Nieskalana sławą

30.05.2018 10:25     248
Spotkanie z Tomaszem Pospiesznym autorem książki: Nieskalana sławą. fot. Mariusz Marcysiak
fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Na spotkanie z pisarzem mieszkańców Nowej Wsi zaprosiła radna i przewodnicząca rady w jednej osobie, Elżbieta Biczyk. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Dr. hab Tomasz Pospieszny, autor Nieskalanej sławą. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Na spotkaniu była też okazja na zdobycie autografu z dedykacją. fot Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Nowa Wieś

Maria Skłodowska-Curie, historia wyjątkowej kobiety, która dzięki ciężkiej pracy, odwadze i uporowi wstrząsnęła światem nauki, ale przede wszystkim wpłynęła na życie ludzkości.


Dziś już nikt się nie zastanawia jakby to było, gdyby nie odkrycia naukowe, które lata, dziesięciolecia i wieki temu zostały odgadnione. Dziś po prostu otwieramy lodówkę, wsiadamy do auta, dzwonimy do znajomych, a jak boli nas głowa to bierzemy tabletkę. To takie normalne, dziś. Jednak to wszystko z czego dziś tak ochoczo korzystamy kiedyś ktoś musiał odkryć lub wynaleźć.

 

Dr. hab. Tomasz Pospieszny postanowił przybliżyć nam życie osoby, która bez wątpienia miała ogromny wpływ na rozwój świata nauki. Maria Skłodowska-Curie, bo o niej mowa – kobieta, Polka wymieniana pośród największych umysłów naukowych naszego świata jest bohaterką książki autorstwa Tomasza Pospiesznego „Nieskalana Sławą”.

 

Książka stała się też przyczynkiem do spotkania z autorem, które w czwartek, 24 maja, odbyło się w Nowej Wsi, w świetlicy przy ul. Głównej 52a. Tego dnia na zaproszenie radnych, sołtysa i rady sołeckiej mogliśmy poznać historię bohaterki oraz kulisy powstawania tej wyjątkowej książki. 

„Nieskalana sławą” to swego rodzaju hołd autora dla dokonań tej niezwykłej kobiety, która jak my wszyscy miała również swoje życie rodzinne i której przyszło żyć w czasach trudnych przemian.

 

Spotkanie z czytelnikami w Nowej Wsi odbyło się w formule wywiadu, który poprowadziła Ewelina Wajs-Baryła, kierownik biura Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.

 

Czy nauka może być nudna? Dla naukowców bez wątpienia nie, ale czy dla zwykłych ludzi również? Przysłuchując się i obserwując spotkanie z Tomaszem Pospiesznym bez wahania można powiedzieć, że wszyscy możemy ulec fascynacji nauką. Historia intrygującej osoby przedstawiona w ciekawy sposób to niewątpliwie zasługa książki oraz spotkania z jej autorem, w trakcie którego wysłuchaliśmy wielu interesujących opowieści o bohaterce „Nieskalanej sławą”.

 

Spotkanie z dr hab. Tomaszem Pospiesznym zostało sfinansowane z funduszu sołeckiego sołectwa Nowa Wieś.  

 

  

Zobacz także

Dzień Dziecka w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Dzień Dziecka w Nowej Wsi 05.06.2018 22:05

Nie ma nic wspanialszego niż radość dziecka, dlatego też gry, zabawy, konkursy, tańce oraz całe mnóstwo atrakcji wypełniło piknik rodziny, który z okazji Dnia Dziecka odbył się w niedzielę, 3 czerwca, w Nowej Wsi.

czytaj więcej
Dziecięce zawody wędkarskie w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Dziecięce zawody wędkarskie 05.06.2018 20:20

3 czerwca najmłodsi mieszkańcy Nowej Wsi spróbowali swoich sił w dorocznych zawodach w wędkowaniu spławikowym.

czytaj więcej
Zawody spławikowe nad Smugiem. fot. Mariusz Marcysiak

Świetny wynik zawodów wędkarskich na Smugu 23.04.2018 18:30

Mistrzostwo Klubu Wędkarskiego z Nowej Wsi o puchar wójta gminy Michałowice rozstrzygnięte, a waga złowionych ryb przekroczyła 140 kg.

czytaj więcej
Smakowity włoski klimat - warsztaty kulinarne w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Smakowity włoski klimat 09.04.2018 11:55

Świat stoi otworem i można go poznawać na wiele sposobów. Jednym z nich jest kuchnia, a dokładniej mówiąc warsztaty kulinarne, które w minioną sobotę, 7 kwietnia. odbyły się w nowowiejskiej świetlicy.

czytaj więcej
Wielkanocne spotkanie seniorów z Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie Wielkanocne Koła nr 3 w Nowej Wsi 23.03.2018 08:50

W licznym gronie członkowie Koła nr 3 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowej Wsi spotkali się, aby złożyć sobie świąteczne życzenia i symbolicznie podzielić się jajeczkiem.

czytaj więcej
Bornus Consort – franciszkański chorał gregoriański. fot. Mariusz Marcysiak

Bornus Consort – franciszkański chorał gregoriański 11.03.2018 21:30

Śpiew, który nastraja do modlitwy, wycisza i pomaga w jej kontemplacji.

czytaj więcej
Dzień Kobiet - Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Koncertowy Dzień Kobiet 10.03.2018 19:20

Koncert artystów z „Przylądka Kultury” niczym magnes przyciągnął całe rzesze pań do remizy strażackiej w Nowej Wsi i świetlicy Kaliszowy Gaik. To był prezent dla pań z okazji ich święta, Dnia Kobiet.

czytaj więcej
Zumba w Granicy. fot. Mariusz Marcysiak

Sportowo – taneczna gmina, czyli jak w miły sposób poprawić kondycję i uwolnić przy tym solidną dawkę endorfin. 09.03.2018 10:20

Jeżeli na co dzień brak nam energii i czujemy się przemęczeni, a także nierzadko podenerwowani, to znak, że potrzebujemy czegoś dla ucha i ciała.

czytaj więcej
Teatrzyk Kolorowa Wędrówka. fot. Mariusz Marcysiak

Kolorowa wędrówka 27.02.2018 02:45

Dziecięca wyprawa w świat kolorów w poszukiwaniu zielonej krainy.

czytaj więcej
Bal karnawałowy w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Tak się bawi, tak się bawi Nowa Wieś 05.02.2018 19:25

Bal karnawałowy w Nowej Wsi to już niemal tradycja. Tradycja, którą mieszkańcy bardzo chętnie kultywują i w której równie chętnie biorą udział. W tym roku odbył się już po raz szósty.

czytaj więcej