13.11.2018 10:20

Niepodległa do hymnu!

650
11 listopada, punktualnie o 12:00, na dziedzińcu Zespołu Szklono-Przedszkolnego w Nowej Wsi rozległa się komenda – do hymnu! Po której wszyscy zgromadzeni, jak jeden mąż odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Tak ważne wydarzenie, jakim jest 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości sprawiło, iż na dziedzińcu ZSP w Nowej Wsi zgromadziło się bardzo wielu mieszkańców pragnących uczcić ten świąteczny dzień śpiewając hymn Polski. Gościem specjalnym wydarzenia był powstaniec warszawski, Wojciech Cygański.

Powiewające biało-czerwone flagi w dłoniach, kotyliony i kokardki, które uczniowie rozdawali już przy wejściu na teren szkoły, tylko spotęgowały emocje i znaczenie tego, jak ważny jest to dzień dla naszej społeczności. A gdy rozbrzmiało: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…” to duma z tego, że jesteśmy Polakami ogarnęła wszystkich zebranych.   

Odśpiewanie hymnu polskiego odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, ale to nie jedyna inicjatywa, która towarzyszyła temu wydarzeniu. Jeszcze przed odśpiewaniem hymnu z mini koncertem wystąpił chór szkolny, który zaprezentował pieśni patriotyczne. Bardzo interesująco było także w holu szkoły, gdzie odbywała się wystawa czasowa, na której zostały zaprezentowane trudne, historyczne dzieje naszej ojczyzny walczącej o niepodległość.

Wystawa została przygotowana przez uczniów, którzy brali także udział w licznych konkursach związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości m.in. recytatorskich, pieśni i piosenki, fotograficznych, czy też kulinarnych.

Nie zabrakło również inicjatyw poza konkursowych, jak „Strofa dla Niepodległej”, którą zorganizowała Beata Wiszniewska i która skierowana była do uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

Ważnym podkreślenia jest fakt, iż ZSP w Nowej Wsi już od początku tego roku świętuje niepodległość i czci pamięć tych, którzy o nią walczyli. Jedną z pierwszych inicjatyw, jakie przeprowadziła szkoła było widowisko artystyczne „Rok dla Niepodległej”, które odbyło się 11 stycznia. 

 

Zobacz także