29.06.2021 11:15

Nagrody Społecznik Roku 2020 rozdane!

218
Stowarzyszenie ABC, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów – KOMOROWIANIE, Wadim Plast Sp. z o.o., Radosław Chlebicki – bohaterami społecznego zaangażowania w 2020 roku.

„Społecznik roku” to inicjatywa, której celem jest pokazywanie aktywności ludzi, organizacji oraz przedsiębiorstw w podejmowaniu oddolnych działań i różnych społecznych wyzwań na rzecz drugiego człowieka i naszej społeczności. 

Kapituła konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: organizacje pozarządowe, przedsiębiorca i osoba fizyczna.

W kategorii "organizacje pozarządowe" przyznano dwa równorzędne tytuły „Społecznika roku”. Tytuły otrzymały: Stowarzyszenie ABC i Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów – KOMOROWIANIE

  • Stowarzyszenie ABC, czyli Aktywnie, Bezpiecznie, Ciekawie. Założyciele stowarzyszenia – Marta Ożóg, Marek Ożóg oraz Rafał Wójcik sprawili, że dotychczas niewykorzystana i nieopisana rzeka Utrata została odkryta na nowo. Tylko w ubiegłorocznych spływach kajakowych udział wzięło ponad 250 osób. Ponadto stowarzyszenie, w skład którego wchodzą dyplomowani ratownicy medyczni, przeprowadza szkolenia z pierwszej pomocy, pomocy i bezpieczeństwa.
  • Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów – KOMOROWIANIE, działające od 2009 roku, skupia się na popularyzacji wiedzy i dbaniu o Komorów, zachowując charakter Miasta Ogrodu. Priorytetem towarzystwa jest także historia i ludzie żyjący w Komorowie. W 2020 roku towarzystwo wydało spacerownik „Spotkania z Komorowem”, dzięki któremu możemy poznać Komorów, jego historię, układ urbanistyczny, a także obiekty architektoniczne. Także w 2020, dzięki inicjatywie towarzystwa, jeden ze skwerów otrzymał im. dawnego mieszkańca Komorowa, Wojciecha Młynarskiego.

W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia, które trafiły do:

  • Komorowskiego Środowiska Drużyn Harcerskich i Zuchowych. Mandragora, Platan, Pszczółki z Krainy Słońca i Wikingowie Zielonego Lądu, to drużyny harcerskie i zuchowe, które wchodzą w skład komorowskiego ZHR. Ich działalność w naszej gminie zaczęła się ponad dwadzieścia lat temu. Dzięki ich aktywności ponad setka dzieci spotyka się w ramach cotygodniowych zbiórek, wyjeżdża na biwaki i obozy, gdzie poznają i uczą się nowych rzeczy, m.in. jak radzić sobie w trudnych warunkach. Ich spotkania i wyjazdy to także okazja na umocnienie przyjaźni i przeżycie niezapomnianych przygód.  
  • Stowarzyszenie Dom Przymierza archidiecezji warszawskiej, które w naszej gminie działa od 2016, skupia wokół siebie młodych ludzi w wieku od 12 do 27 roku życia, dla których regularnie organizuje różnego rodzaju eventy, spotkania o charakterze kulturotwórczym, a także profilaktyki uzależnień i przemocy.

Ponadto, kapituła konkursowa postanowiła przyznać specjalne wyróżnienie dla nieformalnej organizacji Ekobrygada - grupy społeczników, pasjonatów, na czele której stoi Radek Chlebicki. Celem Ekobrygady są inicjatywy ekologiczne, sprzątanie gminy i pomoc innym potrzebującym ludziom. 

Statuetkę Społecznika roku w kategorii "przedsiębiorca" otrzymała firma 

  • Wadim Plast Sp. z o.o. z Reguł. Firma specjalizuje się w kompletnym wyposażeni linii produkcyjnych, narzędziowni i chłodni dla branży medycznej, kosmetycznej i farmaceutycznej. W momencie wybuchu pandemii firma przekształciła produkcję ze stałej komercyjnej działalności na produkcję przyłbic m.in. dla pracowników ochrony zdrowia. Przyłbice trafiły do polskich szpitali w tym w pow. pruszkowskim, a także do gminy Michałowice, do gminnych ośrodków zdrowia. Wadim Plast Sp. z o.o. wspiera także działające na terenie naszej gminy drużyny sportowe, w tym Akademię Koszykówki Komorów.

Natomiast wyróżnienie w kategorii "przedsiębiorca" trafiło do

  • ESPES Sp. z o.o. Firma, mająca swoją siedzibę w Opaczy-Kolonii, oferuje inteligentne i nowatorskie rozwiązania dla powierzchni biurowych open space. ESPES Sp. z o.o. chętnie dzieli się swoim sukcesem w biznesie i już od wielu lat wspiera różne inicjatywy mające na celu pomoc potrzebującym. Wspiera także działalność klubów sportowych. W 2020 roku firma zainicjowała, opracowała koncepcję i współfinansowała budowę bulodromu w Michałowicach-Wsi.

Ostatnią kategorią konkursową była kategoria "osoba fizyczna". Zaszczytny tytuł „Społecznika roku” w tej kategorii trafił do

  • Radka Chlebickiego. Jego wiedza i ponad dwudziestoletnie doświadczenie doskonale przekładają się na pracę społeczną, której największą część zajmuje ochrona środowiska i pomoc potrzebującym. Twórca Ekobrygady w gminie Michałowice, która dba o to, żeby w naszej gminie było czysto.

Wyróżnienie natomiast otrzymała, działająca społecznie w naszej gminie od ponad 10 lat

  • Hanna Barlak – Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów – KOMOROWIANIE. Jej inicjatywy społeczno-kulturalne, które w ramach towarzystwa są organizowane, cieszą się dużym zainteresowaniem. Konkursy dla dzieci i młodzieży, spotkania dyskusyjne, wydawnictwa książkowe o Komorowie, aktywność w kole gospodyń wiejskich „Dziewczyny z Komorowa”, to ledwie część jej działalności, która przyczynia się do polepszenia życia mieszkańców i rozwoju ich wzajemnych kontaktów.

"Działalność organizacji pozarządowych, działalność społeczników i wolontariuszy, wnosi bardzo dużo w nasze życie, życie mieszkańców, ale też w pracę urzędu, który to stymuluje do podejmowania wyzwań, z którymi być może w ogóle nie wiedzieliśmy, że będziemy mieli do czynienia" – mówiła wójt Małgorzata Pachecka, wygłaszając laudację na cześć laureatów pierwszej edycji konkursu „Społecznik roku” 

Gratulujemy laureatom i wyróżnionym. Życzymy także, aby nikomu nie zabrakło energii do realizacji kolejnych inicjatywy, których celem jest pomoc potrzebującym i dbanie o środowisko.

 

Społecznik Roku 2020

spolecznikrokuprez.pdf
Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Społecznik Roku