20.01.2020 18:05

Najpiękniejsze kolędy w wykonaniu Poznańskich Słowików

301
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił w gminie Michałowice z podwójnym koncertem najpiękniejszych kolęd bożonarodzeniowych.

To było przepiękne niedzielne popołudnie, które rozpoczęło tegoroczną ofertę kulturalną w naszej gminie. Trwający okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas na kolędowanie, a kolędowanie w towarzystwie tak znakomitego chóru, jakim bez wątpienia są Poznańskie Słowiki pokazało, że świąteczna atmosfera nadal jest obecna w naszej gminie.

Blisko czterdziestu śpiewaków przy akompaniamencie Mirosława Gałęskiego i pod dyrekcją Maciej Wielocha wystąpiło 19 stycznia. Najpierw w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Komorowie, a następnie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach rozbrzmiewały głosy Poznańskich Słowików prezentujących najpiękniejsze kolędy.

Początki Poznańskich Słowików sięgają jesieni 1939 roku, kiedy wkrótce po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego księdza Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby. Chór śpiewał w kościołach poznańskich: Świętego Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu. Dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja ducha polskości. Tak narodził się Chór Stuligrosza, z czasem nazwany „Poznańskimi Słowikami”.

Pierwszym znaczącym sukcesem chóru stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949 roku. Poznań był ze śpiewaków Stuligrosza dumny. Wkrótce potem zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska. Kreatorem jego klasy pozostawał zawsze Stefan Stuligrosz. Będąc przez pięć kadencji rektorem Akademii Muzycznej w Poznaniu wykształcił znakomitych chórmistrzów, komponował, promował młodych artystów, był prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Jednak muzyczną pasję poświęcił przede wszystkim swoim Słowikom. Z nimi odniósł wielkie sukcesy, które były możliwe dzięki systematycznej pracy wszystkich Jego śpiewaków. Zbudował z nimi artystyczny wizerunek chóru. Po śmierci Profesora w 2012 roku, dzieło Stefana Stuligrosza kontynuuje z powodzeniem Maciej Wieloch.

„Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla Papieża Polaka, Jana Pawła II.

Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta, śpiewa wreszcie kompozycje współczesne.

„Poznańskie Słowiki” współpracowały z wybitnymi artystami m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, David Shalom i legendarny Leonard Bernstein. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Przez 75 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie „Poznańskie Słowiki” to prawie 100 śpiewających chłopców i panów pod dyrekcją Macieja Wielocha. Ich wspólny sukces jest muzyczną wizytówką Poznania i Polski.

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: koncerty

Zobacz także