naprawdę duże osiągnięcie zająć pierwsze miejsce wśród drużyn z całej Polski. W dodatku Komorów jest małą wsią, a mierzyliśmy się z zespołami reprezentującymi wielkie miasta: Warszawa, Zielona Góra czy Gdynia.

Na pytanie jak Mistrzowie Polski świętowali otrzymanie tytułu, chłopcy z zespołu odpowiadają: wielkim odstępstwem od sportowej diety i długą ucztą w McDonald’s. – Czasem i my możemy sobie pozwolić na fastfood – i to była właśnie ta okazja. Dodam, że po meczu nasz autobus trząsł się od świętowania wygranej – mówił Maks nie kryjąc radości z powodu zwycięstwa.

Długa droga do zwycięstwa

W sezonie 2019/2020 zespół z rocznika 2006 wygrał na Mazowszu wszystkie mecze i tym samym zdobył tytuł Mistrza Mazowsza w kategorii u-14. Nasz zespół na turnieju finałowym w Radomiu wygrał wszystkie mecze 7/7! Pokonał wszystkich rywali różnicą dwucyfrową i zdobył tytuł Mistrza Polski do lat 14.

Chłopcy trenują już wiele lat, niektórzy zaczęli nawet jako sześcio lub siedmioletni chłopcy. Kapitan Filip Kowalczyk został wybrany MVP turnieju finałowego, czyli został uznany za najbardziej wartościowego zawodnika Finałów. Filip dostał się również do prestiżowej klasy Mistrzostwa Sportowego w Centrum Przygotowań Olimpijskich we Władysławowie, gdzie jest uczniem Liceum PzKosz.

W piątce gwiazd turnieju znalazł się również Michał Stelmach - uczeń klasy Mistrzostwa Sportowego w liceum w Komorowie.

Wśród wyróżnionych zawodników był także Eryk Wesołowski i Leon Franczuk.

Więcej niż tytuł Mistrza

Wszyscy wyżej wymienieni zawodnicy oraz Filip Zawalski byli reprezentantami województwa Mazowieckiego na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie Mazowsze pierwszy raz w historii zdobyło złoto (Szczyrk, marzec 2020 - tydzień przed wybuchem pandemii).

Cieszymy się również z tego że Filip Kowalczyk, Leon Franczuk i Michal Stelmach otrzymali powołanie do reprezentacji Polski do lat 14. Sukces jest składową zaangażowania wielu osób. Wsparcia i troski Rodziców, ciężkiej i systematycznej pracy zawodników oraz konsekwencji trenerów Grzegorza Tomaszewskiego, Pawła Machyni, Radosława Kusego i fizjoterpaeuty Tomka Chruściaka z Suchego Lasu, który stawiał chłopców na nogi po każdym ciężkim meczu.

Nasz zespół w rozgrywkach europejskich jako jedyny polski zespół w swoim roczniku plasuje się w czołowej szesnastce zespołów w Europie.

W tym miejscu warto wspomnieć o sukcesach najmłodszych roczników, którzy trenują pod okiem Ich ostatnim, wrześniowym, sukcesem było zdobycie złotego medalu na turnieju Radom Basket Cup dla rocznika 2008/2009.

Cieszymy się, że klub wychowuje przez sport i rekreacje kolejne roczniki do dorosłego życia. Takie sukcesy uczą młodzież jak działać w grupie, na czym polega systematyka i że warto mieć marzenia.

Sukces naszych koszykarek

Mamy też uzdolnione dziewczęta - Koszykarki z UKS nowa Wieś, które już 12 sezon reprezentują Gminę Michałowice w kobiecej koszykówce. W sezonie 2019/2020 nasz klub wystawił drużyny, które walczyły w trzech kategoriach wiekowych. Także w tym sezonie nasza drugoligowa drużyna odniosła historyczny sukces zajmując III miejsce w rozgrywkach WOZKoszWM.

Gratulujemy Zawodniczkom oraz trenerom: Cezaremu Grzelakowi i Annie Adamczewskiej.

Wójt Małgorzata Pachecka złożyła podziękowania także dla Radnych Gminy Michałowice. – To ich głosy umożliwiają prowadzenie przez nas tak aktywnego wsparcia finansowego dla naszych koszykarzy – dodała na koniec przemówienia.

Relację z ceremonii powitania Mistrzów Polski w Gminie Michałowice jest dostępna w całości na Facebooku Gminy.

Gmina sportem stoi

W gminie Michałowice funkcjonuje 12 klubów sportowych, które promują aktywny i zdrowy tryb życia. Zrzeszają one dzieci i młodzież trenujące piłkę nożną, koszykówkę, tenis ziemny, tenis stołowy, karate, judo, kolarstwo, golf czy też taniec.

W 2019 roku gmina wsparła 14 stowarzyszeń sportowych. Wartość dotacji przekazanej klubom i stowarzyszeniom sportowym wyniosła 499 986,00 zł.

W obecnym 2020 roku wsparcie w zakresie sportu otrzymało 20 stowarzyszeń. Łączna wysokość środków przekazanych w ramach dotacji wyniosła 593 381,00 zł.

Osiągnięcia sportowe młodzieży michałowickiej

Gmina Michałowice w bieżącym roku poprzez wypłatę stypendium wspiera 14 młodych zawodników z naszej gminy, którzy zdobywają najwyższe osiągnięcia w skali krajowej i międzynarodowej w zakresie karate, tenisa, akrobatyki sportowej, piłki siatkowej, tańca oraz koszykówki.

W gronie stypendystów mamy 4 osoby powołane do Kadry Narodowej Polski, a pozostałe 10 osób zdobywa najwyższe sukcesy na Mistrzostwach Polski a także Świata.

W zeszłym roku (2019) ze stypendium sportowego skorzystało 18 osób. Kwota wypłacona na stypendia sportowe za rok ubiegły wyniosła 57 tys. zł.

 

 

Zobacz także