05.04.2024 08:05

Opowieści Sołeckie - wydawnictwo o naszej gminie i jej mieszkańcach

158
4 kwietnia br. odbyła się premiera książki „Opowieści sołeckie”. Wójt gminy Michałowice spotkała się z autorami tego wyjątkowego wydawnictwa oraz bohaterami, których opowieści o gminie zostały spisane.

Pomysłodawczynią powstania publikacji jest Lidia Kulczyńska-Pilich. 70-lecie gminy Michałowice było pretekstem do przyjrzenia się małej ojczyźnie – jaka była, jak się zmienia, dokąd zmierza. I tak powstał portret gminy Michałowice stworzony we współpracy dziennikarzy, sołtysów, przewodniczących zarządów osiedli i mieszkańców. Teraz ten portret wyrusza w świat. 

Książka prezentuje serię wywiadów z mieszkańcami poszczególnych miejscowości oraz przedstawia sylwetki sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli. W ten sposób powstała opowieść o historii miejsca ilustrowana zdjęciami.

Historii tych wysłuchali i spisali dziennikarze, mieszkańcy naszej gminy: Lidia Kulczyńska - Pilch, Marcin Bójko, Weronika Bójko, Natalia Chudzyńska-Stępień, Zuzanna Dobrucka, Urszula Imienińska, Wojciech Irmiński, Beata Izdebska, Izabela Lewandowska oraz Żaneta Semprich-Forowicz. Bardzo dziękujemy! 

Osoby wybrane do wywiadów są swoistą kopalnią wiedzy na temat miejsca, w którym mieszkają. Do rozmów zostali zaproszeni przez sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli: Michałowice - Mieczysław Żenczykowski, Michałowice-Wieś -  Magda i Stanisław Figielscy, Reguły - Lidia Wiśnik, Pęcice - Bożena i Leszek Zawiślakowie, Pęcice Małe -  Paweł Rajski, Komorów - Piotr Mrozowski, Komorów-Wieś - Urszula Skwierczyńska, Nowa Wieś -  Elżbieta Biczyk, Sylwia Łapińska, Marian Bośka, Jerzy Matrzak i Grzegorz Sałkiewicz, Sokołów - Jadwiga i Czesław Wożniakowie oraz Agata i Edward Kozłowscy, Suchy Las - Apolonia Ciemińska i Bożena Wiśniewska, Opacz-Kolonia -  Grażyna i Krzysztof Grabkowie, Irena i Krzysztof Średniccy, Andrzej Kamiński oraz Marian Stelmach, Opacz Mała - Barbara Budzyniak, Ewa Garczyńska, Krystyna Taras, i Tadeusz Karasiewicz, a także mieszkańcy Granicy (praca zbiorowa).   

Każde sołectwo reprezentuje sołtys, osiedle – przewodniczący. „Opowieści sołeckie” to także ich portrety: Elżbieta Biczyk (sołtys Nowej Wsi), Barbara Budzyniak (sołtys Opaczy Małej), Edward Chruściak (sołtys Suchego Lasu), Grażyna Grabka (sołtys Opaczy-Kolonii), Michał Jeżewski (przewodniczący Zarządu Osiedla Komorów), Artur Kostera (sołtys Komorowa), Magdalena Krajnik-Partyka (sołtys Reguł), Zdzisław Krupa (sołtys Pęcic Małych), Agnieszka Lenard (przewodnicząca Zarządu Osiedla Michałowice), Bartosz Lewandowski (sołtys Sokołowa), Paweł Łąpieś (przewodniczący Zarządu Osiedla Granica), Tomasz Malinowski (sołtys Michałowic-Wsi) i  Waldemar Widlicki (sołtys Pęcic).

Wydawnictwo będzie dostępne w gminnych bibliotekach. Mieszkańców, którzy chcą je mieć w swoich księgozbiorach, zapraszamy do pok. nr 6 w urzędzie gminy (do wyczerpania puli).

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także