13.11.2023 10:55

Obchody Święta Niepodległości w gminie Michałowice

74
Święto Niepodległości to święto, które corocznie jednoczy mieszkańców naszej gminy, którzy wspólnie upamiętniają odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę.

W tym roku obchodziliśmy 105. rocznicę tego wydarzenia, dlatego też oprócz uroczystości centralnych odbyły się także liczne koncerty na terenie całej naszej gminy.

11 listopada, tuż po godz. 16:00, w świetlicy przy ul. Brzozowej w Pęcicach Małych odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych, na który mieszkańców sołectwa zaprosił sołtys, Zdzisław Krupa. 

Święto Niepodległości to święto radości, stąd też muzycy z zespołu „Kapsel” swój koncert rozpoczęli od wiązanki polskiej muzyki z lat 20-tych i 30-tych. Okresu wielkiego entuzjazmu po odzyskaniu niepodległości. Wówczas na parkietach i w salach koncertowych królował jazz i tanga, jak choćby „Tango Milonga”.   

Również 11 listopada, w Opaczy-Kolonii śpiewająco świętowano niepodległość. Organizowany przez sołtys Grażynę Grabkę wieczór pieśni patriotycznych od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i corocznie dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. 

Jego bezapelacyjnym atutem był występ artystów z chóru „Czerwone Korale”, dyrygowanego przez Renatę Włodarek. To była podróż przez historyczne dzieje naszej ojczyzny. Dzieje i czas walki o wolność, której nasza ojczyzna nie miała przez aż 123 lata.

Tradycja niepodległościowego koncertowania związana jest również z Nową Wsią. W niedzielę, 12 listopada, świetlica przy ul. Głównej gościła Katarzynę Zawadę. Ta znana i lubiana przez mieszkańców naszej gminy artystka, na zaproszenie sołtys Elżbiety Biczyk wystąpiła z koncertem najpiękniejszych pieśni patriotycznych. 

Katarzyna Zawada – absolwentka Wydziału Wokalno–Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. dr hab. Antoniny Kowtunow. Z wykształcenia również pianistka. Swój warsztat muzyczny (wokalny i pianistyczny) kształci od 5. roku życia. Ukończyła klasę̨ fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Pleszewie oraz Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu.

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także